Basketbalistky BK ŠK UMB Banská Bystrica síce prehrali oba zápasy v sérii play-off o umiestnenie s favorizovaným Šamorínom, ale za výkon v tom domácom sa rozhodne nemusia hanbiť. Sovičky dokonca druhý polčas vyhrali.

Hráčky UMB v úvode zápasu držali s hostkami krok, keď Klaudia Háberová trojkou znížila na 7:9 a neskôr stiahli aj na 13:17. V závere prvej štvrtiny Šamorínčanky navýšili svoj náskok z trestných hodov. Aj druhú štvrtinu prehrali sovičky len o 6 bodov. V jej úvode síce dominovalo družstvo Šamorína, ale v závere prvého polčasu domáce znížili aj vďaka trojke s klaksónom v podaní Háberovej na prijateľných 12 bodov (25:37).

V druhom polčase hrali sovičky so súperom vyrovnanú partiu. V úvode tretej 10-minútovky síce Šamorínčanky odskočili na 17-bodový rozdiel, ale hráčky UMB sa nezlomili a do konca 30. minúty znížili na 36:50. Táto strata však bola pri kvalite Šamorína už príliš veľká na dostihnutie za jednu štvrtinu. Bystričanky sa síce na začiatku poslednej časti priblížili na 10 bodov (40:50), ale nasledoval úsek 2:14, po ktorom už bolo definitívne rozhodnuté. Sovičkám slúži ku cti, že sa následne nepoložili a odvrátili možný debakel, keď v závere zápasu znížili na 11-bodový rozdiel. Druhý polčas napokon o jediný bod vyhrali.

Šamorínčanky si pomohli trestnými hodmi, keď zo 17-tich šestiek nepremenili len jednu. Hostky potiahla kapitánka Simona Marcová, ktorá si s 21 bodmi a 12-timi doskokmi pripísala double-double. Odchovankyňa banskobystrického basketbalu Zuzana Vargová pomohla Šamorínu 9-timi bodmi a 10-timi doskokmi. Na domácej strane vyčnievala Anna Kaliuzhna, ktorá je v tíme UMB na hosťovaní z banskobystrickej Slávie a v druhom stretnutí série so Šamorínom nazbierala 23 bodov a 8 doskokov.

Basketbalistky UMB teraz čaká séria o konečné 7. miesto, a teda záchranu v extralige. V nej sa stretnú s porazeným zo série medzi Popradom a CBK Košice. Ak by aj sovičky v bojoch o predposledné miesto neuspeli, ešte nič nebude rozhodnuté. V minulej sezóne napríklad skončili posledné, no napokon sa BK Slovan Bratislava z extraligy odhlásil, a tak sú v najvyššej súťaži aj v tejto sezóne. Možných scenárov, ako bude vyzerať extraligová osmička v budúcej sezóne je viacero, ale basketbalistky UMB sú každopádne odhodlané poslednú sériu v sezóne vyhrať.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Andrea Izáková, trénerka BK ŠK UMB: „Išli sme do zápasu s tým, že zabojujeme a pokúsime sa urobiť všetko pre to, aby sme vyhrali. Možno pár úsekov, v ktorých súperky natiahli svoj náskok, rozhodlo o ich víťazstve. Tá dynamika, ktorú sme ukázali napríklad v závere zápasu, nám v tých úsekoch chýbala. Asi je naozaj ťažké sa celých 40 minút koncentrovať na súpera ako Šamorín, ktorý má svoje kvality. Zbytočne sme dostali niekoľko pomerne ľahkých košov. Neviem, či došlo k úbytku síl, ale to je s úzkou rotáciou v takomto zápase prirodzené. Potom stratíte trošku aj tú mentálnu pozornosť. Dnes ale dievčatá zatiaľ najlepšie splnili úlohy, ktoré sme si stanovili. Aj v útoku to bolo basketbalové. Po horších úsekoch sme sa dokázali späť nakopnúť. O to v takýchto zápasoch ide – dolovať aj z toho, čo nemáte. Hlavne verím, že nás to nakopne do tých posledných zápasov, aj keď budú mentálne určite ťažké. Snáď nám to ukáže, že hrať basketbal vieme, len musíme dať do toho aj srdce.“

Anna Kaliuzhna, hráčka BK ŠK UMB, 23 bodov a 8 doskokov: „Pripravovali sme sa na súpera, pokiaľ ide o našu obranu. Vedeli sme o ich silných aj slabých stránkach, takže sme chceli eliminovať tie silné. Myslím si, že dnes sa nám to celkom podarilo. V Šamoríne nám nastrieľali veľmi veľa bodov aj spoza trojkového oblúka. Dnes to ale bolo celkom fajn. Je to pre nás dobrá príprava na ďalšie zápasy, tešíme sa na ne. Pevne verím, že zostaneme v extralige. Po príchode na hosťovanie sem sa ešte stále dávam dokopy, lebo som mala úraz. Pomaličky sa do toho dostávam. Ešte to nie je stopercentne v poriadku, ale teším sa, lebo tu dostávam veľa času na palubovke, s babami sa poznám a dnes som dala veľa bodov aj ich zásluhou. Dnes sme si dopriali každá každej, a preto máme aj taký celkom dobrý výsledok.“

Katarína Nina Mrváňová, hráčka BK ŠK UMB: „V Šamoríne sme vysoko prehrali, takže sme chceli eliminovať chyby, ktoré nás stáli veľa síl. To sa nám aj podarilo. Dlho sme sa držali so súperom, dávali sme si pozor na nejaké veci v obrane. Bol to jeden z našich najlepších výkonov v sezóne, takže super zápas. Pravdupovediac, chceli sme vyhrať, ale prehrať len o jedenásť bodov so súperom, ktorý hral nedávno v prvej štvorke, je veľmi slušné. Je jedno, či nás teraz čaká Poprad alebo CBK Košice. Určite pôjdeme do toho s tým, že chceme vyhrať a udržať sa v extralige.“

Niké Extraliga žien – play-off – semifinále o 5. až 8. miesto – 2. zápas – štvrtok 30.03.2023, 18.00 h – FF UMB Tajovského 40

BK ŠK UMB Banská Bystrica – ŠBK Šamorín 53:64 (13:19, 25:37, 36:50)

Štvrtiny: 13:19, 12:18, 11:13, 17:14. Rozhodovali: Fuska, Fanfara, Bullo. Diváci: 60. Konečný stav série: 0:2.

Zostava BK ŠK UMB Banská Bystrica a body: Kaliuzhna 23, Háberová 11, Mrváňová 6, Piperková 6, Ďurjaková 2 (Turčanová (C) 5, Luptáková 0, Cvoligová 0, Vyšná 0, Šimčíková 0). Trénerka: A. Izáková.

Zostava ŠBK Šamorín a body: Marcová (C) 21/12 doskokov, Sujová 13, Lüttmerdingová 10, Vargová 9/10 doskokov, Bábiková 6 (Slama 3, Vaigl 2, Lelkes 0), . Tréner: A. Diósi.

TH: 6/10 – 16/17, trojky: 5/19 – 6/16, fauly: 15 – 10, doskoky: 36 – 44, asistencie: 19 – 20, zisky: 11 – 11, straty: 19 – 22, bloky: 2 – 3, streľba z poľa: 21/63 (33%) – 21/57 (36%). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.