Hokejistov Banskej Bystrice čakala v utorok predohrávka 29. kola, za ktorou museli vycestovať do Dubnice nad Váhom. Tá je totiž v súčasnosti prechodným domovom pre Trenčanov, ktorí tam hrávajú svoje domáce stretnutia. Súboj tabuľkových susedov priniesol deväťgólovú prestrelku, o väčšinu gólov sa však postarali hráči HC ’05.

Len 23 sekúnd stačilo brankárovi Sedláčkovi, aby oslabil svoje mužstvo, no Banskobystričania prvé oslabenie ustáli. V 6. minúte sa predieral do zakončenia Tourigny, ktorý zakončoval z pravej strany, na opačnej strane sa počas 8. minúty pripomenuli Troock s Kontosom, avšak bez gólového efektu. Vzápätí putoval na trestnú lavicu Watling a Trenčania už druhý pokus v presilovke potrestali – do streleckej listiny sa zapísal obranca Pietroniro.

Radosť vydržala Dukle iba 13 sekúnd, veľmi rýchlo po vhadzovaní prišlo k prečísleniu „baranov“ a Troock strelou pomedzi Borákove betóny vyrovnal na 1:1. Aj hostia si vyskúšali početnú výhodu, a hoci ju počas trvania celých dvoch minút nevyužili, krátko po nej predsa prišiel gól. Výhonský sa na konci 12. minúty snažil zakončovať spoza brány, puk sa ale ocitol pred Sukeľom, ktorý z bezprostrednej blízkosti strelou do horných poschodí rozvlnil sieť. Ešte v úvodnej dvadsaťminútovke bol dvakrát blízko vyrovnania Petráš, napokon však odchádzali do kabín spokojnejší Bystričania.

Prostrednú časť hry otvorili „barani“ gólovým zakončením, Výhonský našiel Kabáča a robustný útočník presným zásahom vyhnal Boráka z brány. V bráne sa tak ocitol iba 18-ročný Vereš, ktorý okamžite čelil šanci Watlinga a v 24. minúte hasil pri črtajúcej sa príležitosti Urbáneka.

Domáci prečkali menší tlak a v 26. minúte znížili na rozdiel jediného gólu, medzi strelcov pribudol obranca Ulrych, ktorý zblízka prekonal Sedláčka. Tento moment sa vzhľadom na posunutú bránu preveroval dlhší čas u videorozhodcu, no napokon gól platil. Hostí tento okamih nepoložil, práve naopak veľmi rýchlo sa vo veľkej šanci ocitol Gašpar a po neprehľadnej situácii opäť úradoval videorozhodca. Skóre sa však nemenilo, a to ani v 29. minúte pri strele Ďatelinku. V 37. minúte sa zaskvel český brankár vo farbách Banskej Bystrice, keď zlikvidoval Petrášove zakončenie z prvej. Keď už všetko nasvedčovalo tomu, že sa v druhej tretine nič viac neudeje, sekundu pred jej koncom udrel Troock, ktorého našiel pred bránou Urbánek a kanadský útočník na dvakrát pretlačil puk cez Vereša.

V treťom dejstve „zatápali“ najmä Troock s Kontosom, hosťom však nevyšla presilovka zo 46. minúty a takmer to potrestal na domácej strane aktívny Petráš, ktorý stále nenachádzal recept na Sedláčka. Trenčania si už v predstihu trúfli na hru v šestici, Vereš vykorčuľoval prvýkrát z brány už v 57. minúte a veľmi rýchlo z toho pramenili góly v sieti Dukly.

V rozmedzí 103 sekúnd prišli až tri presné zásahy „baranov“, postupne sa presadili Troock, po ňom aj Výhonský a všetko uzatváral v poslednej minúte Gašpar, ktorý pečatil na konečných 2:7. Hrdinom stretnutia sa však stal Troock, ktorý sa blysol hetrikom a na konte má už 17 gólových pečatí. Banskobystričania zároveň poskočili na 7. miesto tabuľky, kde majú trojbodový náskok pred Popradom.

Doug Shedden, hlavný tréner Banskej Bystrice: „Páčil sa mi náš vstup do zápasu, dali sme nejaké góly. Ťažko povedať, či mal ich brankár zlý deň, no získali sme vedenie. Myslím si, že náš gól v poslednej sekunde druhej tretiny na 4:2 znamenal veľa, pretože posledných desať minút druhej tretiny nás celkom zatlačili. Skvelý zápas pre Troocka, ktorý dal tri góly… Samozrejme, sú to pre nás cenné tri body, vzhľadom na to, že nás mohli predskočiť. Snažíme sa, aby všetci poriadne dreli. V našom systéme bez poriadnej driny nemôžeme očakávať úspech. Sedlo (Jakub Sedláček) odviedol opäť výbornú prácu, v mnohých stretnutiach nám dáva šancu zvíťaziť. Ak začneme ešte využívať presilovky, budeme omnoho lepší.“

Jakub Sukeľ, útočník Banskej Bystrice: „Sme veľmi radi, že sme to zvládli, je to šesťbodový zápas. Doma tie posledné dva zápasy s Trenčínom nám moc nevyšli, takže sme sa na to dobre pripravili a tri body sú naše, tak sme za to radi. Postupom času sa to zlepšuje. Je dobré, keď jeden zápas potiahne jedna päťka a druhý zápas iná. Je to lepšie, ako keby dávali góly iba jedny. Sme radi, že nám to tam padá. Vedeli sme, že tam majú nejakého mladého brankára, ktorý moc nechytá, tak sme sa snažili strieľať a podarilo sa…“

Tipos extraliga – predohrávka 29. kola – utorok 10.01.2023 – Dubnica nad Váhom

HK Dukla Trenčín – HC ’05 Banská Bystrica 2:7 (1:2, 1:2, 0:3)

Góly: 9. Pietroniro (Tourigny, Š. Petráš), 26. Ulrych (Obdržálek, Petrovický) – 10. Troock (Watling, Kontos), 12. J. Sukeľ (Výhonský, Bačik), 21. Kabáč (Výhonský), 40. Troock (Urbánek, Watling), 58. Troock (Kontos, Ďatelinka), 59. Výhonský (Luža, Kojo), 60. Gašpar (J. Sukeľ, Bíreš). Rozhodovali: Snášel, Goga – Synek, Ordzovenský – Jonák (VR), vylúčení: 3:4 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. Diváci: 714 (hralo sa v Dubnici nad Váhom)

Zostava HK Dukla Trenčín: Borák (21. Vereš) – Tourigny, Starosta, Nemčík, Pietroniro, Ozols, Ulrych, Petrovický – Petráš, Čacho, M. Valach – Thelin, Flick, Obdržálek – M. Sloboda, Sojčík, Krajčovič – Stahoň, J. Jurík, Gaťár

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Luža, Bačik, Ďatelinka, Kojo, Holenda, Bača, Frídel – Watling, Kontos, Troock – Gašpar, Bíreš, Sukeľ – Výhonský, Urbánek, Jendek – Gabor, Sojka, Kabáč