Futsalisti MIBA Banská Bystrica mali v piatok večer na programe dôležitý duel v boji o účasť v prvej štvorke extraligy, ktorá by im zaistila výhodu domáceho prostredia v prvom kole play-off. Bystričania nad Košičanmi vyhrávali, no napokon nezískali ani bod.

Stretnutie 15. kola extraligy sa začalo o polhodinu neskôr oproti plánovanému začiatku, keďže aj Košickí futsalisti sa zdržali na zasnežených cestách. Úvodný tlak patril domácim, ale hostia boli nebezpeční z protiútokov, keď už v 1. minúte pohrozil krížnou strelou z pravej strany Miroslav Ivan. V 2. minúte mali Bystričania hneď dve sľubné šance, keď Michal Čief najprv po rohu z pravej strany zblízka Richarda Obermana neprekonal a krátko na to zakončoval nebezpečne Filip Rafanides po narážačke s Filipom Samsonom, ale brankár Košíc včas zavrel nohy a vytesnil loptu na roh.

V 9. minúte prihrával hosťujúci Peter Serbin z ľavej strany pred odkrytú bránu, kde António Hernández spálil tutovku. Vzápätí sa táto dvojica postarala o ďalšiu nebezpečnú akciu, keď kapitán hostí Hernández v prečíslení dvoch proti jednému zvolil strelu a urobil dobre, keďže loptu poslal presne pod brvno – 0:1. Bystričania odpovedali v 14. minúte zásluhou Čiefa, ktorý sa uvoľnil na ľavej strane a prízemnou strelou prekonal Obermana – 1:1. Hráči MIBY mohli otočiť ešte do prestávky, ale Michal Konder po prihrávke Petra Vajdu trafil zľava len bližšiu tyč brány Košíc.

Už po pár sekundách druhého polčasu sa do nájazdu dostal Ivan a brankár MIBY Tomáš Mičuda podržal svoj tím. Bystrickí futsalisti išli do vedenia v 23. minúte, keď Konder prihral spätne Samsonovi, ktorý z prvej uložil loptu pod brvno – 2:1. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr mohol Rafanides zvýšiť na dvojgólový rozdiel, avšak po jeho bombe ľavačkou z uhla z ľavej strany sa lopta odrazila od brvna do tyče a cestu do siete si už nenašla. V 27. minúte sa opäť zaskvel brankár Mičuda, ktorý tentokrát vygumoval osamoteného Filipa Kisa.

Košičania napokon vyrovnali v 28. minúte, a to s pomocou domácich, keď Ivan nastrelil pred bránu z pravej strany a Samson si nešťastne usmernil loptu do vlastnej brány – 2:2. Za vyrovnaného stavu sa hral vyrovnaný futsal, pričom prevládali emócie, nervozita a tutovky niekoľko minút nepribúdali. Gólman Mičuda predviedol v 34. minúte ďalší skvelý zákrok a onedlho mohol na opačnej strane poslať MIBU do vedenia, ale po výbornej krížnej prihrávke od Mareka Puškára z uhla tesne minul pravú tyč brány hostí.

V 36. minúte pobavili Bystričania prítomných divákov peknou akciou na jeden dotyk, na konci ktorej však kapitán Vajda v páde netrafil loptu pred prázdnou bránou. Košičania trestali takmer okamžite, keď si Serbin prebral prihrávku pred bránou, zakryl si loptu a po otočke prekonal Mičudu – 2:3. V záverečných minútach tak hráči MIBY zatlačili súpera pred jeho bránou. Najbližšie k vyrovnaniu bol Pavol Telúch, ktorý však z prvej z osi ihriska trafil len ľavú tyč brány hostí. Cenné tri body tak získali pod Urpínom futsalisti Podpor Pohyb Košice.

Martin Majling, tréner MIBA Banská Bystrica pre BBonline.sk: „Hral sa taký bojovný, dynamický futsal. Vedeli sme, o čo hráme a súper nám takisto nič nedaroval. Trošku nám chýbali fyzické sily, paradoxne to, v čom sme mali s Lučencom navrch. Za stavu 2:1 či 2:2 sme mali dve-tri čisté šance, mohol to byť úplne iný zápas. Určite nám chýbal Marián Hudek, ktorý by to vedel upokojiť, podržať loptu. To bolo možno aj zlomové, že ešte jeden skúsenejší hráč nám chýbal, aby sme to vedeli trochu upokojiť a nie len bojovať celý zápas.“

Niké Futsal Extraliga – 15. kolo – piatok 03.02.2023, 20.32 h – ŠH Dukla na Štiavničkách – B. Bystrica

MIBA Banská Bystrica – Podpor Pohyb Košice 2:3 (1:1)

Góly: 14. Čief, 23. Samson – 9. Hernández, 28. Samson (vla.), 36. Serbin. ŽK: 27. Konder, 33. Rafanides, 33. P. Telúch, 36. Vajda, 40. Mičuda – 28. Mar. Kuruc, 33. Kis, 40. Horník. Rozhodovali: Budáč – Bohun, Antalík. Diváci: 70.

Zostava MIBA Banská Bystrica: Mičuda (Pecho) – Kršák, Puškár, Konder, Vajda (C), Lukáč, P. Telúch, Malík, Rafanides, Čief, Samson. Tréner: M. Majling.

Zostava Podpor Pohyb Košice: Oberman (Mat. Kuruc) – Mar. Kuruc, Korček, Matis, Serbin, Horník, Kis, Ivan, Hernández. Tréner: R. Bačo.