Výber Banskobystrického zväzu malého futbalu vo štvrtok 13. apríla nevyužil možnosť premiérovo sa prebojovať do play-off najvyššej slovenskej súťaže. Na Mestskom mládežníckom štadióne podľahol Nitre po góle zo záveru stretnutia.

Keďže v prvom stretnutí posledného kola skupiny Stred si Martin poradil so Zvolenom výsledkom 6:2, tak Bystričanom stačila na postup do vyraďovacej fázy aj remíza. Nervozita z dôležitosti zápasu sa však prejavovala na ich kopačkách od úvodu stretnutia. Bystričania v prvom polčase takmer neohrozili bránu Nitry, keď svoje akcie kazili vo finálnej fáze nepresnosťami. V prvej 25-minútovke mali navrch Nitrania. Brankár domácich Jakub Kučera musel viackrát podržať svoje mužstvo, pričom v 8. minúte mu pomohla aj pravá tyč.

Po zmene strán sa však obraz hry zmenil a hráči Banskej Bystrice začali byť nebezpeční v útoku. V 31. minúte minul bránu na konci prečíslenia troch proti dvom Michal Čief a krátko na to pálil mimo z osi ihriska z dobrej pozície Maximilián Črep. V 33. minúte vybojoval Črep pred bránou loptu pre Jána Štubiana, ktorý ale pred brankárom ešte prihrával a Črep trafil len brániaceho hráča Nitry.

V 47. minúte bola v akcii obávaná ľavačka Daniela Kohúta, ktorý z priameho kopu z pravej strany trafil konštrukciu brány. Naďalej tak platil bezgólový stav a domácim stačilo na postup udržať ho. V 49. minúte si však Jakub Ryban vypýtal pred bránou faul Filipa Sylvestra a sám faulovaný hráč hostí aj penaltu premenil. Bystričanom sa už v závere duelu vyrovnať nepodarilo, a tak sa pre nich sezóna skončila.

Povedali o zápase

Marián Sanitra, tréner Banskej Bystrice: „Od prvej minúty sme nechytili zápas. Chalani to samozrejme vedeli, snažili sa, ale tá hra nešla. Nitra bola v prvom polčase jednoznačne lepšia, prevyšovala nás. Mohli sme určite dostať dva až tri góly, aj po našich chybách. Ešte nás tam aj brankár podržal. Do druhého polčasu sme vstúpili s lepším nasadením. Dostávali sme sa do hry, z čoho plynuli šance. Bohužiaľ, opäť to ostalo pri nepremenených šanciach a tri minúty pred koncom opäť chyba v obrane. Bolo to trošku nezmyselné bránenie, čo si hráč potom samozrejme uvedomoval. Takže penalta a gól, ktorý nám ukončil sezónu. Sezóna bola v porovnaní s tou minulou určite lepšia. Konečne sme získali prvé body, aj ten herný prejav bol lepší. Stabilizoval sa tím, prišli chalani, ktorí pozdvihli kvalitu hry. Stále je ale čo zlepšovať. V ďalšej sezóne sa musíme snažiť o ten postup viac, a nenechávať to na posledný zápas.“

Michal Čief, kapitán Banskej Bystrice: „Zápas sa hodnotí ťažko. Stačil nám bod a dostaneme dve minúty pred koncom gól po zbytočnej chybe. Hrávam aj futsal za MIBU a po tretíkrát v rade sa mi toto stalo, že tesne pred koncom dostaneme rozhodujúci gól. Nechápem, či sa na nás s kamarátom „Pepem“ Vajdom lepí smola, alebo čo. V tejto sezóne sme chceli byť lepší ako v minulej. Chceli sme aspoň postúpiť do play-off. Začiatok sezóny nebol najľahší, mali sme tam tri prehry. V odvetnej časti sme sa zobudili, získali sme nejaké body. Škoda toho, snáď už budúcej sezóne postúpime do play-off.“

Ján Štubian, hráč Banskej Bystrice: „Zápas to bol celkom vyrovnaný. Na začiatku sa ukázala nervozita na našej strane, keďže sme vedeli, že môžeme postúpiť. Robili sme chyby vzadu. Mali sme slabší pohyb a Nitrania boli behaví, takže sme si v prvom polčase nevytvorili skoro žiadne šance. V druhom polčase to už bolo lepšie, ale naše premieňanie šancí opäť zlyhalo. Môžem začať od seba, ale viacerí sme na tom dosť biedne. Zo začiatku to bola bieda, tie prvé zápasy, ale bolo to ťažké, keďže viacerí z nás prišli hrať prvýkrát tento systém 5+1. Takže sme si zvykali, ale postupne sa to zlepšovalo, čo aj výsledky ukazovali. Odvety už boli slušné, už sme hrali vyrovnané zápasy s každým súperom. Škoda, že sme to nedotiahli do vyraďovacích bojov.“

Niké Superliga – sk. Stred – 6. kolo – štvrtok 13.04.2023, 21.00 h – MMŠ Radvaň-Kráľová

Banská Bystrica – Nitra 0:1 (0:0)

Gól: 50. Ryban (pen.). ŽK: 21. Kučera – 47. Peseky.

Zostava Banská Bystrica: Kučera (26. Pecho) – Ďurčík, Šimčík, Cehuľa, Schütz, Štubian, Črep, Vajda, Samson, Zeleňanský, Čief, Sylvestr, Kohút.