Po výhre banskobystrických hokejistov nad Trenčínom sa začalo špekulovať, že švédsky obranca Victor Björkung nie je naďalej súčasťou mužstva. Tieto informácie sa napokon ukázali ako pravdivé, čo klub oficiálne potvrdil vo svojom stanovisku. Björkungove miesto zaujme Ján Brejčák, ktorý už pod Urpínom počas svojej kariéry viackrát pôsobil.

Rodák zo Štokholmu sa stal súčasťou mužstva v polovici decembra 2021. Za svoj čas strávený v tíme „baranov“ odohral počas necelých dvoch sezón celkovo 66 stretnutí a vyprodukoval v nich 30 bodov (9+21). Ofenzívne ladený obranca zanechal banskobystrickým fanúšikom po svojom odchode emotívny odkaz: „Rád by som sa poďakoval za príležitosť pôsobiť v tomto klube a meste. Špeciálne poďakovanie patrí fanúšikom, ktorí ma podporovali po celý môj čas, ktorý som tu bol. Nanešťastie, vplyvom určitých okolností, nemôžem dohrať tento ročník na Slovensku. Vo zvyšku sezóny prajem Banskej Bystrici všetko len to najlepšie,“ cituje Björkunga klubový web hc05.sk.

Victor Björkung sa tak z rodinných dôvodov rozhodol pre návrat do rodnej krajiny, čo vedenie banskobystrického klubu vyriešilo podpisom skúseného slovenského obrancu Jána Brejčáka. Ten počas niekoľkých sezón obliekal dres s baranom na hrudi a v sezóne 2017/2018 dokonca oslavoval s Bystricou zisk majstrovského titulu. Naposledy pôsobil pod Urpínom na začiatku minulej sezóny, no po ôsmich zápasoch zamieril na sever Európy, kde sa upísal nórskemu Storhamaru. Odtiaľ pred aktuálnou sezónou zamieril do konkurenčného Stavangeru, kde však nepokračuje už od konca novembra. Do Banskej Bystrice tak prichádza ako voľný hráč.

Okolnosti týchto zmien objasnil pre hc05.sk generálny manažér Ľuboš Pisár, ktorý zároveň avizuje, že s príchodom Brejčáka sú spojené veľké očakávania. „Po uvoľnení Björkunga sme hľadali náhradu a myslíme si, že Jano Brejčák s jeho skúsenosťami, v kombinácii s tým, že hral vo vyšších ligách, bude pre nás rozdielovým hráčom. Myslím si, že momentálne je to dobré pre neho, aj pre klub a máme od neho veľké očakávania.“

Web bystrického hokejového klubu ďalej uvádza, že hoci sa skúsený obranca zapojí do tréningového procesu už vo štvrtok 12. januára, jeho účasť v piatkovom derby proti Zvolenu nie je vôbec istá. „Všetko bude závisieť od štvrtkového tréningu a uvidíme, či nastúpi už v piatok alebo až v tom ďalšom zápase,“ objasnil celú vec Pisár, ktorý je v klube od novembra 2022.