Basketbalistky banskobystrickej Slávie ťahali za kratší koniec aj v druhom zápase finálovej série. Piešťanské Čajky si vo vypredanej hale na Štiavničkách vypracovali dvojciferný náskok už v prvej štvrtine.

Do zostavy Slávie sa pri limite maximálne piatich legionárok tentokrát nezmestila Patricia Bura a Lindsey Pulliam. Pumy po sobotňajšej prehre o tridsať bodov chceli vo vypredanej domácej hale, pred tisíc a jedným divákom, vyrovnať stav série. Čajky si zas mohli vybojovať mečbal na skompletizovanie majstrovského hetriku.

Zverenkyne trénerky Zuzany Žirkovej však do zápasu nevstúpili dobre. Síce išli do vedenia ako prvé, ale potom si hostky aj vďaka dvom trojkám a úsekom 2:16 vypracovali dvojciferný náskok, ktorý bol napokon po prvej štvrtine 14-bodový – 13:27. Čajky sa v úvodnej časti prezentovali 57-percentnou úspešnosťou streľby.

V druhej štvrtine mali domáce spočiatku navrch a zdalo sa, že budú stratu postupne sťahovať. Hráčky Piešťan sa však vrátili k svojmu výkonu z úvodnej desaťminútovky a po tretej presnej trojbodovej strele a ďalšej 9-bodovej šnúre viedli na konci 17. minúty o dvadsať bodov – 23:43. Do veľkej prestávky pridali oba tímy ešte po jednom koši.

Pumy nevstúpili do druhého polčasu zle a súperkám dovolili skórovať až v polovici jeho štvrtej minúty, ale zakrátko prehrávali opäť o dvadsať. V závere tretej štvrtiny sa hra na pár minút zastavila kvôli kvapkajúcej vode z klimatizácie, ale rozhodcovia dali pokračovaniu zápasu zelenú a mladé dievčatá dané miesto utierali vždy, keď sa dalo. Po tejto pauze trafila prvú a zároveň jedinú trojku Slávie Lucia Striešová, vzápätí sa presadila Lucia Žilinská, ale naštartovanie zázračného obratu z toho nebolo.

Tím Petra Jankoviča opäť potiahla 20-bodová Američanka Ke’Shunan James, ktorá pridala aj 11 doskokov, a tak zaznamenala double-double. So 17 bodmi jej sekundovala reprezentantka Severného Macedónska Andželika Mitrasinović. Basketbalistky banskobystrickej Slávie už v štvrtej štvrtine výsledok nezmiernili, práve naopak, opäť prehrali o tridsať bodov. V sobotu 27. apríla od 18.00 h tak v Piešťanoch zabojujú o to, aby vrátili finálovú sériu ešte pod Urpín.

Fotogalériu nájdete pod článkom.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Jedenásť ofenzívnych doskokov súperiek za prvé dve štvrtiny je veľa, takže rozhodovali druhé šance a aj naša streľba za tri body, v prvom polčase sme nedali ani jednu trojku z jedenástich pokusov. V prvom polčase sme dali len 25 bodov, čo je na tento tím individualít veľmi málo. Keď už o nič nepôjde, tak to možno bude jednoduchšie pre nás. Ťažko povedať, nervozita nám možno opäť zväzovala ruky. Povedali sme si v šatni, že máme ešte dvadsať minút, ale tá mentálna stránka už bola tak chabá, že sme to nedokázali. Piešťanské Čajky sú samozrejme tak vyspelý a skúsený tím, že si to dokázali postrážiť. Tí ľudia boli naozaj fantastickí. Škoda, že sme im neponúkli krajšie divadlo. Uvidíme, ešte máme jeden zápas pred sebou. Musíme si uvedomiť, že basketbal je naozaj kolektívny šport a nemôže si každá skúsiť to, čo si myslí, že môže skúsiť. Nespravili sme taký kolektív, ako by sme chceli.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie: „Náročný zápas po mentálnej stránke. Myslím si, že aj fyzicky je už na tom veľa dievčat horko ťažko so silami. Je to ťažké, prehrať druhý zápas doma o tridsať bodov, to sa nám dlho nestalo, ale budeme musieť proste naozaj zabojovať von a ukázať, že ešte nie je koniec. Verím tomu, že kameň úrazu hneď na začiatku bolo málo našich obranných doskokov. Nechali sme ich doskakovať ako sa im chcelo a verím tomu, že ony dnes bojovali o trošku viac ako my. V sobotu to bude boj, ide úplne o všetko. Verím, že všetky do toho dáme všetky zbytky síl. Nie je všetkým dňom koniec. Bude to náročné, ale verím, že máme silný tím na to, aby sme to proste otočili.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Gratulujem dievčatám k famóznemu výkonu. Poviem pravdu, že toto by mi ani vo sne nenapadlo, že tento zápas dopadne takto. Zaslúžili sme si to veľmi koncentrovaným začiatkom zápasu, kde sme nedovolili ľahké body. Stále sme si išli svoj zápas, využívali sme naše silné stránky a snažili sme sa donútiť Bystricu, aby hrala náš basketbal a nie ich. Prvý polčas skončil o dvadsať bodov, čo bolo fantastické. Dobrý vstup do druhého polčasu, nedokázali sa vrátiť do zápasu nejakým extrémnym spôsobom a stále sme ich držali na nejaký dištanc. Stále je to ale len 2:0, je to ďalší vyhratý zápas, stále to nič neznamená. Musíme sa vrátiť späť na zem a skoncentrovať sa na sobotu.“

Anna Jurčenková, kapitánka Piešťanských Čajok: „Víťazstvo sa nerodilo ľahko, sú to náročné zápasy. Ako aj v prvom zápase, opäť sa veľmi teším, že aj teraz sme to kolektívnou obranou a kolektívnym útokom zase dokázali a vyhrali.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 2. zápas – streda 24.04.2024, 18.00 h – ŠH Dukla, B. Bystrica

Slávia Banská Bystrica – Piešťanské Čajky 47:77 (13:27, 25:45, 39:59)

Štvrtiny: 13:27, 12:18, 14:14, 8:18. Rozhodovali: Kúkelčík, Obertová, Bara. Diváci: 1001. Stav série: 0:2 (na 3 víťazstvá).

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Hruščáková 9, Mujović (C) 8, Brabencová 4, Malashka 2, Martišková 0 (Sherrill 11, Žilinská 4, Striešová 3, Bogićević 2, Holíková 2, da Cruz 2, Užovičová 0). TCH: 15. lavička, 30. Martišková.
Trénerka: Z. Žirková.

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 20/11 doskokov, Mitrasinović 17, Jurčenková (C) 8, Mandić 6, Herminjard 6 (Taušová 6, Chovaníková 5, Vandlíková 4, Kraislová 3, Moravčíková 2). Vyfaulovaná: 31. Mandić.
Tréner: P. Jankovič.

TH: 10/14 – 26/33, trojky: 1/18 – 5/22, fauly: 23 – 20, doskoky: 40 – 46, asistencie: 7 – 13, zisky: 8 – 12, straty: 21 – 20, bloky: 5 – 2, streľba z poľa: 18/66 (27%) – 23/58 (39%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.