Vo štvrtok 15. augusta sa vo Zvolene začne XII. ročník kultúrno-spoločenského nadregionálneho a multižánrového podujatia Ľudia z rodu Rómov. V piatok a v sobotu sa podujatie presunie do Banskej Bystrice. Po prvý raz v histórii sa toto podujatie koná v dvoch mestách.

Organizátori podujatia poskladali program do zaujímavej mozaiky divadelného, výtvarného, hudobného, tanečného ale aj ďalších foriem umenia. Cieľom festivalu pod záštitou splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Petra Polláka a predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Vladimíra Maňku je spájanie dvoch kultúr – rómskej a nerómskej, predstaviť a dať priestor predovšetkým mladým rómskym umelcom a zároveň ukázať, že kooperácia a spolunažívanie dvoch komunít je nielen možné, ale prináša aj obojstranne osožné a obohacujúce ovocie.

vernisážHneď v prvý deň sa na Zvolenskom zámku uskutoční vernisáž výstavy fotografií, videoartov a výtvarnej inštalácie Nie je čoho sa… smiať, výstavy s mimoriadne silným emočným nábojom a zároveň prekvapením pre jej návštevníkov. „Výstava sa venuje životu. Pripomína to, čo sme zabudli, upozorňuje na to, o čom nevieme a snáď privedie k zamysleniu nad životom a časom smrti,“ poodhalila tajomstvo výstavy jej kurátorka Viera Duždová z Českej republiky.

Zvolenský zámok bude aj dejiskom módnej prehliadky, ktorá je výsledkom tvorivej polupráce banskobystrickej neziskovej organizácie Animus Apertus vytvárajúcej pracovné príležitosti pre rómske ženy vychované v detských domovoch, s výtvarníčkami – návrhárkami z VŠVU v Bratislave. Podujatie moderujú český herec David Tišer a slovenský moderátor Ján Gordulič. Svojej úlohy sa zhostí bez nároku na honorár.

Zlatým klincom prvého dňa programu je nesporne predstavenie prvej rómskej porevolučnej divadelnej skupiny Ara Art z Českej republiky. Hra Guli daj, čo v preklade z rómskeho do slovenského jazyka znamená Sladká mama, je autorskou hrou, obdobou Poludnice zo zbierky Kytice Karla Jaromíra Erbena, avšak je inšpirovaná najmä samotným životom, súčasnosťou a protirómskymi pogromami v Čechách. „Legendu sme preniesli do súčasnosti, do nášho storočia. Snažili sme sa tak reagovať na to, aké sú spoločenské nálady a udalosti tak v Čechách ako aj na Slovensku. Svoje predstavenie adresujeme rómskemu i nerómskemu publiku,“ povedal režisér divadelného súboru Ara Art David Tišer, herec, ktorý mal príležitosť zahrať si aj na doskách českého Národného divadla a bol nominovaný na Cenu Alfréda Radoka.

XII. ročník LzRV piatok 16. augusta – už v Banskej Bystrici, ožije Námestie SNP najprv tanečným workshopom, nasledovať bude Živá knižnica s 10 „knihami“ – ženami a mužmi, rozprávajúcimi svoje životné osudy, diskutujúcimi so svojimi „čitateľmi“ o rodovej problematike a postavení, ktoré ich spoločensky znevýhodňuje kvôli tomu, že patria k Rómom, alebo majú inú sexuálnu orientáciu.

Večer bude plný žánrovo pestrej, tradičnej i modernej hudby. Vystúpia Sendreiovci &Kokavakere Lavutára a hosť Anička Oláhová, Tomáš Oláh, Ján Čonka, Drahoslav Bango a jeho hostia, Kmeťoband, Le Čhávendar a hosť Pavlína Matiová (ČR).

„Ako režisérka mám vždy najväčší rešpekt zo záverečného koncertu v Ministry. No a osobne sa veľmi teším na Sendreiovcov, Aničku Oláhovú a Pavlínu Matiovú,“ uviedla režisérka podujatia Ľudia z rodu Rómov Viera Dubačová. Ako už vyplýva z jej slov, sobotný program je koncetrovaný do moderovaného galakoncertu. V Ministry of Fun sa predstavia Zurralia Orchestra z Rumunska, Stefano z Maďarska, Andreas Csonka (SR) – víťaz Megasztár, kapela Le Čhávendar, hosť Pavlína Matiová (ČR), slovenská kapela Quatro Band a speváčka Ciwanna.

Multižánrový projekt podujatia má 12-ročnú históriu a jeho základnou filozofiou je zbližovanie dvoch kultúr. Tento rok organizátori podujatia rozšírili jeho trvanie z dvoch na tri dni a jeho dejisko preniesli z Banskej Bystrice aj do susedného Zvolena. Symbolom tohtoročného festivalu je bocianie hniezdo ako perspektíva mladej generácie, nových talentov, čomu zodpovedá aj snaha odprezentovať primárne čo najviac mladých rómskych talentov z rôznych foriem umenia.

Organizátorom a spoluorganizátormi podujatia sú Kultúrne Združenie Rómov Slovenska (občianske združenie) v spolupráci s Mestom Banská Bystrica, Mestom Zvolen, Quo Vadis, o. z., Komunitným centrom Spolu Detva, Alianciou rómskych organizácii a Animus Apertus n. o.
Podujatie sa organizuje vďaka finančnej podpore Úradu vlády SR, programu Kultúra národnostných menšín 2013, Mesta Banská Bystrica, Mesta Zvolen a Banskobystrického samosprávneho kraja.