Teploty vzduchu výrazne poklesli, no sú tak akurát na to, aby sme mohli aktívne tráviť náš voľný čas. Začínajúci sa víkend opäť v celom našom regióne ponúka podujatia, na ktoré sa oplatí zájsť.

Bažant Kinematograf

Na Námestí SNP v Banskej Bystrici sa dnes (piatok) začína Bažant Kinematograf. Premietanie filmov pod holým nebom otvorí Polski film (ČR/PL, 2012), zajtra sú na programe obľúbení Samotári režiséra Davida Ondříčka (ČR, 2000) a v nedeľu slovenský film režiséra Petra Krištúfeka Viditeľný svet (2011). Začína sa vždy o 21. hod.

Ľudia z rodu Rómov

V piatok od 11. hodiny až do neskorého popoludnia bude  banskobystrické námestie patriť podujatiu Ľudia z rodu Rómov – tanečný workshop, hudobno-spevácke vystúpenia, maľovanie na tvár, Živá knižnica, aj sprievod všetkých účinkujúcich pešou zónou. A napokon koncert tradičnej aj modernej hudby, od 18. hodiny v Dome Slovenského misijného hnutia. Záverečný galakoncert sa uskutoční v sobotu od 15. hod. v Ministry of Fun.

16_sliacke_letoRockový Sliač aj Vlkanová

Tento víkend si nesporne prídu na svoje milovníci rocku. Dva dvojdňové rockové festivaly, v tom istom čase (piatok 16. a sobota 17. augusta), len „na skok“ vzdialené od seba – vo Vlkanovej a na Sliači… Nuž, treba si vybrať. Alebo pendlovať od jedného k druhému. Sedemnáste Sliačske rockové leto sa bude konať na futbalovom ihrisku ZŠ Sliač a hudobný festival plný lásky a slobody Rádio Rock – Rockskape vo Fort Geronimo vo Vlkanovej. Mená účinkujúcich nájdete na priložených plagátoch (v galérii).

Maľovanie v záhrade

Rodiny s deťmi iste rady prijmú pozvanie Stredoslovenskej galérie na tvorivú dielňu do záhrady Vily Dominika Skuteckého. V sobotu od 10. do 13. hodiny.

ŠpanDiv a Klopačka 2013

Nenechajte si ujsť 10. ročník divadelného festivalu Špandiv 2013 (piatok 16. augusta) a Medzinárodný festival ochotníckych divadiel Klopačka 2013 (sobota 17. augusta). Prehliadku skvelého divadelného umenia sprevádzajú ľudové remeslá, workshopy, tvorivé dielne, maľovanie na tvár…

Korčuľovanie

Príjemné a aj zdraviu prospešné chvíle môžete stráviť na banskobystrickom Zimnom štadióne. Korčuľovanie pre verejnosť je na tento víkend naplánované takto: V sobotu 17. augusta aj v nedeľu 18. augusta od 14. do 15.30 hod. v hale A. Viac informácií nájdete ná stránke sportbb.sk.

17_balazeDeň obce Baláže

Baláže majú svoj deň v sobotu od 14. hodiny a otvorí ho pietna spomienka na SNP. Súčasťou pestrého kultúrneho programu je 7. ročník súťaže v pílení dreva bruchačkou – súťažia muži aj ženy, ako aj 1. ročník štafetového preteku Od Tatier k Dunaju.

Stretnutie generácií na Kališti

Nielen Baláže, ale tak ako každoročne aj neďaleký priestor bývalej dedinky Kalište. V sobotu 17. augusta 2013, sa na Kališti uskutoční spomienkový program venovaný obetiam Druhej svetovej vojny v tejto obci, ktorá vypálením nacistickými vojskami zanikla. Stretnutie generácií bude sprevádzať pestrý kultúrny program.

Capalest Banská Štiavnica

Banskoštiavnický festival Capalest, otvorený všetkým národom, jazykom, umeniam a vierovyznaniam, sa tohto roku nesie v znamení trojvýročia – Ján Smrek a Jozef Félix a 20. výročia zápisu Banskej Štiavnice do Zoznamu lokalít svetového dedičstva UNESCO. Z programu 11. ročníka tohto výnimočného festivalu vyberáme:

Chceme básne o láske

Pocta Jánovi Smrekovi pri príležitosti 115. výročia jeho narodenia. Dvojjazyčné predstavenie a hudba v podaní troch milovníkov Smrekovej poézie. Účinkujú: Milan Kňažko, Emília Vášaryová, na viole hrá Peter Vrbinčík, francúzske vstupy Michel de Maulne. (V piatok 16. augusta o 19.30 hod. na nádvorí Starého zámku.)

Na jednej lodi…

Michel a Charles, starí priatelia, nadviažu na niť básní a hudby, ktorú majú radia ktorú si vymieňajú. Prednesú zopár básní od Villona, Aragona i Deguya, ktorý bude prítomný, možno si aj zaspievajú… Účinkujú: Charles Raguin – lutna a gitara, Michel de Maulne – poézia. (V sobotu 17. augusta o 19. hod. v Kaviarni Libresso.) Viac na stránke www.capalest.com