Volejbalistky VK Pirane Brusno síce v sobotu podľahli favorizovanej Trnave v troch setoch, no v stredu si pripísali piatu výhru v sezóne, keď tabuľkovo vyššie postavenú Nitru zdolali na jej palubovke.

V úvode prvého setu dohrávky 14. kola sa Brusniankam podarilo otočiť nepriaznivý stav a po 3-bodovej šnúre vypracovať 5-bodový náskok (9 – 14). Krátko na to predviedli Pirane ďalšiu šnúru, tentokrát 4-bodovú, po ktorej vyhrávali už o 7 bodov (12 – 19). Aj v koncovke prvého dejstva mali navrch hostky, ktoré napokon vyhrali prvý set pohodlne, o 9 bodov (16 – 25).

Druhý set priniesol vyrovnanejší priebeh, keď hráčky Nitry viackrát zmazali náskok Piraní. Po time-oute hosťujúceho trénera Lukáša Šmídu za stavu 14 – 14 sa však jeho zverenkyne opäť ujali vedenia a už ho nepustili, keď v závere setu zvládli situáciu za stavu 21 – 22 a v ďalších troch výmenách uspeli.

Hráčky Nitry v tretej časti zdramatizovali zápas, keď najmä vďaka dvom 3-bodovým sériám vyhrávali 12 – 9, a odvtedy už nedovolili Piraniam ani vyrovnať priebežný stav setu. Hostky však boli naďalej v dobrej pozícii, keď ich od víťazstva delil jediný set.

Na rad tak prišla zlomová štvrtá sada, v ktorej chceli volejbalistky Nitry pokračovať v obrate. Práve štvrtý set bol najvyrovnanejší, keď sa obe družstvá striedali vo vedení a delili ich maximálne 2 body. Dramatická koncovka vyústila až do stavu 23 – 23. Napriek podaniu domácich si Pirane po úspešnom smeči vypracovali mečbal, ktorý premenili rovnakým spôsobom. Brusnianky vďaka výhre v štyroch setoch poskočili na 7. miesto tabuľky.

Na výhre Brusna sa 15-timi bodmi podieľala Lucia Poláčiková, 14 pridala Michaela Jančová a dvojciferný počet zaznamenala aj 12-bodová Ema Tomková. Erika Rešutíková, hráčka zápasu na strane Piraní, si pripísala 7 bodov, pričom sa postarala o 3 esá – najviac zo všetkých hráčok na palubovke. Za hráčku zápasu na strane Nitry bola vyhlásená 12-bodová Ema Matejová. S 11-timi bodmi jej sekundovala Bianka Bodnárová aj bývalá hráčka Brusna Sára Dlhošová.

František Bočkay, tréner Volley project UKF Nitra pre svf.sk: „Bol to úplne katastrofálny zápas od všetkých, vrátane mňa. Dlho som neodrobil svoju robotu tak zle, ako v tomto zápase. Súper nás rozservoval tak, ako sa to túto sezónu nepodarilo ešte nikomu. Nikto nevzal na seba zodpovednosť, ktorá by postačovala na to, aby sme zápas otočili v náš prospech. V sobotu nás čaká ďalší zápas a my musíme byť pripravení, pretože takýto výkon a herný prejav sa nesmie opakovať.“

Lukáš Šmída, tréner VK Pirane Brusno pre svf.sk: „Prvé dva sety nepotrebujú komentár, vychádzali nám veci, na ktorých sme sa dohodli. Baby dodržiavali taktiku, robili sme tlak servisom. V treťom sete sme začali robiť viac chýb na podaní a prestali sme sa držať taktiky. Štvrtý set strácal kvalitu, bolo to len o tom, kto spraví veľa chýb, alebo kto ich spraví ešte viac. Víťazstvo nad favoritom samozrejme veľmi potešilo a dodáva nám to silu do ďalšej práce. Dievčatám gratulujem, zaslúžili si zvíťaziť.“

Niké Extraliga ženy – dohrávka 14. kola – streda 11.01.2023, 19.00 h – Nitra

Volley project UKF Nitra – VK Pirane Brusno 1:3 (-16, -21, 21, -23)

Analýza bodov: Útoky: 36 – 42. Esá: 7 – 9. Bloky: 10 – 8. Chyby súpera: 32 – 37. Rozhodovali: Szász a Kohút. Diváci: 80.

Zostava Volley project UKF Nitra a body: Nebusová 5, Baráthová 3, Bobáňová 2, Bodnárová 11, Vojtechová 5, Sedláčková 4, liberka Pállová (Laučíková 0, S. Dlhošová 11, Matejovová 12). Tréner: F. Bočkay.

Zostava VK Pirane Brusno a body: Rešutíková 7, Poláčiková 15, Šmídová 2, M. Jančová 14, Tomková 12, Moroz 8, liberky T. Dlhošová a Patáková (Mederly 0, Birčáková 1). Tréner: L. Šmída.

Hráčky zápasu: Ema Matejovová (Volley project UKF Nitra) – Erika Rešutíková (VK Pirane Brusno).

Tabuľka volejbalovej Niké Extraligy žien po neúplnom 14. kole

Volejbalistky VK Pirane Brusno budú hrať najbližšie opäť v Nitre, tentokrát proti Projektu RD SVF (mládežnícky reprezentačný výber). Stretnutie 17. kola začne o 16.00 h.