Futbalisti banskobystrickej Dukly hostili v nedeľu 30. októbra od 18.00 h doma na Štiavničkách mužstvo Dunajskej Stredy. Vyše tri a pol tisíc divákov sledovalo atraktívny duel s množstvom šancí, s ktorými si ale lepšie poradili hostia. Zo stretnutia 16. kola Fortuna ligy vám prinášame aj fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Prvú gólovú príležitosť mali v 6. minúte hostia, keď po skvelej prihrávke na pravú stranu šestnástky voľný Carlos Pinto trafil do hlavy vybehnutého brankára Dukly Matúša Hrušku. Krátko na to našiel Dávid Richtárech centrom z pravej strany pred bránou Ľubomíra Willwébera, ktorému ale hlavička nevyšla. Dunajská Streda mala v 10. minúte k dispozícii priamy kop spoza pokutového územia, ktorý ale najlepší strelec Fortuna ligy Nikola Krstović zahral len do stredu brány, kde stál pripravený Hruška.

V úvode zápasu mali územnú prevahu hráči DAC, ale Bystričania dokázali v 14. minúte z ničoho nič pohroziť, keď Martin Rymarenko prihral zľava na os ihriska pred šestnástku Róbertovi Polievkovi, ktorý vypálil pekne, ale tesne nad brvno. V 17. minúte musel Hruška opäť zasahovať po zakončení Krstovića, ktorý zakončoval tiesnený z predbránkového priestoru. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr to skúšal na opačnej strane ihriska spoza pokutového územia Michal Faško, ktorého prízemnej strele však chýbala potrebná razancia.

V 30. minúte rozohrali hráči Dunajskej Stredy roh z pravej strany nakrátko, Dominik Veselovský vnikol do šestnástky a Hruška musel zasiahnuť proti strele mierenej k ľavej tyči jeho brány. Skóre stretnutia otvorila v 39. minúte Dukla, keď Rymarenko v protiútoku prihral sprava pred bránu, hostia loptu zblokovali, ale v pravom rohu päťky sa výborne zorientoval Faško, ktorý poslal loptu po trávniku do siete – 1:0. „Dal som to Rymovi, on prešiel super jedna na jedna, tak nejak hokejovo to nahodil na brankára, ja som bol v pravý čas na pravom mieste a ešte som to dal dokonca aj pravačkou,“ doplnil opis prvého gólu jeho autor Faško.

Vedenie domácich však trvalo len do 44. minúty, kedy Krstović vyhral súboj na pravom krídle, výborne prihral pred bránu, kde Yhoan Andzouana poľahky vyrovnal na 1:1. Krátko po zmene strán sa lopta po centri z ľavej strany dostala na zadnú tyč k Faškovi, ktorého pokus ale gólman hostí vytesnil. Po následnom rohu hlavičkoval Timotej Záhumenský nad bránu. Záhumenský mal ďalšiu, tentokrát stopercentnú príležitosť v 55. minúte, keď sa k nemu odrazila lopta po Polievkovej strele, ale sám na ľavej strane šestnástky vybehnutého brankára Samuela Petráša neprekonal.

V 60. minúte mal ďalšiu tutovku domácich Faško, ktorý ale po Rymarenkovej hĺbkovej prihrávke osamotený v pokutovom území namiesto strely zvolil prihrávku, ktorú hráč Dunajskej Stredy zastavil. V 62. minúte sa zas z pravého krídla rútil na bránu Adrián Slávik, ale Petráš proti jeho prízemnej strele zasiahol nohou. Na Štiavničkách to opäť zahučalo v 65. minúte, keď Záhumenský výborne odcentroval z ľavej strany a pred Polievkom odvrátil loptu na roh v poslednej chvíli Mateus Brunetti.

Krátko na to boli blízko ku gólu aj hostia, keď Pinto prenikol po pravom krídle a zblízka z uhla ani na dvakrát Hrušku neprekonal. Následne zas unikol z ľavého krídla Krstović, ale ani on z uhla neusmernil loptu medzi tri tyče. Hráči Dukly boli v druhom dejstve spočiatku nebezpečnejší, ale tretí gól stretnutia dala Dunajská Streda. Hruška sa najprv zaskvel pri pokuse Sebastiana Nebylu z hranice šestnástky, ale na následnú strelu striedajúceho Zsolta Kalmára už bol prikrátky, hoci si na loptu smerujúcu k jeho pravej tyči siahol – 1:2.

Štiavničky rozosmútil aj Željko Gavrić, ktorý sa v 81. minúte dostal zľava do šestnástky, využil ponúknutý priestor a strelou k vzdialenejšej tyči zvýšil na 1:3. V 87. minúte mohol vykresať iskierku nádeje striedajúci Matej Franko, ktorý si výborne nabehol na center Lukáša Migaľu z pravej strany, ale Petráš si s jeho hlavičkou poradil. V 90. minúte mohol definitívne rozhodnúť striedajúci Ammar Ramadan, ktorý ale v stopercentnej príležitosti prestrelil bránu. V nadstavenom čase ešte Hruška zneškodnil šancu Lukáša Leginusa.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Som plný dojmov a emócií. Vedeli sme, že nás čaká obrovská kvalita na strane súpera, čo sa aj potvrdilo. Chceli sme si to na rovinu rozdať aj s Dunajskou Stredou, čo sa nám celkom darilo. Škoda vyrovnávajúceho gólu tesne pred polčasom, že sme neudržali vedenie. Druhý polčas sme začali veľmi dobre, mali sme tam slušné veci i šance po štandardkách. Timo Záhumenský mal čistú šancu, potom Aďo Slávik, i keď si myslím, že to bolo ešte dohrané faulom. Nechcem však povedať určité veci teraz, pretože chcem byť na lavičke s Podbrezovou. Sú však určité veci, ktoré sa opakujú, a potom nám chodia na klub esemesky a listiny, že niekto chyboval, no nám to body nevráti.“

Michal Faško, autor jediného gólu Dukly: „Pre divákov asi slušný zápas, veľa šancí na oboch stranách. Možno trošku krutý výsledok pre nás, v úvode druhého polčasu sme mali premeniť šance, vyriešiť ich lepšie. Dunajská nás potrestala za naše chyby a v závere si to už postrážila. Pri ich druhom góle tam mali dve, tri strely v jednej situácii, Kalmár to trafil, Matúš (Hruška) to mal možno na ruke, škoda. Aj ja som tam mal šancu, mal som to zobrať na seba, hľadal som ešte Roba (Polievku). Dunajská bola klinickejšia, a preto vyhrala.“

Adrián Guľa, tréner Dunajskej Stredy: „Vážim si toto víťazstvo, pretože domáci sú veľmi nepríjemní a húževnatí. O to je cennejšie, že sme tento zápas otáčali. Chlapci odviedli dobrú tímovú prácu, podporenú kvalitnými individuálnymi výkonmi. V Banskej Bystrici je horúca pôda pre každý tím, ktorý sem zavíta, takže aj preto si výhru nesmierne cením a gratulujem mojim zverencom za výkon ako i fanúšikom, ktorí nás sem prišli povzbudiť. Verím, že naša sila bude rásť, rovnako i sebavedomie mužstva a ukáže sa to v nasledujúcich zápasoch. Darí sa mi, za čo som rád, ale dnes tu kričí víťazný pokrik Dunajská, a nie je dobré to počúvať.“

Samuel Petráš, brankár Dunajskej Stredy: „Z môjho pohľadu výborný zápas. Aj Banská Bystrica prispela kvalitou, neboli zalezení vzadu, chceli stále hrať. Podľa mňa sme mali viac šancí, aj sme ich premenili, takže podľa mňa zaslúžené víťazstvo, aj za druhý polčas. Po inkasovanom góle sme nezložili hlavu, makali sme a otočili sme zápas, už druhý po sebe. Stále chceme makať naplno, aj keď sa inkasuje.“

Fortuna liga – 16. kolo – nedeľa 30.10.2022 – Štadión SNP Štiavničky – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – FC DAC 1904 Dunajská Streda 1:3 (1:1)

Góly: 39. Faško – 44. Andzouana, 75. Kalmár, 81. Gavrić. ŽK: 9. Migaľa, 62. Ščasný (tréner), 78. Záhumenský – 83. Kalmár, 86. Brunetti. Rozhodovali: Dohál – Vorel, Štrbo. Diváci: 3682

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber – Slávik (85. Franko), B. Ľupták, Richtárech (85. Hanes), Záhumenský – Rymarenko (85. Depetris), Faško, Polievka (C)

Zostava FC DAC 1904 Dunajská Streda: Petráš – Kružliak (C) (46. Ramadan), Risvanis, Brunetti – Pinto, Nebyla, Dimun, Andzouana – Veselovský (46. Kalmár), Krstović (87. Leginus), Gavrić (82. Muhamedbegović)

12 16 1 5 10 14 29 -15 8

Futbalisti banskobystrickej Dukly sa najbližšie predstavia opäť na domácom trávniku, kde v piatok 4. novembra o 17.30 h privítajú v derby stretnutí 17. kola Fortuna ligy FK Železiarne Podbrezová.