Sezóna nižších futbalových súťaží je za nami, aj keď v II. triede ešte ostáva odohrať jedno kolo. Záverečný hrací víkend ročníka 2021/2022 priniesol niekoľko zaujímavých výsledkov, pričom sa darilo najmä Rakytovciam, Šalkovej či Priechodu. S fotoaparátom sme sa boli pozrieť na piatoligový súboj Hrochote so Selcami. V článku sa dozviete aj to, aký osud čaká kluby z okolia v súvislosti s reorganizáciou súťaží.

Rakytovce zdolali víťaza súťaže

Posledné kolo tretej ligy prinieslo súboj na diaľku o druhé miesto. Keďže Rakytovce vo vzájomných zápasoch uhrali s tretím Martinom výhru a remízu, tak im v sobotu 18. júna od 17.30 h stačilo akýmkoľvek rozdielom zvíťaziť. Do mestskej časti Banskej Bystrice však pricestoval silný protivník – líder tabuľky a už jasný víťaz TIPOS III. ligy Stred z Dolného Kubína. Práve hostia skórovali ako prví, keď sa v 14. minúte uvoľnil v šestnástke Filip Kolorédy, ktorý zakončil presne placírkou k vzdialenejšej tyči.

„Raky“ odpovedali už v 22. minúte zásluhou Ivana Šteinigera, ktorý si nabehol za obranu súpera na prihrávku Jána Sojku a strelou po trávniku vyrovnal na 1:1. Domáci zavŕšili obrat o približne štyri minúty neskôr, keď Sojka odcentroval z pravej strany na Daniela Kohúta, ktorý si vytvoril palebnú pozíciu a prízemnou strelou poslal svoj tím do vedenia. Približne sto divákov už ďalšie góly nevidelo, a tak si Rakytovce na záver sezóny pripísali cenný skalp Dolného Kubína a zároveň si poistili druhé miesto. Už pod názvom RSC Hamsik Academy bude mužstvo Rakytoviec v budúcej sezóne po reorganizácii súťaží pôsobiť v novej III. lige Západ.

„Koniec dobrý, ale sezóna pestrá, ako na hojdačke. Na jar sme sa trápili, aj keď sme vedeli, že táto časť bude taká. Dochádzal nám dych a neboli sme jediní v súťaži, kto zaváhal. Možno mužstvám v strede tabuľky sa hrá lepšie ako mužstvám, ktoré musia niečo dosiahnuť a niekam sa dostať. Toto mladému kádru potom zväzuje nohy. Pokiaľ ide o zápas proti Dolnému Kubínu, začiatok bol taký slabší, až na jednu veľkú šancu. Možno sme ani nevedeli, kde sa otočiť a čo robiť. Ešteže sme sa po inkasovanom góle rýchlo dostali naspäť do hry, pretože na jar by sme sa veľmi dlho trápili. Súper dobrý, vedel hrať s loptou. My sme to museli niečím vyvážiť. To, či sa nám to podarilo, nech posúdia diváci. Výsledkovo sme to zvládli,“ zhodnotil pre sociálnu sieť FK Rakytovce Daniel Kohút, kapitán a autor víťazného gólu.

V sobotu od 17.30 h hrali doma aj Podkonice, ktoré privítali Krásno nad Kysucou. Domácim vyšiel úvod a záver zápasu. Už v 4. minúte poslal domácich do vedenia z dorážky Adam Kostúr. Približne sto divákov čakalo na ďalší gól do samého záveru, kedy Weisheng Jiang zblízka rozvlnil sieť po prihrávke z ľavej strany. Podkoničania tak zakončili víťazne sezónu, v ktorej sa ako treťoligový nováčik umiestnili na ôsmej priečke. V rovnakom čase hostila Kováčová Lučenec. O výsledku rozhodla situácia z 5. minúty, kedy si dal vlastný gól domáci Marian Bariak. Podkonice aj Kováčová sa v budúcej sezóne predstavia v Majstrovstvách regiónu Stred.

Šalková si vybojovala postup

Záverečné kolo IV. ligy skupiny JUH prinieslo boj o postupovú tretiu priečku a o štvrté miesto, ktoré zaručuje účasť v baráži o Majstrovstvá regiónu Stred. Mužstvá od tretieho po siedme miesto delili len tri body, na čele tejto skupiny boli Slovenské Ďarmoty a Šalková. Keďže Šalková bola vo vzájomných súbojoch úspešnejšia, karty boli rozdané tak, že výhra v Detve jej zaručovala tretie miesto. Šalkovej však mohol pomôcť aj Badín, ktorý doma v nedeľu 19. júna o 17.30 h privítal práve Slovenské Ďarmoty. Badínčania už mali isté druhé miesto, a tak vstupovali do zápasu s väčšou motiváciou hostia, ktorí napokon aj vyhrali najtesnejším rozdielom vďaka gólu Mariána Bereca zo 65. minúty.

V tom čase už ale Šalková viedla v Detve 1:5, keď za hostí skóroval Tomáš Mikulec, Peter Dobrík, dvakrát Matej Pánik a jeden gól si domáci dali sami. Vo zvyšnom priebehu si ešte Mikulec pripísal druhý presný zásah v stretnutí a Detva skorigovala na konečných 2:6. Šalková tak zakončila sezónu šiestimi výhrami v rade, vďaka čomu si vybojovala tretie miesto a postup do Majstrovstiev regiónu Stred, kde bude hrať aj Badín. Zvolen zakončil skvelú jar siedmou výhrou v rade, o ktorú sa v Poltári gólovo postaral Róbert Greško a Gabriel Snitka. Zvolenčania sa počas jarnej časti prebojovali zo spodných priečok tabuľky až na šieste miesto a v budúcej sezóne budú pokračovať v štvrtej lige.

So sezónou sa víťazne rozlúčil aj Medzibrod, ktorý si v sobotu doma vychutnal Hajnáčku. V 18. minúte otváral skóre Dušan Matis a v 34. minúte zdvojnásobil vedenie domácich Filip Flaška. Po zmene strán pridali hráči Medzibrodu ďalšie dva góly, keď v 64. minúte zvýšil na 3:0 svojím druhým gólom Flaška a v 83. minúte sa z penalty presadil Maté Holko. Partizán Čierny Balog remizoval v Pliešovciach a skončil posledný, no nevypadne a aj po reorganizácii súťaží bude účinkovať v IV. lige skupine JUH, rovnako ako Medzibrod.

Hrochoť remizovala so Selcami, Ľupča ide do baráže

V poslednom kole V. ligy skupiny C sme mohli byť svedkami stretnutia dvoch celkov z blízkeho okolia. Hrochoť totiž v nedeľu privítala Selce. Podľa oficiálneho zápisu sledovalo tento duel 155 divákov, ktorí boli svedkami pokutového kopu už v 6. minúte. Domáci Michal Greško penaltu premenil. Selčania zareagovali krátko po zmene strán, keď vyrovnal Peter Ondrejka. Hrochoť si prinavrátila vedenie v 66. minúte, keď sa presadil Marek Natanael Matušek. O deľbu bodov sa v 84. minúte postaral hráč Seliec Serhiy Kurta. Z duelu Hrochoť – Selce vám prinášame aj bohatú fotogalériu.

V rovnakom čase sa na domácom trávniku predstavil najvyššie postavený piatoligista z okolia. Slovenskej Ľupči však proti Dudinciam absolútne nevyšiel začiatok zápasu, keď už v 4. minúte prehrávala 0:2. Domáci sa zmohli už len na skorigovanie stavu na konečných 1:2 zásluhou Michala Gašperana, ktorý skóroval v 85. minúte. Slovenská Ľupča zakončila výbornú nováčikovskú sezónu na druhej priečke. Ľupčania by tak mali odohrať baráž o účasť v IV. lige skupine JUH proti Veľkému Krtíšu v stredu 22. júna, no konečný verdikt ohľadom postupu môže padnúť už v utorok, keďže vtedy sú na programe prvé barážové duely o účasť v južnej a severnej skupine štvrtej ligy.

Sásová zakončila sezónu 6-zápasovou šnúrou bez prehry, pričom v poslednom kole si poradila s Dobrou Nivou, ktorá na jar obrala o body viacero mužstiev z okolia Banskej Bystrice. Na zásahy Andreja Dubovického a Olivera Ďurtu odpovedal zakaždým hosťujúci Martin Kucbel. O výhre Sásovej napokon rozhodol v 88. minúte Saša Savić. Dobrá forma v závere sezóny vyniesla Sásovú na konečné tretie miesto. Jakub prehral u lídra v Ladomerskej Vieske 4:1, hoci od 7. minúty viedol zásluhou Róberta Kútika. Pokiaľ ide o reorganizáciu súťaží, tak Sásová, Selce, Jakub aj Hrochoť majú istú miestenku v V. lige skupine C aj pre budúci ročník.

Priechod s cenným skalpom postupujúceho

Posledné kolo I. triedy prinieslo šláger medzi druhým Priechodom a prvým Osrblím, ktoré postupuje do V. ligy skupiny C. Tento duel s úvodným výkopom v sobotu o 17.00 h priniesol drámu ako sa patrí. Domáci vyhrávali od 16. minúty 1:0 po zásahu Martina Štulajtera, ale víťaz súťaže otočil do uplynutia hodiny hry na 1:2 gólmi Petra Švantnera a Filipa Švédu. Nasledujúce minúty boli divoké. František Černák vyrovnal v 67. minúte na 2:2, ale Priechod hral krátko na to o desiatich po červenej karte Petra Zehnala.

To však domácich z miery nevyviedlo a už v 70. minúte zavŕšil obrat svojím druhým gólom v zápase Štulajter. Osrblie malo k dispozícii presilovku, z ktorej vyťažilo v 81. minúte penaltu. Tú však Matej Trnik nepremenil. Penaltový zákrok znamenal druhú žltú a zároveň červenú kartu pre Andreja Chrobáka. Priechod aj napriek pokutovému kopu súpera a oslabeniu o dvoch hráčov ubránil tesné vedenie a na záver sezóny si pripísal cenný skalp súpera, ktorý jasne ovládol I. triedu.

Poniky si pripísali štvrtú výhru v rade, no tá sa v nedeľu v Ľubietovej nerodila ľahko. Hostí poslal v 18. minúte do vedenia Marek Klementis, na čo domáci odpovedali v 54. minúte vyrovnávajúcim gólom. V 82. minúte mohol z bieleho bodu spečatiť obrat Ľubietovej autor článku, ktorý však penaltu trestuhodne zahodil. Trest prišiel v 88. minúte, kedy rozhodol o výhre Poník Martin Račko. Zostupovú priečku obsadila Nemecká.

Tajov porazil v 11-gólovej prestrelke Horné Pršany

V II. triede sa odohralo predposledné kolo. V ňom hostil Tajov v sobotu Horné Pršany. Diváci si prišli na svoje, keďže videli až 11 gólov. Viac to sypalo hráčom Tajova, ktorí zvíťazili 7:4, pričom po dvoch góloch si pripísali Filip Samson a Michal Kucka. Na strane Horných Pršian skóroval dvakrát Branislav Krajčír. V sobotu mala hrať doma aj Riečka, no súper z Dolnej Lehoty sa nedostavil.

Darilo sa B-tímom. Baláže uspeli na pôde Mičinej, pričom na výsledku 1:4 sa dvomi gólmi podieľal Peter Heric a Martin Lamper. Rezerva Šalkovej nedala šancu silnému Malachovu, ktorý porazila 6:1. Medzi dvojgólových strelcov tohto duelu sa zapísal Jozef Mesík a Marek Jobko. B-tím Tatrana Čierny Balog, ktorý má už dávno isté prvenstvo v II. triede, vyhral 1:7 v Dúbravici, pričom hetrikom sa prezentoval Michal Muránsky.