Banskobystrickí hokejisti prvýkrát v aktuálnom ročníku odohrajú dvojzápas na súperových klziskách. V piatok 4. novembra sa predstavia pod Zoborom, kde si na nich budú brúsiť zuby hráči Nitry. O dva dni na to pocestujú opačným smerom, do Prešova.

Storočnicová sezóna hokejistov Banskej Bystrice mala byť oslavou hokeja v meste pod Urpínom, no doterajšie výsledky tomu nenasvedčujú. „Barani“ sa nachádzajú na desiatom mieste a ani predvedená hra, s výnimkou derby zápasu proti Zvolenu, doposiaľ nedvíhala priaznivcov zo sedadiel. Pohľad na tabuľku je bolestivý aj preto, že väčšinu z doterajších trinástich stretnutí odohrali Banskobystričania na svojom ľade.

Paradoxne sa však partii okolo kapitána Michala Kabáča darí na súperových klziskách, keď z troch stretnutí dokázali vydolovať maximálny počet bodov. Fanúšikovia však pomaly, ale isto strácajú trpezlivosť a niektorí uprednostňujú počas domácich stretnutí iný program. Nájdu sa medzi nimi aj takí, ktorí veria, že časti hráčov je vývoj aktuálnej sezóny ukradnutý. S touto situáciou sme pred blížiacim sa víkendom konfrontovali útočníka Alexa Výhonského. „Netreba pozerať na to, čo bolo. Samozrejme, je potrebné si z toho vziať to dobré, aj to zlé a všetci bojujeme ďalej. Nie je nám to ľahostajné, ani jednému z nás. Každý maká, snažíme sa to všetci zvrátiť. Aj voči fanúšikom, aj voči nám. Vieme, že tím na to máme,“ prezradil pre BBonline.sk robustný útočník.

Kritika nás môže posunúť, verí Výhonský

Alex Výhonský patrí medzi hokejistov, ktorí neklesajú na duchu a prakticky vždy z neho srší optimizmus. Sezóna je dlhá a „barani“ majú stále pred sebou množstvo zápasov, ktorými môžu zvrátiť nepriaznivý úvod. Aj napriek tomu však kritika časti návštevníkov domácich zápasov narastá, čo neuniká ani hráčskej kabíne. „Ono sa to stále dostane človeku nejak do uší. Ja osobne sa to snažím nečítať a nevnímať, ale kritika nás môže posunúť ak sa človek na to pozrie tým správnym pohľadom,“ prezradil hráč, ktorý pôsobí pod Urpínom aktuálne už tretiu sezónu.

Nepriaznivé okolnosti vyústili 10. októbra k zmenám v realizačnom tíme a mužstvo po fínskom trénerovi Karhulovi prevzal jeho asistent Rudolf Jendek. Ten sa snaží vniesť zmeny do herného systému, čo sa odzrkadľuje aj v tréningovom procese. „Barani“ sa poctivo venujú nácviku herných situácií, ktoré kopírujú dianie počas zápasov a samotný Jendek verí, že zmeny časom prinesú svoje ovocie. K novinkám v tréningovom procese sa vyjadril aj spomínaný Alex Výhonský: „Meníme systém hry za pochodu, tréningy sú trochu iné. Rozdiel je najmä v tom, že predtým sme sa snažili držať puk na hokejkách a teraz sa snažíme hrať skôr jednoducho. Rýchle protiútoky, tlačiť sa do brány. Aj preto tie tréningy vyzerajú teraz trochu inak.“

Tenká hranica medzi úspechom a neúspechom

„Baranov“ síce čakajú súperi z kategórie zdolateľných, no aj napriek tomu je väčšina stretnutí v najvyššej slovenskej súťaži vskutku náročná. S výnimkou vedúcej trojice, ktorú tvoria Nové Zámky, Slovan Bratislava a HKM Zvolen, je aktuálny ročník Tipos extraligy pomerne vyrovnaný. Zverenci trénera Jendeka strácajú na 4. miesto šesť bodov, no hranica medzi úspechom a neúspechom vie byť poriadne tenká. Bodovo úspešný víkend by mohol Banskobystričanov vyšvihnúť do pokojnejších vôd, no prípadné straty bodov by zároveň mohli prehĺbiť krízu. Hokejový „chlebík“ je tak sčasti aj o viere v lepšie zajtrajšky. „Zatiaľ sme u súperov všetko vyhrali za tri body, darí sa nám vonku. Treba sa toho chytiť, treba ten dvojzápas uhrať. Všetci chceme konečne vyhrať tie dva zápasy po sebe. Potrebujeme body a získať si potrebnú pohodu na hokejky, aby sa to potom prenieslo konečne aj na domáce zápasy,“ prezradil po štvrtkovom tréningu Výhonský, ktorý má v tomto ročníku na svojom konte tri presné zásahy.

Ich piatkový súper, ktorým bude tím HK Nitra, je aktuálne na ôsmom mieste a v porovnaní s Banskobystričanmi majú o štyri body naviac. „Corgoni“ nedávno prišli o svojho najproduktívnejšieho hráča, ktorým bol Adrián Holešinský. Ten zamieril do susednej českej extraligy a hoci má Nitra vyrovnaný káder, ich aktuálne najproduktívnejší hráč je šesťbodový Gajdoš. Podľa Alexa Výhonského musí on aj jeho spoluhráči na ceste za bodovým ziskom zlepšiť všetko. „Vieme z posledných zápasov, že Nitra hrá ich ofenzívny hokej, takže na nich bude platiť fyzická hra. Myslím si, že to musíme zmeniť všetci a hrať nepríjemne. Tlačiť sa do brány, strieľať a musíme byť nepríjemní pred súperovou bránou. Potrebujeme byť dôraznejší, tvrdší, efektívnejší, rýchlejší. Všetko.“