Už len jediný, no najťažší, krok delí hokejistov HC ’05 iClinic Banská Bystrica od vysnívaného titulu – vôbec prvého v histórií klubu. Barani sa k nemu môžu dostať už po sobotnom domácom stretnutí, nakoľko v sérií vedú 3:1 na zápasy.

O všetkom rozhodli dve stretnutia na ľade Nitry, kde sa séria sťahovala za stavu 1:1 a z objektívneho hľadiska musíme konštatovať, že takýto priebeh sa veľmi očakávať nedal. Ako v stredu, tak aj vo štvrtok rozhodoval samotný záver stretnutí. Hráči si pre fanúšikov pripravili infarktové stavy.

V treťom zápase išli do vedenia „barani“, keď skóre delovkou v prvej tretine otvoril Ty Wishart: „Bola tam vynikajúca práca Brocka Higgsa. Potiahol puk do tretiny, bolo to traja proti dvom, dal mi ideálnu prihrávku a ja som sa len pokúsil vystreliť tak tvrdo, ako to išlo,“ opísal svoju bombu spoza kruhu na vhadzovanie kanadský obranca.

Henrich Ručkay síce dvomi gólmi otočil skóre, lenže Pavol Skalický sa dokázal presadiť v 55.minúte a keď sa pomaly zdalo, že stretnutie pôjde do predĺženia, Brock Higgs obkorčuľoval brány a dvadsaťjeden sekúnd pred sirénou trafil medzi Hartzellove betóny, čím rozjasal viac ako sto bystrických fanúšikov na štadióne: „Mali sme vhadzovanie v útočnom pásme. Dalibor Bortňák to pekne vyhral na Ďatelinku, on a Handzuš výborne zvládli súboje a posunuli mi puk za bránu. Vedel som, že neostáva veľa času. Spoluhráči boli pred bránou, takže som sa chcel len dostať pred ňu a dúfal som, že to tam nejako padne,“ opísala hviezda play-off svoj okamih slávy.

Do štvrtého finále nastúpila HK Nitra veľmi aktívne a okamžite si začala vypracovávať šance. V prvej tretine zavrela Banskú Bystricu v jej pásme, no doplatila na nevyužité šance. Ujala sa totiž iba jedna, keď sa v presilovke piatich proti trom presadil Marek Tvrdoň. „Chceli sme vstúpiť aktívne, ale opak bol pravdou. Prvú tretinu sme hrali veľmi slabo. Hneď dvakrát sme súperovi ponúkli presilovku päť na tri, dostali sme pri nej gól. Bolo tam veľa vylúčených, nevedeli sme sa dostať do tempa, Nitra mala viac z hry,“ konštatoval na tlačovke kouč Vladimír Országh.

Postupom času sa výkon hráčov spod Urpína zlepšoval a v poslednej časti hry to už bolo niečo, čo si fanúšikovia aj tréneri predstavujú. Kto by ale tušil, že v samom závere prídu ďalšie neskutočné momenty.

Országh sa rozhodol dve minúty a sedemnásť sekúnd pred koncom hrať vabank a po oddychovom čase poslal na ľad šiestich korčuliarov. Tento ťah mu vyšiel. Defenzíva HK sa sústredila pri jednom z mantinelov na presilu hráčov Banskej Bystrica, čím pred bránkoviskom ostal úplne sám Petr Kafka a po prihrávke sa skúsený Čech nemýlil.

Nitriansky štadión stíchol a Tomáš Surový poslal tých najmenej verných divákov domov ešte pred záverečnými sekundami, nakoľko sa dokázal presadiť na začiatku poslednej minúty a tým dokonal úžasné obrat a skvelé víťazstvo. „Sme veľmi radi, že sme to takto zlomili na konci, sú to dobré pocity. Bol to ťažší duel, ako predošlé tri. Nechceme sa už do Nitry vracať,“ svojsky konštatoval kapitán bystrického celku.

Spokojný s výsledkom bol samozrejme aj tréner, no dobre si uvedomuje, že hra nebola ideálna a pred domácim stretnutím je čo zlepšovať: „V druhej tretine sa zlepšili, ale stále to nebolo ono. Presilovky sme hrali veľmi zle, poriadne sme ani neohrozili súpera. Do tretej tretiny sme šli s tým, že je rovnaká situácia ako včera a že spravíme všetko pre to, aby sme sa pokúsili zvrátiť výsledok. Boli sme ďaleko aktívnejší, tlačili sme sa do brány. Aj so šťastím a prispením enormného úsilia a chcenia sa nám to dnes podarilo,“ povedal na tlačovej konferencii Országh.

Ten sa rozhodol v štvrtom stretnutí nasadiť do brány Nathana Lawsona a tento krok vôbec ľutovať nemusí, nakoľko Kanaďan inkasoval iba raz a jeho kredit pod Urpínom rastie: „Máme dvoch vyrovnaných brankárov a treba si uvedomiť, že máme tri zápasy za štyri dni. Naši gólmani sú na tom najlepšie, keď sú čerství a oddýchnutí. Sú rovnocenní, preto sme nechali Casha oddychovať. Lawson ho výborne zastúpil. Bol veľmi dôležitou súčasťou nášho víťazstva.“

Budú sa fanúšikovia hokeja v Banskej Bystrici radovať už v sobotu?

K situácii sa vyjadril aj rodák z Calgary, ktorý do Banskej Bystrice prišiel len krátko pred koncom základnej časti a v play-off to bol iba jeho tretí štart. Aj napriek tomu pôsobí v bránkovisku veľmi isto. „Je to pre náš tím luxus, že sme s Cashom kedykoľvek schopní hrať. Jason potreboval menší oddych. Ja som hocikedy pripravený ho zastúpiť a plniť svoju prácu,“ konštatoval Lawson.

Vladimír Országh sa rozhodol aj premiešať zostavou, hlavne útočnými formáciami. Už v treťom zápase boli viditeľné menšie zmeny, v štvrtom oproti posledným stretnutiam takmer neostal kameň na kameni. Mladý tréner to nastavil takto Hickmott, Surový, Skalický – Matoušek, Zigo, Lamper – Kafka, Higgs, Buc – Trukhno, Bortňák, Handzuš.

Nakoniec to prinieslo úspech: „Potrebovali sme to oživiť. Aj to je možnosť, ako mužstvo trošku posunúť dopredu. Keď hrá niekto s novými spoluhráčmi, ako keby získal impulz. Nám sa tento ťah podaril a sme radi,“ tešil sa tréner Országh.

Pozrite si aj: 

20.4. – Barani znovu s vynikajúcim finišom a v sobotu môžu prepísať históriu
19.4. – VIDEO: Nitra sa už chystala na predĺženie, zrazu prišiel Higgs a rozhodol
16.4. – FOTO+VIDEO: Barani po smolných góloch v závere dovolili Nitre vyrovnať
15.4. – FOTO+VIDEO: Prvý finálový krok barani zvládli a ujímajú sa vedenia v sérii