Ako sme vás na portáli BBonline.sk informovali ešte v roku 2016, prázdny priestor po zbúranom legendárnom banskobystrickom kine nahradí parkovací dom, nad ktorým vzniknú aj ubytovacie kapacity prepojené na blízky hotel.

V centre Banskej Bystrice nastal v týchto dňoch čulý stavebný ruch. Po vyše dvoch rokoch sa začína so stavebnými prácami na mieste niekdajšieho Kina Urpín.

Za projektom stojí známy banskobystrický lekár a podnikateľ Peter Finďo. Stavebné povolenie na prvé časti nového objektu – „URPÍN – budova vybavenosti a parkovania Banská Bystrica, Cikkerova ulica 5“, získala spoločnosť CentroMedian, s.r.o. ešte vlani na jeseň.

Na mieste vznikne parkovací dom s 87 parkovacími miestami určenými najmä pre potreby hotelov Arcade a Urpín, ale i pre verejnosť. V navrhovanej budove sú tiež vyčlenené priestory na prenájom a štyri dvojizbové apartmánové byty prepojené krytým premostením na Hotel Arcade.

Za účelom parkovania budú slúžiť dve podzemné a dve nadzemné podlažia, nad ktorými bude plochá zelená strecha so záhradou. Časť z nej by mala byť podľa projektu zastrešená pultovými strechami. Pod nimi sa budú nachádzať už spomínané apartmány. V objekte sa potenciálne počíta s autoumývárňou a nabíjacou stanicou pre elektromobily.

Na ploche s celkovou výmerou 2400 metrov štvorcových vybudujú objekt s celkovou plochou takmer 5478 metrov štvorcových, pričom vnútorné parkovacie plochy z toho zaberú vyše tritisíc metrov plochy.

Kino zatvorili pred jedenástimi rokmi

Budova kina patrila do roku 2007 mestu, kedy sa v ňom konali aj posledné podujatia. Pod jeho úpadok sa podpísal nielen dlhodobo zanedbaný stav, ale najmä otvorenie multiplexu v obchodnom centre Europa.

Práve v roku 2007 budovu v bezprostrednom centre mesta samospráva predala za približne 19-miliónov korún žilinskému podnikateľovi Georgovi Trabelssiemu. Ten však v priestore žiadny projekt nerealizoval.

V roku 2012 sa hovorilo aj o záujme samosprávy, respektíve niekdajšej mestskej organizácie PKO získať objekt späť do majetku mesta. Hovorilo sa však o sume približne jeden milión eur len za spätnú kúpu.

Kino Urpín neskôr získal majiteľ blízkeho hotela Arcade a prostredníctvom spoločnosti CentroMedian, s.r.o. prezentoval zámer vybudovania budovy vybavenosti a parkovania. Pôvodné kino, s kapacitou 500 miest pre divákov, zbúrali v roku 2015. Od vtedy je na mieste len prázdny priestor.