V prvý februárový deň sa konala tlačová konferencia MFK Dukla Banská Bystrica pred jarnou časťou najvyššej súťaže a osemfinále Slovenského pohára. Pred zástupcami médií prehovorili predseda predstavenstva Peter Krnáč, športový riaditeľ Jozef Mores, hlavný tréner Michal Ščasný a kapitán tímu Róbert Polievka.

Mužstvo Dukly odohralo v rámci zimnej prípravy 5 zápasov s bilanciou 3 výhry a 2 prehry (prehľad na konci článku), pričom absolvovalo aj sústredenie v Prahe. „Ďakujem pánovi majiteľovi za to, že sme mohli absolvovať sústredenie v Prahe, aj keď krátke, ale určite nestálo málo financií. Bola to zmena pre chlapcov aj pre nás, boli sme pokope, mohli sme si ukázať niektoré veci, mali sme super podmienky, takže v tomto smere sme pripravení. Teraz nás čaká pohárový zápas so Slovanom, ktorý beriem ako generálku na ligu. Nechcem teraz robiť rozdiely, každý zápas chceme vyhrať, ale najdôležitejší zápas jari bude domáci duel s Trenčínom (v piatok 10. februára, pozn. red.), lebo od toho sa bude odvíjať, či budeme v prvej šestke,“ vyjadril sa kormidelník futbalistov Dukly Michal Ščasný.

Ščasný: Najväčšia posila je to, že chalani zostali pokope

Pokiaľ ide o zimné zmeny v kádri, vedenie MFK Dukla sa s Lukášom Gašparovičom dohodlo na ukončení hosťovania, a „slovenský Luka Modrić“ sa tak vrátil do druholigovej Petržalky. Na jeseň toho v drese Dukly veľa neodohral ani francúzsky obranca Cyriaque Mayounga, ktorý už taktiež pod Urpínom nepokračuje. Opačným smerom, teda do Dukly, prišiel z Liptovského Mikuláša už v polovici decembra stredopoliar Adrián Káčerík. Najnovšou akvizíciou je 18-ročný stredopoliar Gabriel Demian, ktorý prišiel z dorastu nemeckého Norimbergu a banskobystrickým fanúšikom sa predstavil výstavným gólom v generálke na súťažnú jar proti Košiciam.

Športový riaditeľ Jozef Mores na tlačovej konferencii deklaroval, že nie je zástancom častých a veľkých zmien v kádri, no nevylúčil príchod posily do obrany: „Naša defenzívna činnosť v jesennej časti nebola na požadovanej úrovni, dostali sme 34 gólov, čo je najviac v lige. Nedokážem si predstaviť, kde by sme stáli v tabuľke, keby bol ten počet nižší. Preto ešte možno posilníme defenzívne rady, aby sme zvýšili konkurenciu aj kvalitu v defenzíve.“

„Defenzíva je úlohou celého mužstva. Chalani v tomto smere urobili veľký posun oproti začiatku sezóny, kedy sme dostávali veľa gólov. Našli sme tam mladého Kuba Uhrinčaťa, ktorý si zastal svoju pozíciu a vôbec neuvažujem nad tým, že by sme ho dali na lavičku. Presne zapadá aj do našej koncepcie. Takisto aj Ľubo Willwéber, aj keď stredný obranca nie je jeho primárna pozícia, odvádzal výborné výkony. Samozrejme, ja by som bol rád, keby sme sa posilnili v obrane, aby tam bola väčšia konkurencia. Pre mňa je ale najväčšia posila to, že chalani zostali pokope, lebo bol tam záujem o Roba Polievku aj iných hráčov. Pre mňa je podstatné to, že teraz sú v kádri,“ doplnil tréner Michal Ščasný.

O ponukách na Róberta Polievku počas zimného prestupového okna povedal viac predseda predstavenstva Peter Krnáč: „Tých ponúk bolo viac, ale ani jedna nebola zaujímavá pre klub aj pre samotného hráča. Spoločne s Robom sme to vyhodnotili tak, že najlepšie pre klub aj pre neho samého bude, keď zostane v kádri naďalej a pomôže mužstvu v boji o prvú šestku, alebo záchranu.“

Pobiť sa o prvú šestku, ale hlavne sa zachrániť

Po osemfinále Slovnaft Cupu proti Slovanu, ktoré sa odohrá v sobotu 4. februára od 13.00 h na Štiavničkách, čakajú chlapcov spod Urpína posledné 4 zápasy v základnej časti Fortuna ligy. O účasť v prvej šestke, teda nadstavbovej skupine o titul, zabojujú zverenci trénera Michala Ščasného v stretnutiach s Trenčínom, na Slovane, proti Liptovskému Mikulášu a v Skalici.

„Z krátkodobého hľadiska sa ideme pobiť o prvú šestku, ale stále sme pevne nohami na zemi. Prvoradým cieľom je udržať mužstvo v prvej lige, lebo je to fajn byť v prvej lige a chutí nám to, to mi verte. Zo strednodobého pohľadu chceme zastabilizovať klub v najvyššej súťaži aj po ekonomickej a infraštruktúrnej stránke. Z dlhodobého hľadiska chceme vychovávať vlastných odchovancov, tak aby v dostatočnom počte zásobovali naše A-mužstvo. Je pred nami niekoľko rokov tvrdej práce a ja verím, že tieto ciele sa nám podarí naplniť,“ uviedol k cieľom Jozef Mores, športový riaditeľ MFK Dukla.

Smerom k blížiacej sa jarnej časti Fortuna ligy sa vyjadril kapitán Róbert Polievka, ktorý je s 8-mimi gólmi najlepším strelcom Dukly: „Každé z mužstiev, ktoré má šancu sa dostať do prvej šestky, urobí všetko pre to, aby tam bolo. My nebudeme výnimkou. Nepozerám sa na to, či sa iné mužstvá posilňujú, my sa pozeráme na seba. Vieme, kde je naša kvalita a všetko bude záležať od toho, v akej forme budeme. Aj posledný prípravný zápas naznačil, že forma by mohla byť dobrá. Našťastie sa v príprave nikto vážne nezranil a sme pripravení. Určite to bude boj, ale určite je príjemnejšie biť sa o prvú šestku ako o to, či získate aspoň nejaké body. Chceme tú ligu zachrániť, to je hlavný cieľ, ale v tejto kabíne je sila na to, aby sa tá prvá šestka uhrala.“

Prečo proti Slovanu na Štiavničkách?

Pohárový duel so Slovanom sa mal pôvodne odohrať na Mestskom mládežníckom štadióne v Radvani, ale napokon sa bude hrať na Štiavničkách.

Prečo nastala zmena? Vysvetľuje Peter Krnáč, predseda predstavenstva MFK Dukla: „Z poveternostných aj ekonomických dôvodov sme chceli odohrať osemfinále pohára v Radvani. Aj preto, aby sme nemuseli zapínať kúrenie na Štiavničkách, lebo to nie sú malé prostriedky, keďže týždeň kúrenia vychádza na 25 až 30 tisíc eur. Štadión v Radvani sme chceli slávnostne pokrstiť takýmto zápasom. Mali sme to schválené Slovenským futbalovým zväzom aj predstaviteľmi Slovana. Následne ale prišiel od Mesta Banská Bystrica zákaz odohrať tento zápas v Radvani. Doteraz tomu nechápeme, lebo sme sa pripravovali v Radvani a tréneri nastavili celý tréningový cyklus na to, že sa bude hrať tam. My sme sa na to tešili, ľudia sa na to tešili. Ak by bol štadión v Radvani plný, tak atmosféra by tam bola vynikajúca. Po bezpečnostnej stránke sme to mali odkomunikované s krajskou políciou, našimi organizátormi aj bezpečnostným technikom. Rozhodnutie Mesta sa odvolávalo na bezpečnosť majetku a zdravia občanov v rámci sídliska. Nechápeme tomu, lebo Slovan odohral v minulosti napríklad aj zápasy v Kováčovej či Málinci, kde to zvládli, a tu to Mesto neschváli… Rozhodli sme sa neriskovať a presunuli sme zápas na Štiavničky, kde je trávnik momentálne vo výbornom stave.“

Tréner Ščasný sa po prípravnom zápase s Košicami vyjadril k presunutiu osemfinálového stretnutia Slovnaft Cupu so Slovanom z Radvane na Štiavničky kriticky: „Pokiaľ ide o pohárový zápas so Slovanom na Štiavničkách, tak dúfam, že sa aspoň na jeden tréning dostaneme na prírodnú trávu. Vôbec ale nechápem rozhodnutie, prečo sa bude hrať na Štiavničkách, a nie tu v Radvani. Areál je tu pekný a od ľudí, ktorých v Banskej Bystrici poznám, som mal len dobré ohlasy na to, že sa má hrať v Radvani. Keby sem prišlo 1 500 ľudí, tak je tu krásna atmosféra. Nemyslím si, že keby sem príde 150 fanúšikov Slovana, tak by tu robili nejaký bordel a zbúrali celú Radvaň. Absolútne nechápem tieto veci, ktoré sa dejú proti Dukle, a skôr aj proti ľuďom, lebo tu by si zápas užili oveľa viac ako na Štiavničkách, aj keď ten štadión tam je krásny, ale myslím si, že tu v Radvani by to malo svoje čaro, takže nechápem niektorých ľudí, ktorí robia zle tomuto klubu.“

Predstavitelia klubu sa na tlačovej konferencii venovali aj téme štadióna na Štiavničkách a možností jeho využívania zo strany MFK Dukla, na ktorú sa pozrieme v samostatnom článku, po oslovení všetkých zainteresovaných strán.

Aktuálny káder MFK Dukla Banská Bystrica

Brankári: Matúš Hruška, Július Nôta, Filip Baláž.

Obrancovia: Ľuboš Kupčík, Lukáš Migaľa, Ľubomír Willwéber, Patrik Prikryl, Timotej Záhumenský, Jakub Uhrinčať, Marian Pišoja, Adam Červeň.

Záložníci: Branislav Ľupták, Dávid Richtárech, Adrián Káčerík, Matúš Köröš, Adam Hanes, Adrián Slávik, David Jackuliak, Michal Faško, Martin Rymarenko, Gabriel Demian.

Útočníci: Róbert Polievka, David Depetris, Matej Franko.

Výsledky prípravných stretnutí MFK Dukla Banská Bystrica – zimná príprava 2023

Prvý tréning zimnej prípravy

utorok 10. január, 12.00 h: MFK Dukla Banská Bystrica – 1. FC Tatran Prešov 4:2

sobota 14. január, 12.00 h: MFK Zemplín Michalovce – MFK Dukla Banská Bystrica 2:1 (Tatranská Lomnica)

utorok 17. január, 13.00 h: 1. SK Prostějov – MFK Dukla Banská Bystrica 0:5 (Prostějov)

sobota 21. január, 12.00 h: FK Mladá Boleslav – MFK Dukla Banská Bystrica 4:3 (Mladá Boleslav)

sobota 28. január, 13.00 h – MFK Dukla Banská Bystrica – FC Košice 4:1 (MMŠ Radvaň)

Tabuľka Fortuna ligy pred jarnou časťou

# KLUB Z V R P G+ G- RG B
1 18 13 2 3 39 18 21 41
2 18 11 5 2 33 15 18 38
3 18 10 4 4 33 17 16 34
4 18 8 5 5 25 19 6 29
5 18 5 9 4 21 19 2 24
6 18 6 4 8 28 29 -1 22
7 18 6 3 9 25 34 -9 21
8 18 6 3 9 20 29 -9 21
9 18 5 5 8 16 25 -9 20
10 18 4 7 7 25 32 -7 19
11 18 3 7 8 14 26 -12 16
12 18 1 6 11 15 31 -16 9