Druhý najmenší štadión v najvyššej hokejovej súťaži praskal vo švíkoch a niekoľko stovák priaznivcov povzbudzovalo baranov k zisku historického titulu aj na ploche pred ním. 

Uplynulá sobota sa zapisuje do dejín Banskej Bystrice a nezmazateľnými písmenami do histórie tunajšieho hokeja. Fanúšikovia tohto zimného športu po rokoch kolísavých výkonov dostali pred dvanástimi rokmi impulz v podobe nového klubu, novej značky i identity, ktorá však od začiatku smerovala za športovou radosťou. HC ’05 sa postupne stalo symbolom hokejovej kvality.

FOTO+VIDEO: HC ’05 deklasovalo Nitru a teší sa z premiérového titulu

Pre svoje medzinárodné kontakty prišiel postupne manažment s myšlienkou angažovania zámorských hráčov, ktorí vhodne doplnili skladbu zväčša domácich odchovancov. Aj keď tento krok časť hokejovej obce kritizovala, pravdou je, že dnes už takto postupuje množstvo ďalších slovenských klubov.

A nie je to len ekonomická z núdze cnosť. Ukazuje sa totiž, že štýl ich hry dodáva domácemu hokeju divácky atraktívny náboj. Banskobystrickí mladíci majú možnosť rozvíjať sa popri hráčoch s reálnymi skúsenosťami z NHL, a to sa pri kombinácii s progresívnymi trénermi ukázalo, ako správna cesta.

Tretie miesto v roku 2014 a druhé miesta po finálových účastiach v roku 2015 a 2016 jasne predikovali, že aj tento rok budú banskobystrickí barani patriť medzi favoritov. Určite, hokejisti Banskej Bystrice neboli počas celej sezóny stopercentní.

Pravdou ale je, že viacerí tradiční favoriti mali viac problémov sami so sebou a hráči spod Urpína sa zo zaváhaní dokázali vždy rýchlo otriasť. To viedlo k famóznemu víťazstvu v základnej časti a napokon ešte suverénnejšej výhre v play off. V tom Országhovi zverenci oplatili Nitre vlaňajšiu finálovú prehru.

Banskobystrickí hokejisti svojou skvelou formou a istotou na ľade umlčali kritikov, aspoň ich veľkú väčšinu. Svoje miesto si dokázali zastať všetci hráči, ktorým aj vo finálovej sérii potrebné impulzy dodávali tréneri. Miešali zostavou vtedy, keď to bolo najefektívnejšie, stiahli hráča, ktorému sa nedarilo, aby ho vyslali po slávu v rozhodujúcej chvíli.

Aj keď hovoríme o suverénnych výkonoch, je potrebné uznať aj dávku šťastia, ktoré tentokrát pri baranoch stálo. Najmä pri finálových zápasoch v Nitre chýbali po oba dni len sekundy a všetko mohlo byť inak. Šťastie ale praje pripraveným.

Vladimír Országh v úlohe trénera a Michal Handzuš v roli ešte stále mimoriadne platného hráča si po takmer pätnástich rokoch spolu zaspomínali na zisk titulu svetových šampiónov. Spolu so súčasným asistentom trénera Richardom Zedníkom a ďalším úspešným reprezentantom a odchovancom tunajšieho hokeja Tomášom Surovým, sa stali ikonami majstrovského tímu.

Nikdy nezabudli na svoje mesto, na svoj klub. A teraz sa ich snaženie a práca pretavili do najcennejšej odmeny, akú možno v podmienkach slovenského športu získať. Nehovoríme o cennej trofeji a zlatých medailách. Hovoríme najmä o priazni fanúšikov pre banskobystrický hokej, ktorá naberá nový level.

Hokejistov a realizačný tím čaká neľahká úloha nadviazať na špičkové výkony z aktuálnej sezóny. Priaznivcov banskobystrického hokeja boj o vstupenky.

Pri veľkosti banskobystrického štadióna by z pohľadu mnohých zahraničných miest a športovísk nebolo vôbec výnimkou, ak by sa vypredali už permanentky pred sezónou…

Pozrite si aj: 

21.4. – FOTO+VIDEO: HC ’05 deklasovalo Nitru a teší sa z premiérového titulu
20.4. – VIDEO: Barani znovu s vynikajúcim finišom a v sobotu môžu prepísať históriu
19.4. – VIDEO: Nitra sa už chystala na predĺženie, zrazu prišiel Higgs a rozhodol
16.4. – FOTO+VIDEO: Barani po smolných góloch v závere dovolili Nitre vyrovnať
15.4. – FOTO+VIDEO: Prvý finálový krok barani zvládli a ujímajú sa vedenia v sérii