V sobotu 17. augusta 2013, sa v priestore niekdajšej vypálenej obce Kalište neďaleko Banskej Bystrice, uskutoční spomienkový program venovaný obetiam Druhej svetovej vojny v tejto obci, ktorá vypálením nacistickými vojskami zanikla.

Kalištie_03Obec Kalište sa stala počas Slovenského národného povstania centrom tzv. Partizánskej republiky. Domáci obyvatelia pomáhali partizánom rôznych národností. V okolí obce sa nachádzali poľné nemocnice. Dňa 18. marca 1945, v skorých ranných hodinách bola obec prepadnutá nemeckými vojakmi. Obyvateľov obce zhromaždili pred kaplnkou, ktorá sa ako jediná zachovala v pôvodnom stave. Zhorelo 36 domov a 46 osôb bolo zavraždených. V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštuované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a sad života. Sad so 102 ovocnými stromčekmi pripomína vypálenie rovnakého počtu obcí na území Slovenska. Prečítajte si viac o dedinke Kalište…

Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Banskobystrický samosprávny kraj, Múzeum SNP a Mesto Banská Bystrica pripravili na sobotu program, ktorý návštevníkov prinavráti do minulosti. Tohtoročné Stretnutie generácií v sobotu doplní aj Deň obce Baláže. Aj tam si o 14-tej hodine pripomenú blížiace sa výročie SNP a následne nebude chýbať zábava a to aj vďaka tradičnej súťaži v pílení dreva. Aj vďaka oslavám v neďalekých Balážoch môžete preto poznať región bývalej Partizánskej republiky. Prechádzky Partizánskou republikov z Kališta na Baláže totiž budú počas dňa jedným zo sprievodných podujatí Stretnutia generácií.

Program: Stretnutie generácií Kalište 2013

kaliste stretnutie generacii 20139.15 KULTÚRNY PROGRAM (PÓDIUM)

SENIORI OPTIMISTI spevokol pri ZO JDS v Žiari nad Hronom

ARIZONKY tanečný súbor z Banskej Bystrice – Sásovej

Folklórna skupina JAVORY a LIESKY z Badína

10.30 EKUMENICKÁ POBOŽNOSŤ (PAMÄTNÍK)

11.00 PIETNA SPOMIENKA (PAMÄTNÍK)

12.00 UKÁŽKY KLUBU VOJENSKEJ HISTÓRIE GOLIAN Z BANSKEJ BYSTRICE (PARTIZÁNSKA NEMOCNICA)

13.00 KULTÚRNY PROGRAM (PÓDIUM)

Detský folklórny súbor MATIČIARIK z Banskej Bystrice

Folklórny súbor HRIŇOVČAN z Hriňovej

Hudobná skupina SLOVAK TANGO z Banskej Bystrice