Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica odohrajú v piatok 4. novembra od 17.30 h doma na Štiavničkách posledný domáci ligový zápas v jesennej časti. Zverenci trénera Michala Ščasného privítajú v derby Podbrezovú. Zároveň pôjde o súboj tabuľkových susedov, v prípade výhry sa Dukla na železiarov bodovo dotiahne.

V prvom vzájomnom stretnutí v Podbrezovej sme boli svedkami množstva šancí na oboch stranách, no lepšie sa s nimi popasovali železiari. Dvaja fortunaligoví nováčikovia sa vtedy, 18. augusta, nachádzali v rozdielnej pozícii. Zatiaľ čo Podbrezová prežívala skvelý vstup do sezóny bez prehry, tak Bystričania sa ešte medzi elitou hľadali. „Herne aj kondične sme sa odvtedy posunuli na vyššiu úroveň, čo chceme zužitkovať aj v tomto zápase. Verím, že budeme úspešní. V Podbrezovej sme veľa šancí nevyužili, súper nás potrestal, ale myslím si, že v tom prvom vzájomnom zápase by bola spravodlivejšia remíza,“ vrátil sa k prvému tohtosezónnemu derby krajný obranca Dukly Lukáš Migaľa.

Tréner Ščasný: Ideme si to rozdať otvorene

Práve po prehre v derby zverenci lodivoda Ščasného zlepšili výkony a začali zbierať body. Z posledných 10-tich zápasov prehrali len so Slovanom, Trnavou a Dunajskou Stredou. V posledných 5-tich dueloch majú Bystričania vyrovnanú bilanciu 2 výhry, 1 remíza a 2 prehry. Železiari zas v posledných 5-tich kolách 4-krát prehrali, no dokázali doma zdolať silnú Trnavu, a to výsledkom 3:1.

Na to, v čom môže byť piatkové derby iné ako prvý vzájomný duel v tejto sezóne, sme sa opýtali aj hlavného trénera MFK Dukla. „Očakávam rovnaký zápas ako v prvom vzájomnom súboji. Bolo jedno, či Podbrezová mala fazónu a my nie. Išli sme si to rozdať normálne na férovku, tak to aj vyzeralo. Podbrezka dala tri góly, my sme naše šance nepremenili. Do piatkového zápasu pôjdeme úplne rovnako, rozdať si to otvorene. Dúfam, že aj tretia strana, ktorá vie ovplyvniť zápas, pôjde do toho férovo,“ odpovedal Michal Ščasný.

Viacerí hráči Dukly obliekali v minulosti aj dres Podbrezovej. Je pohronské derby aj po čase stále špecifickým zápasom pre Lukáša Migaľu? „Áno, zažil som v Podbrezovej pekné chvíle, ale teraz sa už na to nesústredím. Sústredím sa iba na Duklu a odovzdám maximum pre to, aby sme boli úspešní a vyhrali,“ odpovedal krajný bek Dukly. Migaľa takisto odpovedal na otázku ohľadom posledného zápasu proti Dunajskej Strede, v ktorom Bystričania doplatili na efektivitu a prehrali 1:3: „Pozreli sme si zápas a zhodnotili sme si, kde sme spravili chyby, kde sme mohli byť lepší. V tréningu sme sa snažili, aby sme sa stále posúvali, a v ďalšom zápase to ukázali na ihrisku.“

Faško vďačí za svoju formu manželstvu

Čo od piatkového derby očakáva druhý najlepší strelec Dukly? „Ťažký zápas, dúfam, že výbornú kulisu. Je to derby, takže ja sa na ten zápas veľmi teším. Nemyslím si, že ten zápas bude vo veľa veciach iný ako prvý duel s Podbrezovou. Jasné, Podbrezová možno trošku opadla, možno sa to aj dalo očakávať. Myslím si, že to bude podobný zápas. My musíme naše šance využiť, lebo v posledných zápasoch trošku trpíme na efektivitu, aj keď dávame pomerne dosť gólov. Takisto si musíme dávať pozor na ich ofenzívnych hráčov, lebo Podbrezová má veľkú kvalitu,“ odpovedal Michal Faško.

Najlepší strelci oboch celkov majú na konte zhodne po 7 gólov. Ofenzívu Podbrezovej ťahá najmä 20-ročný Nigérijčan David Moses Cobnan, zatiaľ čo streleckým lídrom chlapcov spod Urpína je Róbert Polievka. Kapitánovi Dukly sekunduje so 6-timi presnými zásahmi Michal Faško, ktorý skóroval v posledných troch fortunaligových kolách. „Treba sa asi oženiť, lebo po svadbe mám päť gólov v piatich zápasoch. Asi som sa mal možno skôr oženiť. Možno som sa viac upokojil, aj sme sa usadili, takže všetko je také… super,“ odpovedal Faško s úsmevom na otázku, čomu vďačí za svoju aktuálnu formu.

Stretnutie 17. kola Fortuna ligy medzi MFK Dukla Banská Bystrica a FK Železiarne Podbrezová má naplánovaný úvodný výkop na piatok 4. novembra o 17.30 h. Aby ste sa vyhli čakaniu v rade a stihli úvodný výkop, odporúčame zakúpiť si vstupenky v predstihu v online predpredaji na tomto odkaze.

„Verím, že nás fanúšikovia budú povzbudzovať tak ako doteraz, že si nájdu v hojnom počte cestu na štadión, lebo sú naozaj našim dvanástym hráčom. Vedia vytvoriť skvelú atmosféru, ktorú budeme potrebovať, hlavne teraz doma v derby,“ odkazuje fanúšikom Migaľa. „Vyšlo to perfektne, posledný jesenný domáci zápas, derby. Verím, že nás fanúšikovia prídu podporiť, pretože si to, pri všetkej skromnosti, zaslúžime za výkony v jesennej časti. Verím, že sa rozlúčime tým najlepším možným spôsobom,“ pridáva sa Faško.

Na záver sme sa trénera Dukly po štvrtkovom tréningu na Štiavničkách opýtali aj na absencie v kádri. „Okrem Patrika Prikryla sú všetci k dispozícii. Iba on má zdravotné problémy. Teraz sa potvrdilo to, čo sme očakávali, a teda, že má natrhnuté väzy v členku,“ priblížil Ščasný.

Ceny vstupeniek na domáce zápasy MFK Dukla Banská Bystrica:

Hlavná, krytá tribúna – dospelí: 8 €
Nekryté sedenie – dospelí: 6 €
Dôchodcovia nad 65 rokov, deti do 15 rokov a držitelia preukazu ŤZP: zľava 50 %

Tabuľka Fortuna ligy pred 17. kolom

# KLUB Z V R P G+ G- RG B
1 15 11 2 2 32 13 19 35
2 15 8 5 2 27 15 12 29
3 15 8 4 3 27 14 13 28
4 15 5 8 2 19 14 5 23
5 16 6 5 5 22 19 3 23
6 16 6 2 8 21 28 -7 20
7 16 5 4 7 22 25 -3 19
8 16 5 4 7 15 20 -5 19
9 15 4 5 6 18 22 -4 17
10 15 5 2 8 16 23 -7 17
11 16 3 6 7 13 24 -11 15
12 16 1 5 10 14 29 -15 8