Nedeľné podujatie Vojenský LetoFest 2021, ktorým banskobystrický amfiteáter odštartoval svoj augustový program, bolo pre nepriazeň počasia predčasne ukončené.

V poradí druhé zo série letných podujatí s názvom Vojenský LetoFest 2021 malo počas prvého augustového dňa naplánovanú zastávku práve na amfiteátri v Banskej Bystrici. Akcia, ktorá v sebe niesla aj benefičný podtón, bola napokon približne o 18. hodine predčasne ukončená.

Podujatie aj napriek nepriaznivým predpovediam odštartovalo podľa plánu, a to preletom vojenských stíhacích lietadiel Mig-29 a cvičných lietadiel Albatros. Návštevníkov ešte pred vstupom do samotného areálu privítala prehliadka statickej a dynamickej vojenskej techniky, strelných zbraní a výzbroje. Príslušníkom Ozbrojených síl Slovenskej republiky a ich kolegom z Vojenskej polície dali zabrať hlavne najmenší návštevníci, ktorí neváhali vyskúšať si aké je sedieť vo vozidlách, ktoré sú využívané napríklad na presuny vojsk.

V areáli amfiteátra bolo niekoľko informačných a diskusných stánkov rezortu obrany, v ktorých sa mohli návštevníci dozvedieť viac o práci a každodennom živote profesionálnych vojakov, či o zbraniach, ktoré boli využívané napríklad počas druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania.

Svojou návštevou prítomných ľudí poctili aj úspešní reprezentanti Vojenského športového centra DUKLA Banská Bystrica, ktorí nás zviditeľnili počas olympijských hier v Tokiu. Tí neváhali rozdať množstvo podpisových kariet, či odfotografovať sa s ich fanúšikmi. Najväčší záujem pochopiteľne vzbudzoval strieborný medailista z disciplíny K1, vodný slalomár Jakub Grigar. Ten bol obrovským záujmom priam prekvapený. „Nevedel som si úplne predstaviť, že by za mnou chodilo toľko ľudí, aby si so mnou mohli urobiť fotku, bol som z toho nadšený. Zároveň sú to však pre mňa nové výzvy, lebo je s tým spojených veľa mediálnych povinností. Nie som úplne najlepší rečník, takže je to pre mňa trošku ťažké, ale verím, že sa to naučím,” konštatoval po autogramiáde úspešný kajakár. Pár metrov od autogramiády bolo možné podporiť kúpou trička občianske združenie Svetielko nádeje, ktoré pomáha najmä detským onkologickým pacientom a ich rodinám.

Samotný program odštartovalo približne o 15. hodine zhruba 40-členné hudobné zoskupenie Vojenskej hudby Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Už počas ich vystúpenia sa museli návštevníci ukrývať pred jemnými prehánkami, ktoré však boli len predzvesťou nečakaného a smutného konca vydareného podujatia. Chvíľu sa ešte pokračovalo podľa zverejneného harmonogramu a od 16.45 h začala svoje vystúpenie nitrianska kapela Zoči Voči, ktorá má v Banskej Bystrici stále početné zastúpenie fanúšikov, a tak odzneli ich najväčšie hity.

Po ich koncerte sa dostali na pódium olympionici z VŠC DUKLA Banská Bystrica a následne mal prítomných ľudí zabaviť raper Zverina. Organizátori podujatia však zhruba o osemnástej hodine informovali prostredníctvom sociálnych sietí o predčasnom konci, a to z dôvodu nepriaznivej predpovede počasia. Tá sa síce napokon nepotvrdila, organizátori napriek tomu museli učiniť neľahké rozhodnutie, ktoré bolo uskutočnené hlavne s ohľadom na bezpečnosť všetkých ľudí.

Koncerty kapiel BijouTerrier a Heľenine oči, ktoré boli azda najväčším lákadlom, sa tak nemohli uskutočniť a sľubne rozbehnutý Vojenský LetoFest bol napokon ukončený. Pre tých, ktorí by si však chceli vychutnať koncerty všetkých kapiel, je pripravené rovnaké podujatie na nedeľu 8. augusta v Liptovskom Mikuláši, taktiež so začiatkom o 14. hodine. Fotogalériu z banskobystrickej edície Vojenského LetoFestu si môžete pozrieť pod článkom.