Výtržnosti, ktorých sa zatiaľ neznámi páchatelia dopustili v noci z piatka na sobotu na Námestí SNP, nenechali Banskobystričanov chladnými. Za obeť im totiž padli umelecké diela, ktoré tu boli len necelé dva týždne vystavené.

Pod článkom so žiaľ smutnými obrázkami nášho námestia, ktorý má už mimochodom viac než 12 tisíc pozretí, ste v diskusii nešetrili najmä banskobystrických mestských policajtov, ktorí podľa rôznych názorov mali dôslednejšie dbať na ochranu týchto sôch.

Mestská polícia má však len obmedzené kapacity, aj keď v piatkové noci venujú centru mesta zvýšenú pozornosť: „Nepredpokladali sme, že by sa ľudia mohli k sochám takto zachovať a v čase činu sme museli zasahovať na Hornej ulici, kde prebiehal hudobný festival. Organizátori nás síce vopred o spoluprácu nepožiadali, ale súkromná bezpečnostná služba si nevedela rady, a tak sme museli ochraňovať občanov tam,“ vysvetľuje náčelník banskobystrickej mestskej polície Ľubomír Piterka.

Napriek tomu kamerový systém výtržnosti zaznamenal a mestskí policajti aj vďaka nemu len chvíľu po incidente vykonali kontrolu širšieho okolia. Aj keď z kamerového systému vedeli, ktorou bočnou uličkou ušli, vandali boli rýchlejší:  „Nepodarilo sa nám ich nájsť, pretože ak napríklad sadli na taxík, tak je to v podstate nemožné. Vďaka kamerovému systému sa nám ale niektorých z nich podarilo stotožniť a tieto informácie ako aj záznam sme poskytli štátnej polícii,“ dodáva Piterka.

Štátna polícia v pondelok dopoludnia preverovala použiteľnosť kamerového záznamu. „Prijali sme oznámenie a preverujú sa okolnosti, ale najskôr sa musíme skontaktovať s poškodeným, ktorý musí uviesť škodu, ktorá mu takto vznikla. Na základe toho sa v lehote rozhodne, či sa to bude riešiť ako priestupok alebo trestný čin,“ približuje aktuálnu činnosť polície hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Mária Faltániová.

Primátor sa ospravedlňuje autorovi skulptúr

Primátor Peter Gogola v pondelok telefonicky komunikoval s autorom sôch a informoval ho o krokoch, ktoré podnikol v súvislosti s týmto činom vandalov. Práve zo strany mesta bolo podané trestné oznámenie. Okrem toho Gogola autorovi sôch – českému umelcovi Michalovi Trpákovi, aj ospravedlňujúci list:

Vážený pán Trpák,
s roztrpčením a veľkou nevôľou som počas uplynulého víkendu zachytil informáciu, že časť artefaktov zo série Sochařské Dialogy, ktoré aktuálne vystavujete v Banskej Bystrici, bola poškodená. Tento vandalský skutok je neospravedlniteľný a mrzí ma o to viac, že práve Vaše jedinečné umenie vnieslo do atmosféry Námestia SNP nový, veľmi príjemný aspekt, ktorý privítali nielen Banskobystričania, ale aj návštevníci nášho mesta.

Osobne som bol svedkom toho, ako sa okoloidúci so záujmom pristavili pri Vašich sochách a fotografovali sa v ich blízkosti. Úprimne ľutujem barbarský čin, ktorý sa stal a chcem sa Vám, aj v mene obyvateľov nášho mesta, za vzniknutú situáciu ospravedlniť. Zároveň Vás uisťujem, že podniknem všetky relevantné kroky smerujúce k vypátraniu vandalov a podám v tejto veci trestné oznámenie.

Vážený pán Trpák,
ešte raz, prijmite prosím moje ospravedlnenie. Zároveň si dovoľujem Vám adresovať úprimnú prosbu, aby ste, aj napriek nepríjemnej situácii ktorá sa udiala, nezanevreli na Banskú Bystricu. Ubezpečujem Vás, že Vaše umenie si našlo v našom meste mnoho obdivovateľov a verím, že podobný trestuhodný čin majúci za následok poškodenie Vašich diel sa už nikdy nebude opakovať.