V sobotu 3. septembra sa na banskobystrických Štiavničkách konal futbalový sviatok. Futbalisti MFK Dukla totiž po dvoch výhrach v rade privítali pred 5350 divákmi majstrovský ŠK Slovan Bratislava. Z duelu, v ktorom najtesnejším rozdielom vyhrali belasí, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie aktérov stretnutia.

Tréner Michal Ščasný poslal do stretnutia 9. kola identickú základnú jedenástku ako v Trenčíne. Prvú vážnejšiu príležitosť si vypracovali Bystričania, keď v 4. minúte Richtárech našiel peknou kolmicou Róberta Polievku, ktorý sa na pravej strane šestnástky uvoľnil a z uhla vystrelil po trávniku tesne vedľa ľavej tyče Trnovského brány. „Keby som to riešil dobre, tak je gól. Chcel som trafiť krížnu strelu, ale netrafil som to dobre. Možno aj to rozhodlo. Keby som dal v štvrtej minúte gól, tak je zápas iná,“ vyjadril sa po zápase k spomínanej šanci kapitán Dukly. Hráči Slovana v úvodnej 10-minútovke nedotiahli svoje útoky do nebezpečnej koncovky.

Po 11-tich minútach hry to na Štiavničkách len tak zahučalo, keď Timotej Záhumenský odcentroval z ľavej strany do šestnástky a lopta sa po zakončení Michala Faška obtrela o brvno. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr to zas skúsil pravačkou spoza pokutového územia Martin Rymarenko a lopta preletela len tesne ponad brvno. Vzápätí však takmer využil chybu v rozohrávke Dukly Ivan Šaponjić, ktorý si obhodil Hrušku, ale bol príliš z uhla, a tak trafil len bočnú sieť.

Na začiatku 20. minúty to Faško z priameho kopu z pravej strany skúsil priamo na bránu, ale neprekvapil Trnovského, ktorý sa hodil k ľavej tyči a loptu vyrazil. V 26. minúte pohrozili belasí, keď po rohovom kope hlavičkoval osamotený Richard Križan, ale z dobrej pozície netrafil bránu. Atraktívny prvý polčas priniesol ďalší zaujímavý moment v 30. minúte, keď Rymarenko naviedol loptu až do šestnástky a jeho obaľovačku vytesnil na roh brániaci hráč Slovana. Krátko na to na opačnej strane hlavičkoval z nádejnej pozície po centri Davida Hrnčára nepresne Šaponjić.

Hráči Dukly trafili konštrukciu brány po druhýkrát v 34. minúte, keď po rohu Polievku z ľavej strany hlavičkoval zblízka na prednej tyči do brvna Rymarenko. Vzápätí si chcel na opačnej strane vypýtať penaltu Juraj Kucka, ale za svoj pád videl žltú kartu. V tom istom čase musel Vladimír Weiss st. vystriedať brankára Martina Trnovského, ktorý pri spomínanej strele Faška z 20. minúty narazil nepríjemne do tyče, a tak ho v bráne hostí nahradil Adrián Chovan. V závere prvého polčasu ešte stopér Dukly Jakub Uhrinčať výborne zblokoval loptu po strele Aleksandara Čavirća, ktorý zakončoval sám z ľavej strany pokutového územia.

V úvode druhého dejstva prenikol po ľavom krídle Adam Hanes, ale z uhla Chovana neprestrelil. V 57. minúte zas Faško zvnútra šestnástky mieril špicom len do náručia Chovana. Skóre stretnutia sa menilo v 65. minúte. Belasí mali po centri z ľavej strany pred bránou dve tutovky, na bránkovej čiare výborne zasahovali brankár Hruška so stopérmi Willwéberom a Uhrinčaťom, ale striedajúci Tigran Barseghyan sa už z ďalšej dorážky hostí nemýlil – 0:1.

V 72. minúte musel Matúš Hruška zasahovať po nožničkách Kucku. V 75. minúte zas mohol zdvojnásobiť vedenie Slovana Šaponjić, ktorý ale z pravej strany šestnástky netrafil bránu. Po následnom rohovom kope pálil Barseghyan z voleja a len tesne minul ľavú tyč domácej brány. Zverenci Michala Ščasného pohrozili po dlhšom úseku bez šance v 78. minúte, keď si Polievka vymenil v pokutovom území s Faškom a z prvej prestrelil Chovanovu svätyňu.

V záverečnej 10-minútovke sa domácim nedarilo dotiahnuť útoky do nebezpečnej koncovky. V 86. minúte zakončoval Faško po priťuknutí Rymarenka málo razantne. V 90. minúte striedajúci Eric Ramírez ihneď po svojom naskočení do hry nastrelil z uhla z pravej strany tyč. V nadstavenom čase si už hráči Dukly vytúženú gólovú príležitosť nevypracovali, a všetky body si tak spod Urpína odnáša Slovan.

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „V prvom rade gratulujem Slovanu k víťazstvu. My sme sa snažili. Keď príde najlepšie mužstvo na Slovensku, motivácia je sama o sebe väčšia. Nejaké šance sme mali, Slovan si ich vytvoril tiež. Chceli sme byť od začiatku aktívni smerom dopredu. Samozrejme, chceli sme si aj dávať pozor v defenzíve, lebo Slovan má abnormálnu futbalovú kvalitu. To, že sme mali šance, vo finále nie je podstatné, lebo my máme nula bodov, Slovan má tri, takže treba robiť ďalej. Teraz nás čakajú zápasy pravdy. Prajem Slovanu, aby sa mu darilo v Európe.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly: „Keď chcete so Slovanom vyhrať, musíte premeniť jednu z tých šancí. Vedeli sme, že majú obrovskú kvalitu vpredu, že im jednoducho stačí jedna pološanca, a vedia z toho dať gól. Mrzí ma, že sme šance mali a nepremenili. Na druhej strane, prehrať po takomto výkone so Slovanom je asi lepšie, ako keby sme si tu hovorili, že sme nemali šancu. Prehrali sme s najlepším mužstvom na Slovensku, ale musíme sa pozerať dopredu a ideme od zápasu k zápasu. Aj dnes sme ukázali, že sa môžeme rovnať hocikomu. Keď do toho pridáme kúsok takej tej zdravej drzosti a toho inštinktu, že premeníme prvú šancu, tak môžeme zvládať zápasy aj s takýmito súpermi. Klobúk dolu, ideme ďalej, dnes možno rozhodlo to, že sme prvý gól nedali my. Trošku sme sa nechali uniesť aj divákmi, chceli sme tu niečo dokázať. Ľudia boli fantastickí. Pokiaľ ide o moje zranenie, je to trošku horšie, ale našťastie máme teraz viac dní do ďalšieho zápasu, takže verím, že to bude super. Máme pred sebou zápas s Liptovským Mikulášom, ktorý potrebujeme zvládnuť.“

Michal Faško, ofenzívny stredopoliar MFK Dukla: „Veľká škoda najmä toho prvého polčasu. Boli sme vyrovnaným, niekedy aj lepším protivníkom. Mrzí ma to, možno to beriem aj na seba. Aj v tom druhom polčase, také bodkočiarky z mojej strany… Neviem, či bol slabší obed. Je to veľká škoda, lebo minimálne bodík by bol pre nás perfektný. Keď si to porovnám s prvými kolami, nejaký progres sme spravili. Tých šesť bodov, ktoré sme spravili v predchádzajúcich dvoch zápasoch, neboli náhoda. Dnes by bol jeden perfektný, pri všetkej skromnosti, aj tri by boli perfektné. Mohli sme ten Slovan potrápiť viac v kvalite zakončenia. Je to 0:1, máme nula bodov, čo je veľká škoda.“

Jakub Uhrinčať, stredný obranca Dukly: „Som šťastný za príležitosť, ktorú mi tréner dal. Chceli sme bodovať, bohužiaľ sa to nepodarilo. Nebolo to stopercentné, ale držali sme s nimi krok a hrozili sme aj vpredu. Škoda, že to nevyšlo a nevyústilo do gólu, ale taký je futbal.“

Vladimír Weiss st., tréner Slovana Bratislava: „Som rád, že sme vyhrali. Vedeli sme, že Banská Bystrica bude hrať dobre, bude bojovať a snažiť sa nás poraziť, čo je úplne normálne. Opakujem stýkrát, že motivácia u súpera v zápase proti nám je navyše. My stále musíme, musíme, musíme. Vyhrali sme, som spokojný, ale niektoré výkony neboli dobré. Je rozdiel medzi hráčmi, ktorí hrávajú stabilne a sú v základe oproti tým, čo prednedávnom prišli alebo bojujú o svoje miesto. Z tohto pohľadu sú tri body cenné. Musím vyzdvihnúť aj dobrý výkon Banskej Bystrice, má zopár šikovných futbalistov. Možno by si dnes aj bod zaslúžila. Ak však nepremeníme také šance, aké sme mali, a sami vytvárame šance Dukle po hrubých individuálnych chybách, tak potom je to ťažšie, ale máme tri body, takže dobre, ideme domov a pripravujeme sa na štvrtok. Ďakujem ľuďom za výbornú kulisu.“

Adrián Chovan, v bráne Slovana nahradil v 35. minúte zraneného Martina Trnovského: „Snažil som sa na to nachystať, keď som videl čo sa deje. V prvom rade dúfam, že „Trny“ bude v poriadku. Nastavil som sa na to, že idem do brány a snažil som sa to zvládnuť, ako keby idem do brány od začiatku. Vedeli sme, že Bystrica vie hrať futbal, vie, čo chce hrať. Pripravovali sme sa na to, ale zase… ten náš prístup musí byť úplne iný ako bol. Zápas bol taký, aký sme si ho opäť spravili. Taký ľahkovážny vstup do zápasu, a potom zase naháňame niečo a ponáhľame sa. Chvalabohu nám to tam padlo a vyšlo to. Určite tam boli aj dobré veci, v druhom polčase sme aj trošku kontrolovali hru, pritlačili súpera k chybe a dali gól.“

Fortuna liga – 9. kolo – sobota 03.09.2022 – Štadión SNP Štiavničky – B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica – ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:0)

Gól: 65. Barseghyan. ŽK: 45+2. Polievka, 90+2. Rymarenko – 35. Kucka, 81. De Marco. Rozhodovali: Glova – Košecký, Vass. Diváci: 5350

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Slávik, Willwéber, Uhrinčať, Záhumenský – Richtárech (77. Franko), B. Ľupták – Hanes (77. Kupčík), Faško, Rymarenko – Polievka

Zostava ŠK Slovan Bratislava: Trnovský (35. Chovan) – Pauschek, Križan, Voet, De Marco (C) – Hrnčár (60. Barseghyan), Kucka (89. Mustafić), Kankava, Green – Šaponjić (89. Ramírez), Čavrić (60. Zmrhal)

12 9 0 4 5 7 17 -10 4

Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrajú najbližší fortunaligový zápas v sobotu, 10. septembra od 18.00 h v rámci 10. kola v Poprade proti domácemu MFK Tatran Liptovský Mikuláš