Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica majú za sebou prvý domáci zápas v nadstavbovej skupine extraligy o 5. až 8. miesto. Univerzitné sovičky v sobotu favorizované košické Young Angels potrápili, keď boli v hre o víťazstvo až do záveru tretej štvrtiny. V článku nájdete aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie.

Hráčky UMB prehrávali po prvých košoch 2:8, ale následne znížili nakrátko na 2 body a po trojke Jany Matejčíkovej na začiatku 6. minúty aj na 3 body (11:14). Záver prvej štvrtiny zvládli lepšie Košičanky, ktoré mali po 10-tich minútach 7-bodový náskok (15:22).

Sovičky v úvode druhej časti držali jednocifernú stratu a po 6-bodovej šnúre dokonca znížili na 2 body (25:27). Nasledujúce koše patrili anjelkám, ale na body chudobná druhá štvrtina mala pomerne vyrovnaný priebeh. Hráčky UMB v nej zaostali len o bod, a po polčase tak strácali len 8 bodov (27:35).

Domáce nepoľavili ani po zmene strán a po ďalšej 6-bodovej sérii znížili v 26. minúte opäť na rozdiel jediného koša (37:39, neskôr 39:41). Košičanky si však následne pomohli dvomi trojkami v rade, ktorými zrejme zlomili zápas vo svoj prospech. Anjelkám vyšiel záver tretej štvrtiny, v ktorom iba po druhýkrát v zápase dostali svoj náskok na dve cifry (41:52).

V záverečnom dejstve si už favorit víťazstvo postrážil, pričom sovičkám už v oklieštenej zostave došla para. Napriek tomu predviedli hráčky UMB v celom zápase sympatický výkon a konečné 18-bodové manko je najnižšie, aké vysokoškoláčky v tejto sezóne proti Young Angels uhrali.

Na domácej strane to padalo najmä 25-bodovej Jane Matejčíkovej. Dvojciferný počet zaznamenala aj pivotka domácich Eva Ďurjaková. Košický tím zas potiahla najmä 16-bodová Deijah Blanks a 14-bodová kapitánka Diana Mikovčáková. Sovičky sa hostkám vyrovnali v doskokoch (47 – 46), ale výrazne zaostali v úspešnosti streľby z poľa (28% – 43%).

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB Banská Bystrica: „Tým, že sa Katka Piperková zranila v úvode zápasu, sa nám zúžila rotácia. Ostalo nám to na siedmich hráčkach a práve únava sa prejavila v závere zápasu. Hodnotím to ale ako veľmi dobrý zápas. Po tom Poprade sme sa naštartovali, naša sila vychádzala z obrany, ktorá sa nám zlepšuje, je kolektívnejšia. Stále nám to nepadá zvonku, s čím sme v prvej časti sezóny uspievali, ale zlepšuje sa nám to v pokusoch za dva body. Najúspešnejšie sme na trestných hodoch, takže sa naďalej nesmieme báť hrať jedna na jedna a vypýtať si fauly. Dnes hodnotím pozitívne celý kolektív. Dnes to bol proti určite náš najlepší výkon proti Young Angels, ktorým samozrejme gratulujem k víťazstvu. Moje dievčatá odo mňa dostanú pochvalu za to, že napriek únave bojovali až do samého konca. Naozaj, som spokojná“

Jana Matejčíková, rozohrávačka BK ŠK UMB, 25 bodov v zápase: „Podali sme jeden z našich najlepších výkonov, ale stále máme medzery v návrate do obrany, na čom sme v prvom polčase horeli. Ale celkovo sa naša hra v útoku aj v obrane oveľa zlepšila. Dúfam, že sa budeme zlepšovať aj naďalej a budeme vyhrávať nad súpermi, na ktorými by sme papierovo mali. Som veľmi hrdá na spoluhráčky za dnešný výkon. Áno, dve trojky súpera hneď po sebe v tretej štvrtine boli rozhodujúce, ale nepoložilo nás to tak, ako zvyčajne. Už sme sa ale nedokázali súperkám postaviť tak, ako v prvom polčase, čiže to asi malo určitý vplyv, ale skôr sme potom odišli kondične. Pokiaľ ide o môj výkon, bohužiaľ som nepomohla k víťazstvu, takže asi nebol dostačujúci. Určite som ale rada, že som potiahla kolektív bodmi, no bez spoluhráčok by som to určite nezvládla, takže aj za to im patrí vďaka.“

Radko Dvorščák, tréner Young Angels Košice: „Ani zďaleka sme nepredviedli náš najlepší výkon. Zlyhávali sme v obrane, nechávali sme súperovi veľa ľahkých pozícií, čiže veľmi negatívne hodnotím našu obranu. V útoku sme ale hrali to, čo sme chceli, s čím som spokojný. Hrali sme rýchlo, odvážne, dali sme veľa bodov z protiútokov, čo ma teší. Trápili sme sa viac so sebou, ale domáce hrali s energiou, bojovali a bolo vidieť, že si zápas užívajú. Veľmi ľahko sme púšťali súperky k prienikom, z čoho nás trestali. Mali sme neskorú rotáciu, výsledok zápasu je obrazom našej obrany.“

Niké Extraliga žien – nadstavbová skupina o 5. až 8. miesto – 3. kolo – sobota 04.02.2023, 15.00 h – Telocvičňa FF UMB Tajovského 40

BK ŠK UMB Banská Bystrica – Young Angels Košice 50:68 (15:22, 27:35, 41:52)

Štvrtiny: 15:22, 12:13, 14:17, 9:16. Rozhodovali: Turčin, Bullo, Vyšniarová. Diváci: 31.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Matejčíková 25, Ďurjaková 12, Mrváňová 3, Vyšná 2, Piperková 0 (Háberová 8, Turčanová (C) 0, Luptáková 0). Vyfaulovaná: 39. Ďurjaková. Trénerka: A. Izáková.

Zostava Young Angels Košice a body: Blanks 16, Mikovčáková (C) 14, Kristlová 8, Rodáková 4, Szmereková 2 (Jakubčeková 6, Bohušová 5, Dulovičová 5, Majorošová 4, Balážová 4, Filická 0). Tréner: R. Dvorščák.

TH: 10/14 – 5/13, trojky: 2/21 – 3/13, fauly: 16 – 19, doskoky: 47 – 46, asistencie: 11 – 19, zisky: 5 – 14, straty: 23 – 18, bloky: 2 – 4, streľba z poľa: 19/66 (28%) – 30/69 (43%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Tabuľka nadstavbovej časti Niké Extraligy žien po 3. kole – skupina o 5. až 8. miesto

# Tím Skóre V/P (%) Doma V/P (%) Von V/P %
1 YOUNG ANGELS Košice 721:467 5/0 (100,00%) 4/0 (100,00%) 9/0 100,00%
2 CBK Košice 485:523 3/1 (75,00%) 0/4 (0,00%) 3/5 37,50%
3 BAM Poprad 434:516 2/2 (50,00%) 1/3 (25,00%) 3/5 37,50%
4 BK ŠK UMB Banská Bystrica 487:587 1/3 (25,00%) 1/4 (20,00%) 2/7 22,22%

Basketbalistky UMB budú hrať najbližšie až po reprezentačnej prestávke, a to v sobotu 18. februára, keď v stretnutí 4. kola nadstavbovej skupiny o 5. až 8. miesto privítajú CBK Košice.