Po výhre v druhom banskobystrickom zápase bola Nitra na domácom ľade odhodlaná strhnúť vedenie vo finálovej sérii hokejového play off Tipsport ligy na svoju stranu. Barani sa však svojho súpera neboja a do zápasu išli naplno od prvých minút a nevzdali to až do konca.

HK Nitra – HC ’05 iClinic Banská Bystrica 2:3 (1:1, 1:0, 0:2) – stav série 1:2

Góly: 15. Ručkay (Šille, Tvrdoň), 39. Ručkay (Rais, Krištof) – 11. Wishart (Higgs, Skalický), 55. Skalický, 60. Higgs (Ďatelinka, Bortňak). Zápas v Nitre sledovalo 3 600 divákov (vypredané).

Zostava HK Nitra: Hartzell – Milam, Ordzovenský, Rais, Mezei, Meland, Versteeg, Pupák, Korím – Macík, Slovák, Blackwater – Ručkay, Krištof, Kutálek – Šiška, Šille, Tvrdoň – Štefanka, Paukovček, Bajtek.

Zostava HC ’05 iClinic Banská Bystrica: Bacashihua – Wishart, Maione, Kubka, Sersen, Carlsson, Mihálik, Rosandič, Ďatelinka – Buc, Surový, Hickmott – Kafka, Zigo, Truchno – Handzuš, Higgs, Skalický – Lamper, Bortňák, Matoušek.

Hrdinom zápasu sa stal Brock Higgs, ktorý rozhodol o výsledku 21 sekúnd pred koncom.

Pred vypredaným nitrianskym štadiónom sa od úvodu oba celky najskôr skúšali, no postupne sa odhodlávali k nebezpečnejším výpadom. Domáci sa snažili o vytvorenie tlaku, no napokon sa najskôr natiahla sieť bránky za Hartzellom. V úvode jedenástej minúty útok Higgsa úspešne zakončil Ty Wishart. Lenže hráči spod Zobora sa tým nenechali vyhodiť z miery. Ručkayovi sa už v 15. minúte podarilo vyrovnať a tlak domácich pokračoval.

Na ten Kmečovi zverenci nadviazali aj v druhej dvadsať minútovke. Prispeli k nemu aj vylúčenia banskobystrických hráčov, a tak mali domáci vodu na mlyn svojich útokov. Presadiť sa ale dokázali len z poslednej presilovky v druhej tretine, keď pri absencii Ďatelinku prekonal Bacashihuu znovu Henrich Ručkay.

Do tretej tretiny už ale barani nastúpili s jasnými útočnými inštrukciami a aj miernymi zmenami v zložení formácií, ku ktorým pristúpil tréner Vladimír Országh. Tie padli na úrodnú pôdu, keď na úvod 55. minúty vyrovnával Pavol Skalický. Vystihol správnu situáciu a sólom prekonal brankára Nitry. Keď už zápas smeroval k predĺženiu a tribúny odpočítavali posledné sekundy riadneho hracieho času, výborne hrajúci Higgs obkrúžil okolo bránky a slabou strelou posunul puk medzi betóny Hartzella až do priestoru bránky a postaral sa o výhru Banskej Bystrice. Štvrtý zápas je v Nitre na programe už vo štvrtok. Pod Urpín sa séria vráti v sobotu.

Povedali po zápase

Vladimír Országh, tréner HC ’05: „Myslím, že sme videli veľmi dobrý play-off zápas so všetkým čo má byť. Vynikajúcu atmosféru vytvorili či už domáci, ale aj naši fanúšikovia. Osobné súboje dominovali v hre, šance boli na oboch stranách, oba tímy mali pozorné obrany. Pre nás sa zápas nevyvíjal úplne ideálne, hlavne v tej druhej tretine sme mali aj šťastie. Podržal nás výborný brankár Bacashihua. Zlomovým momentom bolo za stavu 2:1, keď v našej presilovke chytil samostatný nájazd Slováka. V tretej tretine sme sa zlepšili, viac sme sa tlačili do brány a boli sme hladní po víťazstve.“

Andrej Kmeč, tréner Nitry: „Opäť to bol veľmi vyrovnaný zápas, ktorý rozhodli detaily. V závere nás jeden stál víťazstvo, ale aj pred tým tá situácia spoza brány. Vieme, že Bystrica má veľmi silný predbránkový priestor, kde vytvára neustály tlak. Nesmieme sa tam nechať pretlačiť. Za stavu 2:1 sme boli pasívni, zbytočne sme nehrali náš aktívny hokej. Súper sa dostal do šancí, ale paradoxne aj tak sme za toho stavu mali šance aj my. Myslím, že dnes rozhodlo to, že sme nemali taký pohyb. V tomto Bystrica bola lepšie a hlavne presilové hry z našej strany boli veľmi zlé.“

Brock Higgs, útočník HC ’05: „Bol to dlhý náročný zápas. Typický hokej, aký sa hrá v play-off. Je skvelé, že sme vyhrali na ľade súpera hlavne po tom, čo sme doma posledný duel prehrali. Dnes sme predviedli veľmi dobrý výkon a každý na ľade hral veľmi dobre. Bacashihua bol skvelý.“