Najvyššia hokejová súťaž pokračovala v nedeľu 5. februára 36. kolom a hokejistov Banskej Bystrice čakal duel na ľade lídra tabuľky, ktorým bol pred stretnutím Slovan Bratislava. Barani však v prostrednej časti hry prišli o tesný náskok z prvej tretiny, čo sa im napokon stalo osudným.

Už vo 4. minúte putoval na trestnú lavicu domáci obranca Maier a Banskobystričania mali k dispozícii presilovú hru. Z nej im stačilo niečo vyše dvadsiatich sekúnd, aby rozvlnili sieť – početnú výhodu potrestal presnou strelou Gašpar, ktorý trafil medzi betóny Coreaua. Slovan mal dobrú príležitosť zhruba v polovici tretiny, kedy Duke prenechal puk zakončujúcemu Takáčovi, no skúsený útočník nedokázal vyrovnať.

O niečo podobné sa Duke pokúšal aj v 14. minúte, lenže hostia vystihli jeho zámer a z následnej kontry Watling opečiatkoval konštrukciu brány. Na konci 15. minúty sa po zaváhaní bratislavskej defenzívy ocitol v úniku Jendek, no jeho zakončenie smerujúce pomedzi betóny sa neujalo.

Druhé dejstvo zmenilo obraz hry, už po minúte a pol sa podarilo „belasým“ vyrovnať, a to zásluhou bývalého „barana“, ruského krídelníka Nikitu Shcherbaka. Vo veľmi krátkom čase mohol poslať Slovan do vedenia Duke, ktorý ale trafil iba do žrde, no napokon aj tak prišiel druhý gól domácich, keď v 24. minúte pribudol medzi strelcov Lukošík. Po necelej minúte sa aj tretíkrát zatrepotal puk v bráne Sedláčka, tentokrát v tom mal prsty Harris a jeho zakončenie z prvej. Na konci 31. minúty sa porúčal na trestnú lavicu hosťujúci Bíreš, navyše Banskobystričania museli riešiť aj zmenu v bránkovisku a následnému oslabeniu tak čelil nerozchytaný Belányi. Ten sa však svojej úlohy zhostil na výbornú a vo zvyšku druhej tretiny postupne zlikvidoval šance Takáča a Haščáka a v závere prostrednej časti hry zneškodnil aj príležitosť Harrisa.

Hokejistom Banskej Bystrice sa v tretej tretine podarilo zaknihovať kontaktný gól, ktorý prišiel počas 47. minúty z hokejky obrancu Matúša Holendu. Po ňom mal dobrú šancu aj Kontos, na opačnej strane pohrozil Lukošík, ktorý ale nasmeroval svoj pokus do konštrukcie Belányiho svätyne. Mladý brankár v službách „baranov“ musel riešiť aj obrovský záver pred jeho bránou z konca 56. minúty, aby krátko na to opustil plochu a prenechal miesto šiestemu hráčovi. Tento moment napokon priniesol aj rozuzlenie celého zápasu, keďže „belasým“ sa zásluhou Takáča podarilo vsietiť gól do prázdnej brány, čím spečatil výsledok 4:2 v prospech Slovana Bratislava.

Tipos extraliga – 36. kolo – nedeľa 05.02.2023 – Slovnaft Aréna

HC SLOVAN Bratislava – HC ’05 Banská Bystrica 4:2 (0:1, 3:0, 1:1)

Góly: 22. Shcherbak (Harris, Pecararo), 24. Lukošik (Kytnár, Gachulinec), 25. Harris (Shcherbak), 60. Takáč (Zigo) – 5. Gašpar (Bíreš), 47. Holenda (Sukeľ, Gašpar). Rozhodovali: Moller, Žák – Tvrdoň, Kacej, vylúčení: 7:5, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0. Diváci: 7431.

Zostava HC SLOVAN Bratislava: Coreau (Hlavaj) – MacKenzie, Golian, Kallen, Maier, Gachulinec, Sersen – Pecararo, Harris, Shcherbak – Fominykh, Duke, Takáč – Török, Preisinger, Haščák – Lukošík, Kytnár, Zigo – Šotek

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (31. Belányi) – Luža, Bačik, Kojo, Ryczek, Holenda, Bača – Watling, Kontos, Troock – Gašpar, Bíreš, Sukeľ – Šoltés, Urbánek, Jendek – Gabor, Sojka, Kabáč

12 HC MV TRANSPORT Prešov 40 7 8 0 5 20 106:138 42

Najbližšie budú hráči Banskej Bystrice opäť v akcii až v utorok 14. februára, kedy ich čaká meranie síl na ľade Nitry. Duel „valentínskeho“ 37. kola odštartuje o 18.00 h.