Volejbalistky VK Pirane Brusno odohrali v sobotu 19. marca v Slovenskej Ľupči druhý zápas semifinálovej série ženskej extraligy proti majstrovi z VK Slávia EU Bratislava. Z duelu, v ktorom brusnianske Pirane vyhrali prvé dva sety, no napokon podľahli favoritovi v tajbrejku, vám prinášame aj bohatú fotogalériu a pozápasové vyjadrenia.

Po úvodnom zápase v Bratislave sa semifinálová séria Niké Extraligy žien sťahovala do Slovenskej Ľupče, kde Pirane hnala za víťazstvom už tradične zaplnená hala. Pre VK Pirane Brusno išlo vôbec o prvý domáci semifinálový zápas v histórii klubu. Prvý set priniesol spočiatku vyrovnaný priebeh, no od stavu 11 – 10 vyhrali Brusnianky 10 z 12 nasledujúcich výmen. Hostkám sa najmä vďaka chybám na domácej strane podarilo stiahnuť na 5 bodov (23 – 18), no vzápätí chybovali dvakrát Slávistky a Pirane sa ujali vedenia 1:0 na sety.

Aj druhý set bol spočiatku vyrovnaný. Domáce hráčky si 4-bodovu sériou od stavu 7 – 7 vypracovali mierny náskok, ktorý navýšili 9-bodovou šnúrou od stavu 13 – 11 za podania Venezuelčanky Johenlis Belisario. V tejto výbornej pasáži domáceho družstva si „Jojo“ Belisario pripísala až tri esá, smečiarka Sára Dlhošová sa zas prezentovala dvomi blokmi. Bratislavčanky 3 bodmi v rade skorigovali na 22 – 14, ich sériu prerušila smečom Tereza Podhradská, ktorá následne vybojovala esom setbal, a ten premenila blokom Srbka Danijela Nikić. Pirane tak po dvoch setoch, ktoré môžeme pokojne zaradiť k najlepším v sezóne v ich podaní, vyhrávali sľubne 2:0.

Komerčná prestávka po druhom sete však domácim veľmi nepomohla. Slávistky sa naopak skonsolidovali a zlepšili svoj výkon, keď v treťom sete bodík po bodíku získavali náskok (9 – 14). Ten sa však Piraňám podarilo zmazať 5 víťaznými loptami v rade, z ktorých až 3 tvorili úspešné bloky. Ďalší priebeh tretej sady bol vyrovnaný a pred jej záverom platil stav 19 – 20. V koncovke setu predviedla svoje kvality naplno Ema Palkovičová, ktorá 3 smečmi a blokom strhla tretí set na stranu majstra.

Aj v štvrtom sete sa Brusniankam podarilo zmazať stratu, ktorú v jeho úvodnej časti nabrali. V koncovke štvrtého dejstva zabrala najmä Belisario, ktorá 3 smečmi a blokom vyrovnala na 23 – 23. Ďalšie dve výmeny však vďaka bloku Brazílčanky Anny a chybe domácich patrili hostkám, ktoré tak vyrovnali stav setov na 2:2.

O víťazovi druhého semifinálového stretnutia tak rozhodol až tajbrejk hraný do 15 bodov. V ňom zrejme rozhodla 4-bodová šnúra majstra od stavu 4 – 4. Pirane už nedokázali vo zvyšnej časti tajbrejku reagovať na výborný volejbal zo strany Slávistiek, ktoré, najmä od tretieho setu, stupňovali svoj výkon a v rozhodujúcej časti zápasu sa už zdali byť neporaziteľné. Volejbaloví priaznivci tak boli v Slovenskej Ľupči svedkami kvalitného semifinálového stretnutia, v ktorom domáce Pirane podali výborný výkon a prinútili favorita na titul vydať zo seba to najlepšie. Bratislavčanky môžu spečatiť postup do finále už v stredu na domácej palubovke.

Až o 26 bodov domáceho družstva sa postarala Johenlis Belisario, až 5 blokov si pripísala kapitánka Danijela Nikić. Za hráčku zápasu na strane VK Pirane Brusno bola vyhlásená kolumbijská nahrávačka Melissa Montero. Spomedzi Slávistiek si tento honor vyslúžila Kanaďanka Abby Spratt. Najviac bodujúcou (18) hráčkou bratislavského tímu bola Ema Palkovičová. Brusnianky síce štatisticky prevýšili súperky v útokoch, esách aj blokoch, no doplatili na viac vlastných chýb.

Kristian Michailov, tréner brusnianskych Piraní pre BBonline.sk: „V prvom rade musím povedať, že to bolo skvelé volejbalové predstavenie pre všetkých v hale. Chcel by som sa poďakovať ľuďom, ktorí sa starajú o marketing a médiám za všetko, čím popularizujú volejbal, nie len v okolí Banskej Bystrice, ale na celom Slovensku. Odohrali sme dva brilantné sety, potom nás prestávka trochu zlomila. Problém bol v tom, že po treťom sete sme prestali veriť, že môžeme zápas dotiahnuť do víťazného konca, najmä v tajbrejku. Každý mohol vidieť, že hráme dobrý volejbal, aj keď stále je veľa vecí, na ktorých musíme zapracovať. Môžem vymenovať viacero faktorov, ktoré rozhodli o našej prehre, ale som rád, že v stredu máme v Bratislave ďalšiu možnosť zabojovať.“

Lenka Kvasnová, univerzálka VK Pirane Brusno pre BBonline.sk: „Pripravili sme sa na súperky maximálne ako sme vedeli. Išlo to všetko podľa plánu a v prvých dvoch setoch sme boli lepšie, čiže sme ich zaslúžene vyhrali. Potom nám tradične nepomohla komerčná prestávka, ale nebudeme sa na to vyhovárať. Jednoducho, začali sme kaziť viac lôpt. Súperky začali viac bojovať a tak to má vyzerať, je to semifinále, má sa bojovať o každú loptu a bojovali trosku viac ako my. V tajbjreku boli hráčky Slávie lepšie na útoku, my sme chceli vyhrať rovnako ako ony, je to šport a v stredu musíme dať do toho úplne všetko, lebo to bude pre nás najdôležitejší zápas sezóny.“

Michal Matušov, tréner VK Slávia EU Bratislava: „Zápas dvoch tvári, kde nás v prvých dvoch setoch domáce hráčky dostali pod tlak podaním a tlačili útokom. Po prestávke sme vstali a ukázali hrdosť, bojovnosť a obrovskú emóciu vygradovanú zákrokmi v poli. Vyšli striedania aj pokyny. Som na všetkých hrdý a obrat, ktorý sme ukázali, bol neuveriteľný. Pred zápasom slzy bolesti a po zápase adeptka na MVP. Play-off je aj o prekonávaní seba samého, a to sme dokázali na individuálnej, ale najmä na kolektívnej úrovni.“

Niké Extraliga ženy – semifinále play-off – 2. zápas – sobota 19.03.2022 – S. Ľupča

VK Pirane Brusno – VK Slávia EU Bratislava 2:3

Sety: 25 – 18, 25 – 15, 21 – 25, 23 – 25, 8 – 15. Stav série: 0:2. Rozhodovali: Malík a Smolko. Diváci: 350

Zostava VK Pirane Brusno a body: Kvasnová 11, S. Dlhošová 11, Nikić 15, Montero 8, Belisario 26, Podhradská 9, liberka: Sujová (Kánová 1, T. Dlhošová 0). Tréner: K. Michailov.

Zostava VK Slávia EU Bratislava a body: Doluda 17, Páneková 3, Hašková 5, A. Fričová 10, Anny 7, Spratt 2, liberka Magdinová (Palkovičová 18, Piatukhova 1, Kucserová 0, Horváthová 0). Tréner: M. Matušov.

Analýza bodov: Útoky: 57 – 51. Esá: 9 – 3. Bloky: 15 – 9. Chyby súpera: 21 – 35

Hráčky zápasu: Melissa Montero (VK Pirane Brusno) – Abby Spratt (VK Slávia EU Bratislava)

Tretí zápas semifinálovej série, hranej na 3 víťazné zápasy, sa odohrá v stredu 23. marca od 19.00 h na palubovke Slávie v bratislavskom Dome športu.