Po nedávnom avizovanom zemetrasení v realizačnom tíme „baranov“ sa počnúc štvrtkom ujal kormidla nový hlavný tréner Doug Shedden. Kanadského kouča tak čaká ostrá premiéra na lavičke, keďže jeho tím si v piatok 25. novembra zmeria sily s lídrom tabuľky, ktorým sú Nové Zámky.

Šesťdesiatjedenročný lodivod Banskej Bystrice prináša so sebou obrovské množstvo skúseností z elitných európskych súťaží. Na starom kontinente pôsobí od roku 2005 a na svojom konte má dokonca bronz zo svetového šampionátu, keď v roku 2008 doviedol k medailám reprezentáciu Fínska. Naposledy viedol nemecký Ingolstadt, kde zotrval prakticky päť sezón. Ešte pred jeho prvým oficiálnym tréningom v Banskej Bystrici ozrejmil pre klubový web hc05.sk, ako vôbec prišlo k ponuke viesť trojnásobných majstrov Slovenska. „Udialo sa to pomerne rýchlo. V piatok večer som šiel z golfového ihriska, bol som si zahrať golf. V tom mi volal Ľuboš Pisár a od toho momentu to nabralo spád. Roztočil sa kolotoč udalostí, letel som z Floridy a do Banskej Bystrice som prišiel v stredu večer. Mám ešte jet-lag, no som nadšený a to aj napriek tomu, že som nespal. Ale to sú príjemné starosti,“ prezradil Doug Shedden, ktorý počas svojej hráčskej kariéry pôsobil v prestížnej kanadsko-americkej NHL.

Premiéra proti lídrovi súťaže

Shedden prichádza pod Urpín do nelichotivej situácie, Banskobystričania sú momentálne až na 9. mieste a od úplného dna tabuľky ich delia len dva body. A čo viac, herný prejav „baranov“ v tejto sezóny príliš nedvíhal zo sedadiel. Výnimkou bol derby duel proti Zvolenu z úvodu októbra, odvtedy hráči Banskej Bystrice ťahali za kratší koniec v šiestich domácich vystúpeniach.

Kanadského trénera navyše čaká neľahká úloha, v piatok nastúpia jeho zverenci proti aktuálnemu lídrovi hokejovej Tipos extraligy, ktorým sú hokejisti z Nových Zámkov. Tí sú na čele tabuľky s jednobodovým náskokom pred obhajcom trofeje, bratislavským Slovanom. Novozámčania majú na konte najviac strelených gólov, zatiaľ čo hráči HC 05 „kraľujú“ štatistike inkasovaných gólov. Napriek tomu však Shedden verí, že Banskobystričania môžu uspieť. „Som nadšený, že v prvom zápase pod mojím vedením hráme proti TOP tímu súťaže. Všetci dobre vieme, že prvé zápasy pod novým trénerom zvyknú byť dobré. Verím, že ukážeme snahu a pokiaľ by sa nám podarilo zvíťaziť, bude to skvelé pre nás a aj pre fanúšikov,“ prezradil v prvom oficiálnom rozhovore pre hc05.sk.

Hrajme tvrdo, vyzýva Shedden

Medzi priaznivcami Banskej Bystrice dlhodobo narastá kritika, ktorá smeruje na všetky možné fronty. Jedným z nich je aj upustenie od herného štýlu, ktorý zdobil „baranov“ počas majstrovských sezón. Po príchode kanadského trénera sa tak vynára otázka, či je možné vrátiť sa k štýlu hokeja, ktorý preferovali tréneri Országh alebo Ceman. Doug Shedden však upozorňuje, že pravidlá sa v niektorých ohľadoch zmenili. „Treba si povedať, že pravidlá sa zmenili v tom, ako tvrdo môžete hrať. Napriek tomu, stále môžete dohrávať súboje. Všimol som si, že máme mohutných hráčov. Urobme teda z toho našu výhodu, využime to v náš prospech a hrajme tvrdo. Určite budem vyžadovať, aby sme pri vhodnej príležitosti dohrávali súboje, no nesmú z toho prameniť zbytočné vylúčenia,“ netajil sa kormidelník, ktorý okrem iného doviedol Kanadu k prvenstvu na prestížnom Spenglerovom pohári.

Post prvého asistenta naďalej otvorený

V súvislosti s úplným doriešením trénerskej otázky čaká vedenie Banskej Bystrice nájdenie asistenta, ktorý bude pravou rukou Douga Sheddena. Podľa slov generálneho manažéra Ľuboša Pisára nevyšlo angažovanie asistenta, na ktorého sa pôvodne zamerali. „Chceme si byť istý, že to bude človek, ktorý zdieľa naše hodnoty a o ktorom si budeme myslieť, že je to aj kvalitný tréner,“ prezradil na margo budúceho asistenta. Medzičasom tak Sheddenovi vypomôže v tejto pozícii práve Pisár, ktorý viedol tréningy mužstva po odvolaní dvojice Jendek-Surový.

Druhým asistentom sa stal iba dvadsaťosemročný Hunor Marton, ktorý zastáva post hlavného trénera banskobystrickej juniorky. Marton tak bude pojítkom medzi mladými hráčmi z Hokejovej školy Michala Handzuša a hlavným tímom „baranov“. Okrem spomínaných mien sa však na štvrtkovom tréningu ocitli na ľadovej ploche aj Branislav Bendík a Richard Zedník, ktorý sa podujal podať pomocnú ruku banskobystrickému klubu pri nachádzaní prípadných posíl.

Kto je Doug Shedden

Rodák z kanadského Ontária v minulosti hrával na pozícii centra a svojimi výkonmi v juniorskom veku zaujal skautov tímu NHL, Pittsburgh Penguins. Zástupcovia tohto celku si ho vybrali v 5. kole vstupného draftu v roku 1980. V sezóne 1982/1983 bol najproduktívnejším hráčom „tučniakov“, no tento počin mu stačil na celkové 69. miesto kanadského bodovania, ktoré ovládli v tom čase Wayne Gretzky a Peter Šťastný. Krátko pôsobil aj v tímoch Detroit Red Wings a Toronto Maple Leafs a po skončení hráčskej kariéry presedlal na trénerskú pozíciu. Po niekoľkých sezónach strávených v zámorí sa v roku 2005 ocitol na starom kontinente, keď tri roky pôsobil vo Fínsku. Po zisku bronzovej medaily s reprezentáciou Fínska kývol na ponuku švajčiarskeho Zugu a viackrát viedol svoju rodnú krajinu na Spenglerovom pohári. V sezóne 2014/2015 prevzal chorvátsky Záhreb, ktorý v tom čase pôsobil v Kontinentálnej Hokejovej Lige. Ďalšie dve sezóny strávil v švajčiarskom Lugane a v rokoch 2017-2022 viedol nemecký Ingolstadt. Od 21. novembra je hlavným trénerom tímu HC ’05 Banská Bystrica.