Kedysi slávne banskobystrické kino Urpín na Cikkerovej ulici, ktoré mesto predalo v roku 2007, je od tých čias bez využitia. Pôvodne sa hovorilo o zámeroch vybudovať tu kongresové centrum, neskôr parkovací dom. Ani jeden z týchto zámerov sa ale nerealizoval.

V roku 2007 za kino mesto dostalo zhruba 19 miliónov vtedajších korún. Kino vlastní známy žilinský podnikateľ George Trabelssie a keďže svoj zámer neuskutočnil, ponúka mestu tento priestor späť. Hovorí sa o sume jeden milión Eur, ale zároveň aj o ochote podnikateľa rokovať. Záujem prejavila mestská kultúrna organizácia. PKO, ktorého nová riaditeľka Jana Suraová sa po viac než pol roku od nástupu do funkcie stále borí s problémami organizácie vzniknutými ešte v minulých rokoch, na to však nemá peniaze.

„Bystrica nemá ako jediné krajské mesto na Slovensku kultúrny dom. Dom kultúry je súkromný a kino Urpín bolo predané. Nie je predsa možné, aby sa v meste, ktoré je takmer osemdesiat tisícové, ľudia stretávali na Radnici. Ten priestor je dobrý, ale môžu sa tam realizovať len malé veci. Je to nutnosť pre toto mesto, pretože v 21. storočí sa nemôžeme správať ako kultúrni barbari,“ hovorí riaditeľka PKO Jana Suraová, ktorá v správe o činnosti PKO predkladanej mestským poslancom v závere roka, uvádza možnosť spätnej kúpy kina, ako jedno z najlepších východísk aktuálne zlej situácie s kultúrnymi stánkami v meste. „Kino je zachované tak, ako si ho všetci pamätáme. Dokonca sa tam v zime temperuje. Nie je tam ale žiadne zázemie, čiže s tým by sa muselo niečo urobiť a rozšíriť o dve rady javisko. Chcelo by to len minimálne úpravy,“ približuje riaditeľka banskobystrickej kultúrnej organizácie.

Aj v PKO však vnímajú súčasnú ekonomickú situáciu: „Sedíme na zastupiteľstve a od rána sa vadíme o každú malú položku. Všetci budú argumentovať, že nie sú peniaze. Jeden výborný argument je, že Robotnícky dom v Banskej Bystrici vznikol v roku 1923. Robotníci sa rozhodli, že potrebujú kultúrny stánok na to, aby sa mali kde stretávať a bolo to obdobie najväčšej hospodárskej krízy. Asi je to len o prioritách,“ povedala Suraová.

Určite nie…

Aj keď za oživenie Kina Urpín by boli asi všetci Bystričania, aktuálna ekonomická situácia skôr nahráva ďalšej nutnosti predajov mestských majetkov, než ich kúpy. „Pri koncipovaní rozpočtu na rok 2013 narážame na to, že budeme mať problém financovať základné funkcie mesta, ktoré nám dáva za úlohu zákon o obecnom zriadení. Keď odvezieme odpady, upraceme cesty, vyplatíme mzdy učiteľom a zamestnancom mesta a splatíme splátky za úvery, ktoré máme, tak nám veľa peňazí navyše nezostane. Možnosť kúpy Kina Urpín nie je v súlade s ekonomickými možnosťami mesta, a obávam sa preto, že to nie je reálne,“ povedal pre BBonline.sk primátor Peter Gogola. Prípadná kúpa by musela byť schválená v pléne mestského zastupiteľstva. Poslankyňa väčšinového poslaneckého klubu SMER-SD, SNS, ĽS-HZDS Ľubica Laššáková, ktorá v minulosti pracovala i v PKO, sa pre aktuálne možnosti mesta pridáva k primátorovi: „Určite nie, nevidím to reálne,“ hovorí. „Nevidím priestor, minimálne na budúci rok, pretože vieme aká je všeobecná ekonomická situácia. Milión eur dať na to, čo spalo päť, šesť rokov, tak bude spať aj ďalej. Asi rovnaká je situácia aj s amfiteátrom. Sú to priestory, ktoré bude treba vysporiadať a bude ich treba oživiť. Najreálnejší je Robotnícky dom, na ktorého rekonštrukciu sa podarilo získať prostriedky,“ doplnila Laššáková.

Na niekoľko rokov asi jediným príspevkom do obnovy kultúrnych stánkov v Banskej Bystrici tak zrejme skutočne zostane len nedávno získaný príspevok na čiastočnú rekonštrukciu Robotníckeho domu. V tom by sa za zhruba päťdesiat tisíc eur, ktoré mesto získalo, mala zrekonštruovať najmä samotná sála či vymeniť okná a to približne do polovice budúceho roku. „Banská Bystrica nemá kultúrny dom, respektíve má, ale podnikateľ, ktorý ho vlastní, sa odmietol s mestom baviť o podmienkach nájmu. Pani riaditeľka PKO aktívne vstúpila do hry s tým, že sa nám podarilo získať prostriedky z Eurofondov z programu Obnov si svoj dom na Robotnícky dom, ktorý je kultúrnou relikviou na území mesta. Má svoj genius loci, ale nemá kapacitu, ktorá by postačovala pre krajské mesto. My stojíme pred situáciou, kde organizovať také podujatia, ktoré očakávajú päťsto až sedemsto ľudí. Náhradné alternatívy sú disko klub a športová hala. Ani jedna z nich nie je to pravé orechové,“ zhodnotil primátor Gogola.