Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica vycestovali v utorok 30. augusta pod hrad Matúša Čáka povzbudení sobotnou domácou výhrou nad Zlatými Moravcami. V stretnutí 8. kola Fortuna ligy sa zverencom trénera Michala Ščasného podarilo bodovať naplno, pričom si po prvýkrát v sezóne udržali čisté konto.

Kormidelník Dukly Ščasný po prvýkrát v sezóne postavil stopérsku dvojicu v zložení Jakub Uhrinčať – Ľubomír Willwéber. Miesto v základnej zostave si výkonom v sobotu vypýtal Adam Hanes. V stretnutí s úvodným výkopom o 20.30 h si prvú vážnejšiu príležitosť v 12. minúte vypracovali Bystričania, ktorí aj rozvlnili sieť, ale gól neplatil pre ofsajdové postavenie Dávida Richtárecha. V 18. minúte sa mohli presadiť hráči domáceho AS, keď po centri Soaresa hlavičkoval z dobrej pozície nad bránu Dukly Bainovič.

Krátko na to si vypracovali šancu hostia. Slávik našiel prízemným centrom z pravej strany v šestnástke Polievku, no proti pohotovej koncovke kapitána Dukly zasiahol výborne brankár domácich Kukučka. V 23. minúte už ale spolupráca pravého obrancu a útočníka hostí priniesla ovocie. Adrián Slávik poslal z pravej strany ďalší výborný center do pokutového územia, kde si Róbert Polievka našiel priestor medzi stopérmi Trenčína a presnou hlavičkou usmernil loptu k pravej tyči Kukučkovej brány – 0:1.

V 29. minúte vyrazili hráči Dukly v trojici do rýchleho protiútoku. Na jeho konci strieľal z hranice šestnástky Polievka, ktorého pokus zblokoval stopér domácich Pires. Ďalšie gólové príležitosti si mužstvá nechali na druhý polčas. V 50. minúte chybovali Trenčania v rozohrávke a Michal Faško sa rútil do šestnástky, kde tiesnený neprekonal brankára domácich.

O pár minút neskôr zas na opačnej strane ihriska ocentroval výborne aktívny Lucas Demitra a Gajdoš z dobrej pozície usmernil loptu mimo brány hostí. V 57. minúte zas boli diváci svedkami ďalšej príležitosti Bystričanov. Faško vysunul v protiútoku na ľavé krídlo Rymarenka, ktorý si zasekol loptu na os ihriska a obaľovačkou tesne minul ľavú tyč Kukučkovej brány.

Hráči Dukly napokon zdvojnásobili svoje vedenie v 81. minúte, keď Slávik prihral pekným oblúčikom do pravej časti šestnástky Martinovi Rymarenkovi, ktorý poslal do vzdialenejšieho horného rohu domácej brány krásnu strelu ľavačkou – 0:2. Zaslúžené vedenie si už zverenci trénera Michala Ščasného v závere postrážili bojovným, behavým a organizovaným výkonom, ktorým sa prezentovali po celý priebeh zápasu.

Róbert Polievka sa tretím gólom vo fortunaligovej sezóne dotiahol v klubovej tabuľke strelcov na momentálne zraneného Davida Depetrisa. Adrián Slávik sa prezentoval hneď dvomi asistenciami, pričom tá druhá na druhý gól Rymarenka v ligovej sezóne bola oku lahodiaca. Futbalisti banskobystrickej Dukly zaknihovali druhú výhru v rade, po druhýkrát v sezóne bodovali vonku naplno a na konte majú momentálne 9 bodov za tri víťazstvá.

Povedali po zápase na tlačovej konferencii a pre mfkdukla.sk:

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „Som šťastný, že chalani splnili to, čo sme si povedali pred zápasom. Musím dať pred nimi klobúk dolu, lebo zvládli silného súpera s veľkou ofenzívnou silou v ťažkom zápase. Získali sme tri dôležité body z vonku, takže fantázia. Sústredili sme sa na dobre organizovanú defenzívu, chceli sme vypĺňať priestory na kraji, kde majú Trenčania ohromnú silu. Pokryli sme aj šestnástku, i keď v prvom polčase sme mali aj šťastie. Boli tam príležitosti súpera, nepremenil jednu tutovku. Tých šancí sme však aj my mali veľa. Nám po psychickej stránke pomohol strelený gól, mali sme však ešte predtým, a aj po tom góle, ďalšie možnosti, ktoré sme nevyužili. Stále máme pokoru, hoc berieme tri body. Teší nás i nula vzadu. Domáci boli v laufe, vyhrali tri ligové zápasy, jeden remizovali, mali veľkú silu, o to viac ma teší táto výhra. Nechcem vyzdvihovať jedného hráča, ale celé mužstvo, všetci poctivo odmakali zápas.“

Róbert Polievka, kapitán a strelec prvého gólu Dukly: „Základ víťazstva bol v tom, že sme udržali nulu vzadu. Povedali sme si, že nemôžeme dostávať toľko gólov a vpredu máme kvalitu, aby sme ich dávali a vyhrávali zápasy aj štýlom na nulu. Dnes sa nám to podarilo. Bol to základný cieľ zápasu – neinkasovať. To, že sme dali dva góly, tak nám to futbal vrátil, že sme makali a išli všetci za jedným cieľom. Presadili sme sa ako tím. Tvoríme skvelú partiu, je v nej neskutočná sila. Keď jeden hráč vypadne, ďalší dvaja sú ochotní za neho zodrať trenky. To sa dnes ukázalo. Vypadli nám cez týždeň ďalší dôležití hráči, dostali šancu druhí a zastali si to miesto, aj keď sú mladší o sedem – osem rokov. Ak dokážeme drieť, tak potrápime aj silných súperov ako je Trenčín. Ten určite pôjde ešte vysoko v tabuľke, má kvalitu. Som rád, že sme ich práve my pribrzdili, získali tri body, lebo nás čaká najbližšie ešte ťažší zápas. Bol som v tomto stretnutí zranený, mám to tam natečené, ale v tom adrenalíne som nechcel chlapcov opustiť. Nedalo mi to, aby som sa po hodine hry z ihriska pobral len preto, že ma bolí členok. Vydal som zo seba maximum. Máme dva dni, aby sme sa dali dohromady. Čaká nás Slovan, uvedomujeme si ich silu, je to majster, najlepšie mužstvo na Slovensku, ale jednoducho prečo sa neukázať aj pred nimi. Nepreceňujeme dve výhry po sebe. Ideme sa biť ďalej a s pokorou ideme do ďalších zápasov. “

Adrián Slávik, autor dvoch gólových prihrávok, bývalý hráč Trenčína: „Tie moje gólové centre sú iba taký bonus. Tešil som sa na tento zápas odkedy som do Banskej Bystrice prišiel. Som rád, že to takto dopadlo. Dali sme do toho srdce, každý bojoval, nevypustil súboj, to bolo dôležité. Udržali sme vzadu nulu a vpredu máme kvalitu na to, aby sme strelili nejaké góly, čo sa aj podarilo. Čo sa týka prvého gólu, dobre som si prebral loptu, pozrel som sa do šestnástky, videl som tam Roba medzi stopérmi a trafil som to lepšie ako som čakal. Pri druhom góle tam vystúpili hráči Trenčína, nechali tam Martina voľného a som to iba prehodil a hlavne Martin to vyriešil výborne, pekne si zasekol hráča. Bol to hlavne jeho gól. Ja som bol predtým v Trenčíne dlho zranený, nevyhovovala mi umelá tráva, vždy prišlo po uzdravení ďalšie zranenie. Teraz som hlavne rád, že som sa v Banskej Bystrici chytil a vyhrali sme tu. Musím poďakovať trénerovi, že mi dôveruje a snaží sa využiť moje silné stránky, preto sa aj mne darí.“

Matúš Hruška, brankár Dukly s čistým kontom: „O mojom čistom konte rozhodlo to, že celé mužstvo hralo kompaktne. To, čo sme si povedali v kabíne, sme dodržiavali do poslednej chvíle. Chlapci výborne odskákali centre, veľa striel zblokovali, takže bola to tímová robota. Je to dobrá pozvánka na Slovan. Veríme, že príde čo najviac ľudí a odovzdáme na ihrisku zo seba všetko tak, ako tomu bolo proti Trenčínu.“

Marián Zimen, tréner Trenčína: „Nemôžem mojim zverencom uprieť snahu, túžbu hrať a držať sa plánu. Zápas nám ukázal realitu, ešte nie sme taký dobrý tím, aby sme dokázali potvrdzovať dobré výkony a víťazstvá. Práve tento neúspešný výsledok nás možno správne nakopne a budeme lepšie pracovať. Mali sme až prílišnú snahu, zodpovednosť, čo nám zobralo ľahkosť. Strácali sme jednoduché lopty a neriešili sme dobre situácie v ofenzíve ani v defenzíve.“

Fortuna liga – 8. kolo – utorok 30.08.2022 – Trenčín

AS Trenčín – MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:1)

Góly: 23. Polievka (Slávik), 81. Rymarenko (Slávik). ŽK: 83. Lavrinčík – 43. Záhumenský. Rozhodovali: Ruc – Pozor, Štrbo.

Zostava AS Trenčín: Kukučka – Mičuda (85. C. Ramírez), Pires, Ďuriška, Madu – Bainović (C), Lavrinčík, Ibrahim (46. Gajdoš) – Demitra (60. Witan), Kupusović (60. Letenay), Soares (46. Kmeť).
Trenér: M. Zimen

Zostava MFK Dukla: Hruška – Slávik, Willwéber, Uhrinčať, Záhumenský – Ľupták, Richtárech – Hanes (69. Kupčík), Faško, Rymarenko (90+3. Gašparovič) – Polievka (C) (89. Franko).

12 8 0 3 5 7 17 -10 3

Futbalistov banskobystrickej Dukly čaká najbližšie poriadny šláger, keď v sobotu 3. septembra o 18.00 h privítajú na Štiavničkách bratislavský Slovan, a to v rámci 9. kola Fortuna ligy.