kinematografTak ako každý rok, aj tento zavíta do Banskej Bystrice letné kino. Na Námestí SNP sa budú premietať filmy z českej, slovenskej a poľskej produkcie.

Pojazdný kinematograf príde do Banskej Bystrice v polovici augusta. Premietať sa budú filmy Polski film, Samotári, Viditeľný svet, U mně dobrý a Lóve. Filmy bude možné vzhliadnuť od piatka 16. augusta do utorka 20. augusta so začiatkom premietania vždy o 20.30 h. Premietanie pod holým nebom je zadarmo.  Bažant Kinematograf zaknihuje už 11. ročník svojej existencie.

Program Bažant Kinematograf v Banskej Bystrici

16. augusta 2013 (piatok) – Polski film (r. Marek Najbrt, ČR/PL, 2012, 113 min.)

Réžia: Marek Najbrt
Scenár: Benjamin Tuček, Robert Geisler, Marek Najbrt
Kamera: Miloslav Holman
Strih: Pavel Hrdlička
Hudba: Midi Lidi
Hrajú: Jan Budař, Tomáš Matonoha, Josef Polášek, Pavel Liška, Marek Daniel, Jana Plodková, Lucie Benešová, Katarzyna Zawadzka a ďalší

Štyria známi českí herci, spolužiaci z brnenskej JAMU – Matonoha, Liška, Daniel a Polášek – sa rozhodli splniť si dávny sen a nakrútiť spoločný film. Hrajú v ňom samých seba v zmysle hesla: Koľko postáv hráš, toľkokrát si človekom. Ich „reality film“ sa pohráva so skutočnosťou, mystifikuje a prekračuje hranice medzi reálnym a fiktívnym. Hovorí o dobe, „keď komunizmus skrachoval, kapitalizmus sa ešte nezačal, a všetci mali dobrú náladu“. Príbeh o absurdite hereckého života, Poľsku, filmoch Petra Zelenku a ďalších veciach nesie v sebe stratenú zamatovú eufóriu, láskavý aj originálny humor a slobodu.

17. augusta 2013 (sobota) – Samotári (r. David Ondříček, ČR, 2000, 103 min.)

Réžia: David Ondříček
Scenár: Petr Zelenka, Olga Dabrowská
Kamera: Richard Řeřicha
Strih: Michal Lánský
Hudba: Jan P. Muchow, rôzne skladby
Hrajú: Jitka Schneiderová, Saša Rašilov, Jiří Macháček, Ivan Trojan, Labina Mitevska, Mikuláš Kren, Dana Sedláková, Hana Maciuchová, František Němec, Tatiana Vilhelmová, Jan P. Muchow a ďalší.

Tragikomédia Samotári je o siedmich mladých ľuďoch vo veľkom meste na konci 90. rokov, ktorí sa pokúšajú o niečo, čomu sa kedysi hovorilo milostný vzťah. Namiesto naplnenej lásky sa však ocitajú v kruhu absurdných situácií. Každý z nich prežíva svoje drobné radosti i sklamania, všetci osve, no navzájom úzko prepojení. Hanka, Vesna, Lenka, Robert, Petr, Jakub, Ondřej sú spolu, no sú samotári a kladú si otázku: „Prečo nevieme nájsť lásku?“. Snímka sa zaradila medzi kultové tituly mladej generácie a Bažant Kinematograf ju prináša vo svojom programe po desiatich rokoch.

18. augusta 2013 (nedeľa) – Viditeľný svet (r. Peter Krištúfek, SR, 2011, 104 min.)

Réžia: Peter Krištúfek
Námet: Peter Krištúfek
Scenár: Peter Krištúfek
Kamera: Martin Štrba
Strih: Maroš Šlapeta
Hudba: Peter Krištúfek
Hrajú: Ivan Trojan, Jana Hlaváčová, Kristína Turjanová, Dagmar Bruckmeyerová, Martin Mňahončák, Ivan Palúch, Oliver Ács, Jana Bútorová, Marián Mitaš a ďalší.

Viditeľný svet je príbehom samotárskeho štyridsiatnika, ktorý pozoruje nič netušiacich členov rodiny z paneláku oproti a rozhodne sa ukradnúť im šťastie. Osamelý a nekomunikatívny Oliver pracuje ako letový dispečer. Pôsobí chladne a jeho osobný život je prázdny. Napĺňa ho sledovaním televízie a pozorovaním rodiny, v ktorej vidí ideál šťastia. Najprv sa len pozerá, ale postupne sa chce dozvedieť viac. Zisťuje, že veci často nie sú také, ako sa javia z diaľky. A hranice súkromia sú krehkejšie, než by sa zdalo. Film tematizuje voyerstvo ako fenomén súčasného moderného sveta. Náročnú postavu čudesného Olivera výnimočne stvárňuje Ivan Trojan.

19. augusta 2013 (pondelok) – U mě dobrý (r. Jan Hřebejk, ČR, 2008, 102 min.)

Réžia: Jan Hřebejk
Scenár: Petr Jarchovský
Kamera: Jan Malíř
Strih: Vladimír Barák
Hudba: Norbi Kovacs
Hrajú: Bolek Polívka, Jiří Schmitzer, Lenka Vlasáková, Josef Somr, Miroslav Vladyka, Vladimír Javorský, Petr Forman, Dalibor Vinklát, Simona Babčáková, Mário Kubaš, Magdaléna Zelenková a ďalší.

Komédiu U mě dobrý nakrútil Jan Hřebejk podľa poviedok Petra Šabacha a scenára Petra Jarchovského. Jej príbeh sa vracia do obdobia kapitalistickej reality začiatkom 90. rokov. Šesť priateľov, záhradkárov a rybárov sa stretáva v malebnej krčme na Vltave u Buddyho. Pohoda, ktorá sa v ich societe väčšinou spája so stretnutiami pri pivku a mastením mariáša, sa končí vo chvíli, keď sa jeden z nich stane obeťou falošných hráčov z vysočanskej tržnice. Hrdinovia filmu sa rozhodnú zobrať zákon do vlastných rúk. Na „nebezpečnom“ území tržnice, kde sa to hemží ľahkými dievčatami, pašerákmi, zlodejmi, podvodníkmi, ale aj úplatnými policajtmi sa pokúšajú získať späť svoje peniaze.

20. augusta 2013 (utorok) – Lóve (r. Jakub Kroner, SR/ČR, 2011, 90 min.)

Réžia: Jakub Kroner
Kamera: Otakar Šenovský
Strih: Mário Ondriš
Hudba: Lukáš Kobela
Hrajú: Michal Nemtuda, Jakub Gogál, Kristína Svarinská, Dušan Cinkota, Tina, Samuel Spišák, Roman Luknár, Ady Hajdu, Ľuboš Kostelný a ďalší.

Lóve je milostný príbeh zo súčasnosti s prvkami drámy. Odohráva sa na periférii veľkomesta, v tvrdej mestskej, veľmi konkrétnej a autentickej bratislavskej realite. Hlavný hrdina Maťo žije bezstarostný život bez pravidiel: s kamarátom Tomášom kradnú autá. Jeho život sa radikálne zmení vo chvíli, keď spozná Veroniku a zamiluje sa do nej. Na rozdiel od Maťa však Veronika žije slušný život vysokoškoláčky. Je z detského domova a stále sa snaží skontaktovať s mamou, ktorú nikdy nevidela. Maťo jej o sebe nepovie celú pravdu, ale rozhodne sa kvôli nej zmeniť svoj doterajší život. S Tomášom sa preto dohodnú na poslednej akcii. Tá však nedopadne podľa plánu a jej tragický koniec situáciu ešte viac skomplikuje.