Kým vedenie mesta argumentuje ekonomickou výhodnosťou verejno-súkromného partnerstva, súčasný prevádzkovateľ tvrdí, že sa samospráva vzdáva lukratívneho biznisu.

estsky-urad-1Už po druhýkrát rokovala finančná komisia mestského zastupiteľstva ohľadom potenciálneho vstupu investora do kremačných a cintorínskych služieb v Banskej Bystrici. S návrhom prichádza prednosta Miroslav Rybár, ktorý si od spoluúčasti v spoločnom podniku s nitrianskym súkromníkom sľubuje renováciu kremačných pecí a podiel na finančnom zisku.

Plán mesta je vytvoriť spoločnosť Cintoríny a krematórium mesta Banská Bystrica, v ktorej by mala súkromná spoločnosť 60% a mesto 40%. Kým mesto by vložilo do firmy nehnuteľný majetok, súkromníkov vklad by boli technológie v hodnote milión eur. Predkladaný materiál predpokladá zisk mesta vo výške 12-tisíc eur po dobu prvých šiestich rokov, kedy sa budú splácať technológie. Následne by mal zisk pre samosprávu vyskočiť až na 40-tisíc. Tieto prostriedky má v pláne investovať do budovy krematória a cintorínskych služieb.

Proti tomuto návrhu vystupuje súčasný prevádzkovateľ krematória a cintorínov Záhradnícke a rekreačné služby mesta Banská Bystrica. Riaditeľ organizácie František Krč priznáva nutnosť rekonštrukcie kremačných pecí v horizonte dvoch rokov. Kremačné služby sú aj v súčasnosti ziskovou činnosťou a preto neodporúčajú mestu založenie súkromnej spoločnosti s menšinovým podielom mesta. Ako ideálne riešenie navrhujú investíciu formou leasingu, ktorý by splácalo mesto alebo ZAaRES. Jedna z možností financovania by podľa Krča mohlo byť aj financovanie z eurofondov.

Tu však jeden z členov finančnej komisie Martin Turčan (SDKÚ-DS) upozornil, že ZAaRES nie je oprávneným žiadateľom v prípade spomínanej výzvy a ani ju nepokrýva, keďže v nej ide hlavne o znižovanie produkcie skleníkových plynov v priemyselnej výrobe.

Zásadná otázka podľa ekonomického námestníka Branislava Slaného je, z čoho by sa prípadný lízing splácal. Riaditeľ ZAaRESu František Krč vidí priestor v reštriktívnych opatreniach. Slaný však dáva do pozornosti, že súkromný partner prinesie vlastné financie.

Ďalším z Krčových argumentov je, že po vzniku novej spoločnosti by muselo ZAaRES opustiť 20 ľudí a na odstupnom by bolo nutné vyplatiť 43-tisíc eur.

Takmer dvojhodinová debata vo finančnej komisii skončila hlasovaním, v ktorom poslanci väčšinového klubu SMER-SD, SNS, HZDS-ĽS nepodporili návrh mesta. Ten získal iba dva hlasy – Martina Turčana z SDKÚ-DS a Vladimíra Pirošíka z Banskobystrickej alternatívy.

Na najbližšom marcovom zasadnutí mestského zastupiteľstva sa o vstupe súkromnej spoločnosti do krematória rokovať nebude, materiál napriek negatívnemu stanovisku komisie pôjde najprv na rokovanie najbližšej Mestskej rady.