Jubilejný 10. ročník súťaže Slovak Press Photo už pozná svojich finalistov. Medzi nimi nájdeme aj fotografku portálu BBonline.sk Dominiku Körtvélyesiovú, ktorej séria fotografii s názvom Negatívny certifikát sa dostala do finálneho výberu v kategórii Študenti a mladí fotografi do 26 rokov.

Dominikina séria Negatívny certifikát pozostáva z čiernobielych fotografií, ktoré ste mohli v pôvodnom „farebnom“ prevedení vidieť v našich fotoreportážach z celoplošných testovaní na výskyt ochorenia Covid-19. „Od jesene až do Vianoc som chodila fotografovať odberné Covid miesta v Banskej Bystrici. Vyberám zábery z časov, kedy ešte papierový certifikát predstavoval vstupenku aj do kaviarne…,“ opisuje Dominika Körtvélyesiová sériu fotografií, s ktorou zabojuje o triumf v prestížnej novinárskej súťaži fotografov – Slovak Press Photo.

Dominikine fotky môžete v článkoch BBonline.sk vídavať už viac ako rok. Okrem spomínaného celoplošného testovania sa mladá fotografka pozrela cez objektív aj na rôzne kultúrne podujatia, život v meste pod Urpínom ako taký a jej ilustračné zábery nájdete aj v našich predpovediach počasia. Dominika má na svedomí aj posledné dve titulné fotografie na facebookovej stránke BBonline.sk.

Oblasť, ktorá ju v rámci fotografovania pre BBonline.sk zamestnáva najviac, je šport. Práve Dominika v minulej sezóne približovala čitateľom atmosféru „domácich“ zápasov banskobystrických hokejistov vo Zvolene. Vďaka nej sme mohli čitateľom priniesť fotogalérie aj z iných končín Slovenska, keď Dominika vycestovala za baranmi aj do Bratislavy.

V hlavnom meste nafotila aj zápas semifinále Slovnaft Cupu, v ktorom sa MFK Dukla predstavila na novom Tehelnom poli. Fotografka portálu BBonline.sk vycestovala aj na Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, ktorý sa konal v Jasnej.

Pri príležitosti toho, že Dominika Körtvélyesiová je vo finále Slovak Press Photo práve so sériou záberov, ktoré sme uverejnili na portáli BBonline.sk, sme sa rozhodli našu kolegyňu vyspovedať.

Čo ti napadlo ako prvé, keď si sa dozvedela, že si so sériou Negatívny certifikát postúpila do finále Slovak Press Photo v kategórii Študenti a mladí fotografi do 26 rokov?

Úprimne? Prvé mi napadlo, že to musí byť omyl, že poslali mail niekomu inému. Čítala som ho trikrát dokým som tomu skutočne uverila. Obrovská radosť, na druhej strane zmiešané pocity lebo som vedela, že ostatných finalistov uvidím až o pár dní a konkurencia vzhľadom na počet prihlásených bude veľká.

Prečo si sa rozhodla prihlásiť do súťaže svoje fotografie?

Ja som váhala do poslednej chvíle. Priateľ je tiež fotograf, povedal mi, že prihlasuje fotky a že to mám skúsiť tiež. V dobrom slova zmysle ma do toho “dotlačil”. Nebyť jeho, tak fotky nikdy nepošlem. Sama som si neverila natoľko, ako veril on mne.

Ako prebiehal výber fotografií, ktoré si sa rozhodla do súťaže prihlásiť?

Do súťaže som prihlásila viac prác. Testovanie som ale prihlásila hlavne kvôli emócii, ktorá sa mi s ním spájala. Bol to ťažký rok, ale tieto fotky dokazovali, že som sa z toho pokúsila vyťažiť maximum.

Pamätáš si, ako fotografie vznikli?

Pamätám si všetky. Väčšina z nich v zime, daždi, snehu a dosť nehostinných podmienkach. Počas prvej vlny boli ľudia podráždení, nechceli stáť v dlhých radoch na testovanie, takže chápem, že im môj objektív nebol príjemný. Ja som to ale brala ako svoju prácu.

Na portáli BBonline.sk sme uverejnili dané fotografie v pôvodnej „farebnej“ verzii. Prečo si sa rozhodla prihlásiť fotografie do súťaže v čiernobielom prevedení?

Lebo som prihlasovala celú sériu, ktorú som fotila zhruba štyri mesiace. Na každej boli pochopiteľne iné farby, niečo bolo fotené ráno, niečo večer, niečo uprostred dňa. Zároveň mám pocit, že v čiernobielom majú väčšiu emóciu – takú pochmúrnu, keďže nešlo o nič veselé.

Pri samotnom fotografovaní si myslela na to, že by si mohla dielo svojej práce prihlásiť aj do súťaže?

Najprv som to tak nevnímala, ale mám vysoké ambície. Súťaž alebo nie, vždy očakávam od svojich fotiek čo najviac. Pri týchto to nebolo inak.

Keď si dané fotografie zhotovila, napadlo ti, že môžu mať úspech? Respektíve, mala si pri fotografovaní týchto záberov konkrétny cieľ?

Vtedy som to brala tak, že chcem aby boli tie fotky iné. Aby to neboli len klasické ilustračné fotky. Neviem spočítať koľkokrát som bola testovanie fotiť, ale viem, že som to brala ako príležitosť zdokonaľovať sa a brala som to ako možnosť byť stále lepšia.

Je pre teba tento úspech motiváciou do budúcnosti?

Určite je to pre mňa obrovská motivácia. Vnímam tak, že som sa ocitla medzi ľuďmi, ktorí sa fotografii venujú roky. Je pre mňa česť byť nominovaná medzi takými menami.

V piatok ťa čaká slávnostný galavečer. Aké sú tvoje pocity pred ním?

Snažím sa brať to pokojne, aj keď jemnú nervozitu mám. Nechcem aby to zle vyznelo, nominácia je veľký úspech, v ktorý som ani nedúfala, ale predsa len, bola by to veľká radosť, odniesť si nejaké umiestnenie.

Čo máš najradšej na fotografovaní pre BBonline.sk?

BBonline.sk mi dalo nespočetne veľa skúseností a príležitostí. Keď si vezmem, že som začínala s tým, že sem tam niečo nafotím, tak mi príde až neuveriteľné, že to robím už viac ako rok a pol. Najradšej mám nové výzvy, kedy zo seba musím dať najviac. Nie vždy to vyjde podľa mojich predstáv, ale na tom sa učím najlepšie…

Pre BBonline.sk fotíš najmä šport. Keď sa v športových kolektívoch podarí jednotlivcovi dosiahnuť nejaký úspech, väčšinou niečím prispeje do „tímovej kasy“. Môžeme sa teda v redakcii tešiť na to, že kolegov pozveš na kofolu?

Šport fotím najradšej, je dynamický, vždy má čím prekvapiť a má skvelú emóciu. Nebyť tejto redakcie, tak by som z toho posledného roku zo športu nemala nič, čiže nejaká kofola by sa asi patrila (smiech).

Sériu fotografii, s ktorou Dominika postúpila do finále Slovak Press Photo v kategórii Študenti a mladí fotografi do 26 rokov, ako aj výber jej záberov, ktoré sme uverejnili v článkoch na BBonline.sk, nájdete vo fotogalérii pod článkom.

Slovak Press Photo…

…je súťaž a následná výstava fotografií, ktorá predstavuje nezávislé a autentické obrazové svedectvo života, ako ho vidia novinári zo Slovenska a východnej Európy. Cieľom súťaže a výstavy je umožniť verejnosti stať sa svedkami udalostí a javov predchádzajúceho roka.

Cieľom súťaže je zvýšiť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako dôležitého komunikačného média a vizuálneho umenia, okrem toho podporovať, propagovať a motivovať fotožurnalistov na Slovensku, vytvoriť platformu pre konfrontáciu diel slovenských autorov a autorov z okolitých krajín, ako aj podporovať prácu mladých fotografov a študentov.

Vernisáž výstavy víťazných prác a finalistov Slovak Press Photo 2021 sa uskutoční v piatok 24. septembra o 18.15 h na Vajanského nábreží v Bratislave. Mená víťazov v jednotlivých kategóriách budú predstavené na slávnostnom odovzdávaní cien v piatok 24. septembra v Primaciálnom paláci v Bratislave.