Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu má za sebou ďalšie dva zápasy v strednej skupine najvyššej slovenskej súťaže. Bystričania sa stretli v Púchove s Nitrou a Martinom, odviezli si prvý bod v sezóne.

Proti Nitre nevydarený druhý polčas

V nedeľu 20. novembra od 15.00 h čelili Bystričania tímu Nitry. Zostava mužstva spod Urpína sa musela kvôli viacerým absenciám dopĺňať na poslednú chvíľu. V bystrickom výbere sa tak objavilo aj niekoľko nováčikov, medzi nimi aj brankár futsalovej extraligovej MIBY Tomáš Mičuda, ktorý inkasoval po prvýkrát v 4. minúte. Nitran Matúš Paukner získal loptu na pravej strane ihriska, dostal sa pred bránu, kde si vytvoril palebnú pozíciu a strelou do pravého horného rohu Mičudovej brány otvoril skóre – 1:0.

Bystričania odpovedali už v 6. minúte, keď Adam Cehuľa naviedol loptu zo stredu ihriska pred pokutové územie, kde naznačením prihrávky oklamal obrancu a vonkajškom poslal loptu k ľavej tyči brány Nitry – 1:1. V 16. minúte zapríčinil Mičuda pokutový kop, ktorý ale následne zneškodnil skvelým zákrokom nohou. Gólman Banskej Bystrice podržal svoj tím aj pri ďalších šanciach Nitranov, no svoje príležitosti nepremieňali ani hráči vo fialových dresoch, a tak platil po polčase naďalej vyrovnaný stav.

V úvode druhej 25-minútovky si výber Nitry prinavrátil vedenie, keď to kapitán Matej Porubský skúsil zo strednej vzdialenosti a upratal loptu pod brvno – 2:1. V 35. minúte zvýšil tím spod Zobora na 3:1, keď po prihrávke z pravej strany trafil z pravého rohu pokutového územia priestor pri bližšej tyči Samuel Torok – 3:1. Bystričania sa naďalej trápili v koncovke a pri ich snahe o záverečný tlak sa Nitranom podarilo v záverečných minútach ešte dvakrát skórovať. V 45. minúte sa presadil z dorážky Michal Kružlík a v 47. minúte upravil na konečných 5:1 svojím druhým gólom Paukner.

Niké Superliga – sk. Stred – 3. kolo – nedeľa 20.11.2022, 15.00 h – STC Púchov

Nitra – Banská Bystrica 5:1 (1:1)

Góly: 4. a 47. Paukner, 28. Porubský, 35. Torok, 45. Kružlík – 6. Cehuľa. ŽK: 39. Sombat – 17. Mičuda, 42. Črep. Rozhodovali: Bublávek, Cintavý, Bajči.

Zostava Banská Bystrica: Mičuda – Cehuľa, Ďurčík, Štubian, Črep, Zeleňanský, M. Čief, F. Sylvestr, R. Blaško, Berec.

Proti Martinu zmazali Bystričania dvojgólové manko

V nedeľu o 17.45 h sa banskobystrický výber stretol v Púchove s Martinom, ktorý hral v minulej sezóne finále Niké Superligy. Podobne ako v stretnutí 1. kola v Radvani, aj tentokrát prehrávali Bystričania po 25-tich minútach dvojgólovým rozdielom. Martinčanom vyšla pasáž v rozmedzí 13. a 15. minúty. Skóre stretnutia otvoril Ľuboš Thomka, ktorý sa presadil z prvej pri ľavej tyči Mičudovej brány po strieľanej prihrávke – 0:1. Na 0:2 zvýšil brankár Martina Erik Feriančik, ktorý dostal priestor na osi ihriska a vypálil presne pod brvno.

Po zmene strán však hráči Banskej Bystrice zlepšili svoj výkon, spevnili defenzívu a postupne si vypracovali dobrú pasáž na polovici súpera. Výsledkom bola štandardná situácia, po ktorej znížil na 1:2 z dorážky Marián Sanitra. Krátko na to, už v 36. minúte, bolo vyrovnané, keďže Maximilián Črep vybojoval loptu na ľavom krídle, prihral pred bránu lepšie postavenému kapitánovi Michalovi Čiefovi, ktorý z prvej upratal loptu do siete – 2:2.

Zmazaním dvojgólového manka povzbudení hráči Banskej Bystrice pokračovali v solídnom výkone aj v záverečnej časti zápasu. Šance na rozhodnutie pribúdali na oboch stranách a nechýbali ani emócie. V hre hore-dole však už neskórovalo ani jedno mužstvo a body sa podelili. Bystričania tak ešte živia postupovú nádej, keďže do ďalšej fázy sa okrem tímov na prvých dvoch miestach jednotlivých skupín prebojujú aj dve z troch mužstiev na tretích priečkach. Hráč Banskej Bystrice Adam Cehuľa si vyslúžil miesto v zostave kola.

Niké Superliga – sk. Stred – 4. kolo – nedeľa 20.11.2022, 17.45 h – STC Púchov

Banská Bystrica – Martin 2:2 (0:2)

Góly: 34. Sanitra, 36. M. Čief – 13. Thomka, 15. Feriančik. ŽK: 39. Črep, 43. Cehuľa – 4. Kračmer. Rozhodovali: Bublávek, Cintavý, Bajči.

Zostava Banská Bystrica: Mičuda – Cehuľa, Ďurčík, Štubian, Črep, Zeleňanský, M. Čief, F. Sylvestr, R. Blaško, Sanitra, Löbb.

Povedali o dvojzápase pre BBonline.sk a bbzmf.sk

Marián Sanitra, hrajúci tréner Banskej Bystrice: „V zápasoch bolo vidieť zlepšenie, na našu hru sa dalo pozerať. Nevyhli sme sa chybám, ale to k futbalu patrí. Skôr mrzia opäť nepremenené šance, a to najmä v zápase s Nitrou. Polčasová remíza a vyrovnaný priebeh hry nám dávali šance pomýšľať na bodový zisk, no bohužiaľ, opäť sme to nezvládli. V druhom zápase sme dokázali získať bod za remízu, aj keď sme po polčase museli doháňať dvojgólové manko. Máme však stále čo zlepšovať, ak chceme vyhrávať zápasy.“

Tomáš Mičuda, brankár Banskej Bystrice: „Zápas proti Nitre nehodnotím moc pozitívne, zápas sme mohli omnoho lepšie zvládnuť. Aj keď sme prehrávali, mali sme počas celého zápasu až množstvo šancí, ktoré sme nevyužili. Práve z týchto šancí pramenili protiútoky, ktoré súper poľahky využil a zvíťazil takým rozdielom, ktorý neodzrkadľuje priebeh zápasu.  Proti Martinu to bol zápas rozdielnych polčasov. V prvom polčase sme nie moc dobre bránili a ťažko sme vychádzali od vlastnej brány. Súper dobre napádal, bol aktívny, a aj keď sme sa dostali do šance, znova sme ju nevyužili. Cez polčas sme si povedali ohľadom bránenia isté veci, ktoré sa vyplatili, a zrazu sme boli my tí aktívnejší, vytvorili sme si šance a prišli aj góly. Ku koncu zápasu už to bolo také hore-dole, každý sa snažil strhnúť víťazstvo na svoju stranu, ale myslím si, že remíza je zaslúžená.“

Tomáš Mičuda okrem hodnotenia dvojzápasu porovnal malý futbal s futsalom, v ktorom chytá za banskobystrickú MIBU v extralige: „Najväčší rozdiel bol hlavne v tom, že brankár môže ľubovoľne hrať s mužstvom, čo je veľké plus. Keď sa nastaví na to dobrý systém, tak je veľmi ťažko brániteľný. Tiež je väčšia brána aj lopta, ale keďže som mal skúsenosť s týmto športom, dokázal som sa naň prepnúť.“

Ondrej Zeleňanský, hráč Banskej Bystrice: „Do týchto dvoch zápasov sme nastupovali s okliešteným kádrom a všetko sa menilo ešte na poslednú chvíľu. Máme predstavu ako by sme chceli hrať a aj niečo natrénované. Prvý zápas bol pre nás rozohratý veľmi dobre, keď po polčase platil stav 1:1, ale koncovku sme nezvládli herne. Prvý zápas proti Nitre sme ale presne potrebovali, aby sme sa trochu viac zohrali a ako sa ukázalo s Martinom, ani stav 0:2 po prvom polčase neznamená nič. Od začiatku sme chceli vyhrať, gól na 1:2 nás naštartoval a nechýbalo veľa k výhre. Myslím si, že všetci súperi sú vyrovnaní a každý dokáže poraziť každého.“