Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica po roku opäť bojujú o udržanie sa v extralige. V prvom stretnutí série o 7. miesto zvíťazili v Poprade, a tak môžu sovičky už v stredu na domácej palubovke rozhodnúť.

Prvé koše zápasu patrili Bystričankám, ale domáce následne otočili pribežný stav a po prvej štvrtine viedli 14:9. Druhá 10-minútovka patrila hráčkam UMB, ktoré najprv vyrovnali na 19:19 a neskôr otočili na polčasových 23:28.

V tretej štvrtine mali spočiatku mierne navrch Popradčanky, ktoré vyrovnali na 36:36. Sovičky však potom opäť zabrali a prinavrátili si tesný náskok (45:49). Prvý duel série o 7. miesto tak bol otvorený až do záverečnej časti. Hostky si v nej pomohli 6-bodovou šnúrou, ktorou odskočili na 9-bodový rozdiel. Hráčky UMB následne navýšili svoj náskok na dve cifry (51:63) a zápas už dotiahli do víťazného konca.

Na výhre banskobystrického univerzitného družstva sa výrazne podieľala Anna Kaliuzhna, ktorá nastrieľala až 27 bodov. Hráčky UMB vyhrali najmä vďaka solídnej, 51-percentnej úspešnosti streľby z poľa. Druhý zápas série o konečné 7. miesto, v ktorom môžu sovičky rozhodnúť o svojej záchrane v extralige, sa odohrá vo štvrtok 13. apríla od 18.00 h v telocvični FF UMB na Tajovského 40.

Povedali o zápase

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Prvý krok máme za sebou. Bol náročný, ale zvládli sme ho. Gratulujem dievčatám. Vieme, čo nás doma čaká. Poprad je nezlomný súper, musíme naďalej ostať koncentrované a dobre sa pripraviť aj na ten nasledujúci zápas. Držte nám palce.“

Eva Ďurjaková, pivotka BK ŠK UMB: „Som veľmi šťastná, že sme dnes zvládli tento dôležitý prvý krok. Bojovali sme jedna za druhú a dali sme do zápasu srdce. Páčilo sa mi, ako žilo celé družstvo, od lavičky až po hráčky na ihrisku. Aj keď tam bolo opäť niekoľko chýb, nezlomilo nás to. Tešíme sa z výsledku, ale od zajtra začína príprava na náš najdôležitejší zápas.“

Niké Extraliga žien – play-off – o 7. miesto – 1. zápas – sobota 08.04.2023, 17.30 h – Poprad

BAM Poprad – BK ŠK UMB Banská Bystrica 55:65 (14:9, 23:28, 45:49)

Štvrtiny: 14:9, 9:19, 22:21, 10:16. Rozhodovali: Uhrin, Donovalová, Begáni. Stav série: 0:1 (na 2 víťazné zápasy).

Zostava BAM Poprad a body: Drobná (C) 14, Barillová 11, Kmetoniová 7, Paulechová 7, Vyšňová 5 (Tetemondová 9, Lysová 2, Húsková 0). Tréner: M. Veverka.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 27, Ďurjaková 13, Háberová 13, Piperková 10, Mrváňová 0 (Luptáková 2, Turčanová (C) 0, Cvoligová 0). Trénerka: A. Izáková.

TH: 9/12 – 12/16, trojky: 6/19 – 3/12, fauly: 15 – 18, doskoky: 28 – 37, asistencie: 12 – 13, zisky: 7 – 8, straty: 15 – 19, bloky: 0 – 4, streľba z poľa: 20/57 (35%) – 25/49 (51%).