Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica sa udržali v extralige. Sovičky vyhrali aj druhý zápas série o 7. miesto s Popradom, tentokrát vo štvrtok 13. apríla na domácej palubovke. Z ich posledného zápasu v sezóne vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové reakcie.

Prvé koše zápasu dali Popradčanky, ale domáce sa zakrátko dotiahli a po 5-tich minútach prvej štvrtiny platil stav 5:5. V druhej polovici prvej 10-minútovky sa presadzovali už len sovičky, ktoré si 8-bodovou šnúrou vypracovali vedenie 13:5.

V druhej štvrtine mali Bystričanky navrch ešte výraznejšie. Vyhrali ju o 10 bodov, pričom výborne bránili, keď za celý prvý polčas inkasovali len 11 bodov. Domáce zakončili polčas 10-bodovou sériou, po ktorej viedli 29:11.

Obraz hry sa nezmenil ani po polčasovej prestávke. Sovičky zakrátko dostali svoj náskok nad úroveň 20-tich bodov, a to aj vďaka presnej streľbe spoza perimetra. V úvode druhého polčasu sa dopustila druhého nešportového faulu Klaudia Háberová, ktorá tak v zápase dohrala, ale inak nazbierala dovtedy okrem 6-tich bodov až 9 obranných doskokov.

Na začiatku posledného dejstva pridala už svoju štvrtú trojku Katarína Nina Mrváňová. V závere sa zápas už len dohrával a basketbalistky UMB napokon vyhrali až prekvapivo jednoznačne, o 31 bodov. Zverenkyne trénerky Andrey Izákovej tak vyhrali sériu o 7. miesto 2:0 na zápasy a vyhli sa baráži o udržanie sa v extralige.

Sovičky vyhrali všetky štvrtiny. Pomohli si aj výbornou úspešnosťou v streľbe spoza perimetra, keď premenili 9 z 22 pokusov za tri body. Hráčky UMB mali aj prevahu v doskokoch (55 – 31). Najlepšou strelkyňou duelu bola 14-bodová Eva Ďurjaková, ktorá pridala aj 13 doskokov, a pripísala si tak double-double. Okrem toho nazbierala aj, na pivotku slušných, 7 asistencií. S 12-timi bodmi jej sekundovalo duo Katarína Nina Mrváňová – Katarína Piperková.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Čerešnička na torte vyšla, takže sa veľmi tešíme. Svedomito sme sa pripravovali, splnili sme úlohy. Som rada, že ten zápas prebiehal tak, že všetky dievčatá sa dostali na ihrisko, pretože za sezónu si to zaslúžia aj tie, ktoré dostávali menej priestoru, veď všetky boli súčasťou tréningového procesu. Mali sme počas sezóny množstvo zranení, chorobnosť, takže sme rady, že sme to ustáli a nemusíme ísť do baráže. Na jednej strane smútok, sezóna skončila, ale na druhej strane prevláda radosť. Bola som pokojná aj v Poprade, hlavne po predchádzajúcom zápase so Šamorínom, kde sme pochopili viac, čo treba spraviť. Teraz sme si už povedali, že sme doma. Mali sme dvanásť dievčat, takže rotácia mohla byť rýchlejšia a častejšia oproti súperovi. Mali sme výhodu aj v podkošovom priestore a dnes nám to aj z trojky padalo.“

Trénerky Andrey Izákovej sme sa opýtali aj na to, či sa BK ŠK UMB prihlási aj do budúceho ročníka extraligy: „Keby toto bola televízia, tak vidíte, ako som sa pousmiala. Zatiaľ neviem, žili sme prítomnosťou. Uvidíme, ako dievčatá. Myslím si, že v rámci nášho zázemia je všetko podporené. My ďakujeme za celoročnú podporu pánovi rektorovi, vedeniu univerzity, vedeniu našej katedry aj fakulty. Tú podporu si naozaj vážime, veď je to už deväť rokov, a to je to, čo by ma trošku mrzelo, že ten okrúhly desiaty rok by sme nezakončili. Ale v tomto momente by bolo predčasné to potvrdiť.“

Katarína Nina Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB, 4 trojky v zápase: „Dali sme si pozor hlavne v obrane. Dali nám 11 bodov za polčas, čo bolo spôsobené hlavne dobrou obranou. Odstavovali sme, čiže sme im nedovolili útočné doskoky. Sú to veci, na ktoré sme si chceli dať pozor. Začali sme so super energiou a prvý polčas rozhodol. Potom sme to už nepustili. Nečakali sme, že vyhráme takto jednoznačne. Úprimne, čakali sme vyrovnaný zápas. Poprad sem prišiel určite s tým, že chce vrátiť sériu do Popradu, a tam by to bolo naozaj veľmi náročné. Boli sme z toho prekvapené, ale zápas nebol taký jednoznačný, ako ukazuje výsledok. Museli sme sa na to naozaj nadrieť. Pokiaľ ide o konečné umiestnenie, mohlo to byť aj lepšie. Po základnej časti sme mali ambíciu zabojovať o to šieste miesto, ale boli sme posledné, takže sme dostali Šamorín, ktorý bol favoritom. Takže sme išli o siedme miesto, a to sme už určite chceli získať.“

Anna Kaliuzhna, hráčka BK ŠK UMB: „K dnešnému zápasu sme pristupovali s veľkou zodpovednosťou ukončiť sériu, lebo sme vedeli, že prípadný tretí zápas v Poprade by bol veľmi náročný. Baby boli veľmi namotivované. Mne síce zápas veľmi nevyšiel, ale videla som, že sa im darí. Som veľmi šťastná, že sa dokázali udržať v extralige. Dúfam, že budú pokračovať aj v ďalšej sezóne. Dnes každá podala tímový výkon, za čo im gratulujem. Takisto gratulujem aj trénerke. Tieto dva týždne sme sa pripravovali naozaj svedomito. Čakala som, že to bude vyrovnaný zápas do poslednej chvíle, ale bola som rada, že sme vedeli eliminovať ich strely. Veľa im spod koša nepadlo. Mali sme aj doskok a chceli sme hrať rýchle protiútoky, čo sa nám aj celkom darilo. Mali sme v útoku pokoj, nemali sme až tak veľa strát.“

Anna Kaliuzhna bola v tíme sovičiek na hosťovaní z banskobystrickej Slávie: „Ja som veľmi rada, že som prišla sem späť. Viem si tu dobre zahrať a aj s babami mi je veľmi dobre. Pre mňa je toto družstvo veľmi dobrý kolektív. Každý tu ku všetkému pristupuje tak ľudsky. Rozumiem si s trénerkou, ktorá ma ukecala, lebo som chcela skončiť. Dobre, že som to nevzdala. Do budúcej sezóny je pre mňa dobré, že po zranení som sa tu mohla dať dokopy.“

Niké Extraliga žien – play-off – o 7. miesto – 2. zápas – štvrtok 13.04.2023, 18.00 h – FF UMB Tajovského 40

BK ŠK UMB Banská Bystrica BAM Poprad 65:34 (13:5, 29:11, 49:22)

Štvrtiny: 13:5, 16:6, 20:11, 16:12. Rozhodovali: Fanfara, Ribakovs, Sirocký. Diváci: 60. Konečný stav série: 2:0.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Ďurjaková 14/13 doskokov, Mrváňová 12/4 trojky, Piperková 12, Háberová 6, Kaliuzhna 3 (Turčanová (C) 8, Šimčíková 7, Vyšná 3, Luptáková 0, Heliová 0, Cvoligová 0, Villányiová 0). Trénerka: A. Izáková. Vyfaulovaná: 23. Háberová (po druhom nešportovom faule).

Zostava BAM Poprad a body: Barillová 8, Drobná (C) 6, Vyšňová 5, Kmetoniová 2, Lysová 1 (Langová 6, Húsková 4, Rothová 1, Slivková 0, Tetemondová 0). Tréner: M. Veverka.

TH: 10/11 – 15/27, trojky: 9/22 – 1/21, fauly: 20 – 15, doskoky: 55 – 31, asistencie: 14 – 7, zisky: 16 – 9, straty: 21 – 19, bloky: 3 – 5, streľba z poľa: 23/63 (36%) – 9/50 (18%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.