Vo štvrtok 13. apríla sa na Národnom atletickom štadióne na Štiavničkách odohral prvý charitatívny futbalový zápas medzi Gymnáziom Andreja Sládkoviča a Gymnáziom Jozefa Gregora Tajovského. Z vydareného a výborne zorganizovaného študentského podujatia vám prinášame aj fotogalériu a reakcie aktérov.

O slávnostný výkop sa postaral riaditeľ Vojenského športového centra Dukla Matej Tóth. Oba tímy mali vo svojich radoch aj aktívnych futbalistov hrajúcich v kluboch v Banskej Bystrici a okolí. Ako hokejové, tak aj futbalové derby tak malo svoju kvalitu. Prvé šance ostali nevyužité, ale v 16. minúte sa už skóre menilo, keď Jakub Chromek po centri do šestnástky upratal hlavou loptu k ľavej tyči brány GJGT a poslal GAS do vedenia  – 1:0.

V 22. minúte vyhrávalo Gasko už 2:0, keď sa výstavným „banánom“ spoza šestnástky prezentoval kapitán Martin Bezděka – 2:0. „Dostal som loptu na ľavačku, posunul som si ju a vystrelil som. Lopta síce letela dve hodiny, ale strela bola veľmi presná,“ opísal krásny gól jeho autor.

Taják znížil po zmene strán zásluhou súpera. Po dlhom nákope si v 52. minúte obranca Gaska Richard Reptiš neporozumel s vlastným brankárom Matúšom Brázom, ktorého nechtiac prehodil – 2:1.

Hráči GAS si prinavrátili dvojgólové vedenie v 63. minúte, keď Chromek predĺžil loptu v pokutovom území na Lukáša Bieleho, ktorý skóroval hlavou – 3:1. Krátko na to pridal Biely svoj druhý gól, keď zakončoval presne prečíslenie troch proti jednému – 4:1.

Lukáš Biely spečatil expresný hetrik už v 70. minúte, keď bol opäť na konci rýchleho brejku a prehodil brankára tímu GJGT. Hráči GAS tak zvíťazili 5:1, a to najmä vďaka výbornej efektivite, keďže viacero vyložených šancí malo aj mužstvo GJGT.

Futbalové derby bystrických gymnázií malo charitatívny zámer. Zúčastnilo sa ho takmer tisíc divákov, ktorí prostredníctvom kúpy vstupenky vyzbierali pre Detskú fakultnú nemocnicu s poliklinikou v Banskej Bystrici 4 400 €.

Povedali o zápase pre BBonline.sk

Martin Bezděka, kapitán tímu GAS: „Pripravovali sme sa na ihrisku v Rudlovej, kde sme mali tri tréningy. Zápas bol podľa mňa veľmi bojovný a úžasne dopadol. Bolo cítiť tú rivalitu medzi týmito školami. Milujeme našich fanúšikov, užili sme si to. Hrať pred toľkými ľuďmi na takomto štadióne bolo pre nás niečo úplne iné v porovnaní so zápasmi, ktoré bežne hrávame.“

Lukáš Biely, strelec hetriku, hráč GAS: „Prvý polčas sa nevydaril podľa mojich predstáv, ale v druhom sa mi podarilo dať tri góly, takže čo dodať. Dobre sa mi hralo, hlavne v tom druhom polčase. Keď mám takých spoluhráčov a dostanem lopty do gólových šancí, tak sa hrá dobre. Atmosféra bola super, bolo veľa ľudí, takže skvelé. Dúfam, že sa tento zápas bude hrať aj o rok. Určite sme mali aj šťastie, ale každý z nás má svoju kvalitu, čiže aj to rozhodlo o výsledku.

Tobias Hudec, kapitán tímu GJGT a organizátor podujatia: „Zápas mal super atmosféru. Som vďačný, že žiaci prišli. Zo začiatku bolo cítiť, že nie sme zvyknutí na takúto podporu, zvlášť na takomto prvoligovom štadióne. Ale bolo to super a som hrdý na chalanov, že to takto dali. Nemáme sa za čo hanbiť, akurát škoda nepremenených šancí a smolných inkasovaných gólov. Gasko bolo na tom lepšie fyzicky, mali vyššie postavy. Tri góly sme dostali z hlavičiek, čo je škoda. Chalani si nezaslúžili prehrať 5:1. Mali sme šance, bojovali sme. Potom už aj psychika upadla, ja som sa snažil chalanov motivovať, lebo tiež som to cítil. Mrzí ma ten výsledok, ale naozaj gratulujem Gasku, lebo podali naozaj dobrý výkon. Príprava bola kvalitná, chalani chodili na tréningy. Aspoň budeme mať väčšiu motiváciu vyhrať o rok. Ja som hral zápas, čiže sa chcem poďakovať chalanom, ktorí mi pomohli s organizáciou. Tiež sa nemajú za čo hanbiť, lebo väčšina sme osemnásť-sedemnásťroční chalani, ktorí si zobrali na seba takéto podujatie. Myslím si, že sme to zvládli v poriadku. Verím a dúfam, že sa to o rok zopakuje.“

Šimon Blihár, hráč tímu GJGT: „Zápas bol náročný, ale podľa mňa sme herne nezaostávali. Akurát chýbali góly. Našich fanúšikov bolo oveľa viac ako tých z Gaska, takže atmosféra bola super. Mali sme oveľa viac natrénované ako Gasko, asi sedem tréningov, ale nevyšlo to. Možno to vyjde o rok.“

Charitatívny futbalový zápas – štvrtok 13.04.2023, 17.00 h – Národný atletický štadión na Štiavničkách

GAS – GJGT 5:1 (2:0)

Góly: 16. Chromek, 22. Bezděka, 63., 65. a 70. Biely – 52. R. Reptiš (vla.). ŽK: 39. P. Reptiš. Diváci: 970.

Zostava GAS: Bráz – Vida (64. Gašperan), R. Reptiš, P. Reptiš, Sládeček – Krajčovič (64. Štroffek), Hlaváč, Bezděka (C) (71. Faško) – Biely (71. Glončák), Chromek, Škuta. Tréner: M. Ivanič.

Zostava GJGT: Kocka (81. Matula) – Hudec (C), Nemec (54. Lešták), Gombala (64. Ďurkovič), Burák, – Lukáč, Blihár (81. Skačan), Hulec – Dian (54. Čilík), Husanica, Levčík (54. Kvasna). Tréner: A. Chuchut.