Výber Banskej Bystrice do 23 rokov sa v nedeľu 5. februára v Púchove predstavil na druhom hracom dni SZMF Superligy U23 – skupiny Stred. Mladí Bystričania získali v troch zápasoch tri body, čo na postup do play-off nestačilo.

Autor foto: A. Hrušovský (SZMF)

SZMF Superliga U23 je mládežníckou verziou seniorskej Niké Superligy, v ktorej taktiež pôsobí aj banskobystrický výber. Súťaž je takisto rozdelená na tri skupiny, pričom tím spod Urpína súperil s mužstvami zo Zvolena, Martina a Nitry. V nedeľu 5. februára boli na programe odvetné stretnutia v skupine Stred. Bystričania sa na úvod stretli so Zvolenom. V derby mal navrch neskorší víťaz skupiny, ktorý otvoril skóre už v 2. minúte, udržal si čisté konto a napokon zvíťazil 4:0.

V druhom dueli, proti Martinu, sa už Bystričanom podarilo skórovať, keď v 32. minúte po sklepnutí od Ondreja Zeleňanského vyrovnal na 1:1 prízemnou strelou Adam Cehuľa. Martinčania si však následne prinavrátili vedenie a pri ofenzívnej snahe hráčov vo fialových dresoch využili okienka v obrane, vďaka čomu pridali v rozmedzí niekoľkých sekúnd ďalšie dva góly a vyhrali 4:1.

Mladí Bystričania už pred posledným súbojom s Nitrou neživili nádej na postup zo skupiny. Práve v poslednom stretnutí dňa však podali najlepší výkon. Už v 2. minúte otvoril skóre Cehuľa, ktorý sa ocitol osamotený pred bránou po Zeleňanského prihrávke. V 11. minúte zvýšil Cehuľa na 2-gólový rozdiel, keď vystrelil presne z hranice pokutového územia. Nitrania následne strelili kontaktný gól, ale v 16. minúte zvýšil na 3:1 pre Bystricu Maximilián Črep, ktorý prehodil brániaceho hráča a následne aj brankára súpera.

Hráči Nitry ešte v závere prvej 20-minútovky znížili na rozdiel jediného gólu. V druhom polčase skórovali už len Bystričania. V 32. minúte skompletizoval hetrik po individuálnej akcii Cehuľa a o niekoľko desiatok sekúnd neskôr spečatil stav na konečných 5:2 pre Banskú Bystricu Alexander Schütz, ktorý nastavil hlavu do hlavičky súpera a usmernil loptu oblúčikom do brány.

Marián Sanitra, tréner Banskej Bystrice: „Hodnotí sa mi to pomerne ťažko, a to nie z dôvodu, že by chalani podali také zlé výkony v zápasoch, ale preto, ako sa k tomu postavili hráči, ktorí tam ani len neprišli. Prvý zápas so Zvolenom som mal dojem, ako keby sú chalani ešte v autách, alebo v šatni, ale určite nie na ihrisku. Prevedená hra tomu zodpovedala, hlavne v útoku. V druhom a v treťom zápase sme hrali podstatne lepšie. V zápase proti Martinu nás o body obrali vlastné chyby, či už pri prvom alebo druhom, rozhodujúcom góle. Za zápas s Nitrou si zaslúži každý jeden hráč pochvalu, hrali výborne. Prejdem však k tomu, čo nás, ktorí tomu venujeme čas a úsilie, najviac trápi, a to je ochota a zodpovednosť hráčov, ktorí majú možnosť reprezentovať svoje mesto na národnej úrovni. Človek by neveril, koľko rôznych „dôvodov“ si mladí hráči dokážu nájsť. Tak to potom aj vyzerá na ihrisku. Každý zápas iná zostava, na tréningy chodiť netreba, všetko asi vedia. Jedine, že by nie… Mrzí ma to aj s ohľadom na tých pár hráčov, ktorí záujem majú. Paradoxom je, že chlapci z Banskej Bystrice záujem nemajú (česť výnimkám) a takí, ktorí bývajú 50 kilometrov od Bystrice, prídu na každý tréning či zápas.“

Ondrej Zeleňanský, hráč Banskej Bystrice: „Pred odvetami sme mali vyššie ciele ako to nakoniec dopadlo, ale popasovali sme sa v zostave akú sme mali, keďže nastali veľké zmeny. Nemali sme čas na to, aby sme sa herne spoznali. Nemôžem však nikomu nič vyčítať, každý dal podľa mňa zo seba maximum. V prvom zápase sme úplne zaspali, Zvolen nás prevalcoval. Zápas s Martinom sme si prehrali sami, začalo to mojím vlastným gólom. Síce sme vyrovnali, ale po chybe sme opäť prehrávali, takže sme vrhli všetko do útoku, čo Martinčania využili. Až proti Nitre sme sa poriadne zobudili, už tam bolo vidieť aj súhru, viac sme si rozumeli a hlavne sme mali ochotu behať, rozprávať a hrať. Ďakujem chalanom za spoluprácu a odvedený výkon, myslím si, že sa nemáme za čo hanbiť. Mohli sme skončiť oveľa lepšie, horšie už nie, to by nebolo fér. Naše výkony v celom priebehu súťaže na postup proste nestačili.“

Výsledky výberu Banskej Bystrice na odvetnom hracom dni SZMF Superligy – sk. Stred – nedeľa 05.02.2023 – STC Púchov

Zvolen – Banská Bystrica 4:0 (2:0) – VIDEO

Góly: 2. a 26. Eperješi, 15. Janeček, 33. Zemko. ŽK: 10. Pecho, 20. Črep, 38. Koppa (všetci traja BB).

Martin – Banská Bystrica 4:1 (0:0) – VIDEO

Góly: 29. Zeleňanský (vla.), 39. Balek, 41. Satina, 41. Kliuchikov – 32. Cehuľa. ŽK: 16. Pekelský, 22. Homola – 12. Švantner.

Nitra – Banská Bystrica 2:5 (2:3) – VIDEO

Góly: 13. Halúzka, 20. Hambálek – 2., 11. a 32. Cehuľa, 16. Črep, 33. Schütz. ŽK: 16. Uher, 17. Halúzka, 19. Kudlička, 40. Pajer – 17. Pecho.

Zostava Banskej Bystrice: Pecho – Cehuľa, Schütz, Črep, Švantner, Hirjavec, Koppa, Zeleňanský, Slobodník, Lashin, Chaban. Tréner: M. Sanitra.