Okrem parkovacích miest majú na mieste jamy po bývalom kine vzniknúť aj kancelárske či kaviarenské priestory a v strešnej nadstavbe tiež hotelové apartmány. Za projektom stojí známy banskobystrický lekár a podnikateľ Peter Fiňdo.

byvale kino urpin, parkovaci dom urpinNa pozemku niekdajšieho banskobystrického Kina Urpín na Cikkerovej ulici s najväčšou pravdepodobnosťou definitívne vznikne parkovací dom. Mesto Banská Bystrica v týchto dňoch oznámilo začiatok stavebného konania. Vyhovelo tak žiadosti stavebníka – spoločnosti CentroMedian, s.r.o.

„URPÍN – budova vybavenosti a parkovania Banská Bystrica, Cikkerova ulica 5“ je názov nového polyfunkčného objektu v blízkom centre mesta. Vznikne tak na mieste bývalého kina Urpín, ktoré v meste fungovalo od roku 1962 celých 45 rokov.

Niekdajších päťsto kresiel v hľadisku nahradí 87 parkovacích miest určených najmä pre potreby hotelov Arcade a Urpín, ale i pre verejnosť. V navrhovanej budove sú tiež vyčlenené priestory na prenájom a štyri dvojizbové apartmánové byty prepojené krytým premostením na Hotel Arcade. Urbanistické riešenie je navrhnuté v zmysle zásad stanovených pamiatkovým úradom.

Za účelom parkovania budú slúžiť dve podzemné a dve nadzemné podlažia, nad ktorými bude plochá zelená strecha so záhradou. Časť z nej by mala byť podľa projektu zastrešená pultovými strechami. Pod nimi sa budú nachádzať už spomínané apartmány. V objekte sa potenciálne počíta s autoumývárňou a nabíjacou stanicou pre elektromobily. Priestory parkovania budú bez stálej obsluhy. Komunikácia vozidiel vnútri parkovacieho domu bude riešená polrampami a kamerový systém bude napojený na Hotel Arcade.

Rozhodnutie však ešte nie je konečné. Mesto prerokuje začatie stavebného konania na verejnom pojednávaní 28. apríla o 10.00 h v zasadacej miestnosti MsÚ č. 227, na ktorom sa k predloženému návrhu môže vyjadriť aj dotknutá verejnosť.