Basketbalistky banskobystrickej Slávie v sobotňajšom prvom súboji finálovej série play-off extraligy prehrali rozdielom triedy. Domáce Piešťanské Čajky boli v prvom polčase o niečo lepšie a v tretej štvrtine definitívne rozhodli. Bystrické pumy tak v stredu na domácej palubovke zabojujú o to, aby vyrovnali stav série.

Spomedzi legionárok sa na súpisku Slávie tentokrát kvôli limitu nezmestila Ruth Sherrill a Snežana Bogićević. Do prvého finále vstúpili lepšie pumy, keď po úvodnom koši Žofie Hruščákovej trafila trojku kapitánka Božica Mujović. Domáce skórovali po prvýkrát v polovici 4. minúty zásluhou Andželiky Mitrasinovć, ktorá sa taktiež presadila z diaľky. Hra sa tak vyrovnala a v nasledujúcich minútach sa v tesnom vedení striedali oba celky. Záver prvej štvrtiny však patril Čajkám – 22:17. Hviezdila najmä Američanka Ke’Shunan James, ktorá si už v prvej desaťminútovke pripísala 13 bodov. Na opačnej strane jej sekundovala 10-bodová Kseniya Malashka.

V druhej štvrtine sa bystrické pumy dlho držali statočne a po trojke Natálie Martiškovej v polovici 17. minúty znížili na 31:29. Záver štvrtiny však opäť patril úradujúcim majsterkám, ktoré po druhej trojke v podaní James viedli minútu pred koncom polčasu po prvýkrát dvojciferným rozdielom – 41:30. Najlepšia strelkyňa Čajok v prebiehajúcej sezóne išla do šatne s 23 bodmi na konte.

Druhý polčas otvorila hneď dvomi presnými strelami spoza perimetra v krátkom slede Nataša Taušová, a zrazu to bolo o pätnásť. Napokon z toho bola až 11-bodová šnúra zverenkýň Petra Jankoviča, ktorá znamenala 20-bodové manko Slávie na začiatku 24. minúty. Tím Zuzany Žirkovej prehral tretiu štvrtinu až o 15 bodov, a tak bolo za stavu 68:44 po polhodine hry rozhodnuté.

V štvrtej štvrtine sa prvé finále už len dohrávalo a na palubovku sa dostali aj mladé hráčky z lavičiek. Hráčky Piešťan vyhrali aj záverečné dejstvo a konečný rozdiel bol napokon až 30-bodový. K 27-bodovej James sa s 21 bodmi pridala Mitrasinović, zatiaľ čo na strane hostiek nazbierala dvojciferný počet len 19-bodová Malashka. Pumy sa trápili aj na čiare trestného hodu, keď premenili len 59 percent svojich šestiek. Basketbalistky Slávie sa pokúsia vyrovnať stav finálovej série v stredu 24. apríla od 18.00 h na domácej palubovke v Športovej hale Dukla na Štiavničkách.

Povedali po zápase

Zuzana Žirková, trénerka Slávie: „Myslím si, že škoda toho začiatku, keď sme začali dobre. Bolo to nervózne, nedali sme koše, čo sme potrebovali dať. Potom sa Piešťany trochu naštartovali, ale stále sme boli na nejaký dostrel. Druhý polčas sme už neprišli, takže asi tak. V úvode druhého polčasu sme dostali hneď dve rýchle trojky, zobrali sme time-out, ale nepomohlo to. V tom momente zapracovala naša mentálna stránka, už sme mali hlavy dole a trápili sa. Striedania v druhom polčase nezafungovali, to by sme si asi všetky museli vybrať plienky. Musíme všetko nechať tu a v stredu musí prísť nový tím. Verím, že doma sme nový tím. Už ide pre nás o všetko, takže urobíme všetko pre to, aby sme boli úspešné.“

Kristýna Brabencová, hráčka Slávie: „Ako to popísať, určite nás to mrzí, ale musíme takúto prehru veľmi rýchlo hodiť za hlavu. Je to play-off, je to basketbal, bol to jeden zo zápasov, ktorý sa nám nevydaril. Nechali sme si to veľmi ujsť v tretej štvrtine. Hodíme to za hlavu, dáme si voľno, oddýchneme si a od pondelka budeme ten tím, ktorý dokázal zdolať Čajky o rovnaký počet bodov.“

Peter Jankovič, tréner Piešťanských Čajok: „Výborné, veľmi sa teším, ale je to už minulosť. Je to 1:0, musíme na to veľmi rýchlo zabudnúť, ale môžeme sa chvíľku z toho tešiť. Myslím si, že sme podali fakt dobrý výkon. Začiatok bol z našej strany trochu nervózny, ale postupom času, keď sme získali istotu, tak sme išli. Som rád, že sme vydržali vo vysokom tempe skoro celý zápas. Určite tam boli aj hluché pasáže, ale bolo ich veľmi málo, za čo som veľmi rád. V podstate každá jedna hráčka, ktorá bola na súpiske, tak sa dostala na ihrisko, čo je fantastické, hlavne vo finálových zápasoch. Z toho sa veľmi teším.“

Niké Extraliga žien – finále play-off – 1. zápas – sobota 20.04.2024, 18.00 h – Diplomat aréna, Piešťany

Piešťanské Čajky – Slávia Banská Bystrica 84:54 (22:17, 41:32, 68:44)

Štvrtiny: 22:17, 19:15, 27:12, 16:10. Rozhodovali: Tomašovič, Obertová, Turčin. Diváci: 854. Stav série: 1:0 (na 3 víťazstvá).

Zostava Piešťanské Čajky a body: James 27, Mitrasinović 21/3 trojky, Jurčenková (C) 9, Herminjard 7, Mandić 6 (Taušová 8, Moravčíková 6, Kraislová 0, Vandlíková 0, Chovaníková 0, Majerová 0, Uhlíková 0).
Tréner: P. Jankovič.

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Malashka 19, Mujović (C) 8, Hruščáková 4,  Brabencová 3, Bura 2 (Martišková 7, Pulliam 5, Žilinská 4, da Cruz 2, Holíková 0, Užovičová 0).
Trénerka: Z. Žirková.

TH: 20/24 – 13/22, trojky: 8/22 – 5/19, fauly: 23 – 25, doskoky: 38 – 35, asistencie: 12 – 9, zisky: 12 – 6, straty: 15 – 22, bloky: 1 – 3, streľba z poľa: 28/61 (45%) – 18/57 (31%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.