Hokejistov Banskej Bystrice čakal na sviatok Troch kráľov po prehre v derby ďalší domáci duel. Po štyroch porážkach v rade narazili na trápiacu sa Nitru, čo sa pred stretnutím javilo ako ideálna príležitosť na prelomenie nepriaznivej série.

Úvodné minúty poznačili dve vylúčenia na domácej strane, ktoré ale Banskobystričania prečkali a postupne sa začali osmeľovať. Na začiatku 14. minúty sa v dobrej streleckej pozícii ocitol Troock, kanadský útočník ale nenašiel recept na Kašíka v bráne Nitry.

Prostredná časť hry priniesla podstatne viac vzrušenia, už po minúte mal gól na hokejke Troock a veľkú príležitosť mali „barani“ aj na začiatku 24. minúty. Tlak domácich stoplo až vylúčenie Bačika a následné oslabenie, počas ktorého sa však Nitrania ocitli v šestici a sily na ľadovej ploche sa vyrovnali. V 32. minúte zasadol na trestnú lavicu Kanaďan Troock a hoci sa očakával nápor hostí, puk skončil práve v ich sieti. Postaral sa o to Gilbert Gabor, ktorý sa ocitol zoči-voči Kašíkovi a aj napriek tomu, že bol zozadu atakovaný, dokázal puk prepraviť až do brány. Tento moment sa následne posudzoval aj u videorozhodcu, no napokon tento zásah platil a Bystričania išli do vedenia. Nakoľko preverovanie tejto situácie vzišlo z trénerskej výzvy hosťujúcej lavičky, Nitra prišla o jedného hráča a tento moment využili zverenci trénera Sheddena na gólovú poistku. Jendek adresoval prihrávku Bírešovi, ktorý mal dostatok času, aby dokázal presne zamieriť. Niečo vyše minúty do konca druhej tretiny prišiel aj tretí gól z hokejok „baranov“, tentokrát sa oň postaral Kontos, ktorého našiel medzi kruhmi Watling.

V 46. minúte už niekoľkýkrát potvrdil svoje umenie domáci brankár Sedláček, ktorý sa vyznamenal pri úniku nitrianskeho hráča. Krátko sa to sa Banskobystričania ocitli v početnej výhode o dvoch hráčov, ktorú ale nepotrestali a presilovku nevyužila ani Nitra po vylúčení Bíreša z 51. minúty. Hostia sa napokon predsa len dočkali, stalo sa tak v 53. minúte, kedy sa odhodlal k zakončeniu Čederle a presnou strelou k ľavej tyči prekonal Sedláčka. Radosť hostí však netrvala dlho, len pol minúta totiž stačila hráčom HC ’05, aby opäť navýšili svoj náskok na rozdiel troch gólov. Postaral sa o to Troock, ktorému spoza brány „nabíjal“ Watling a spolupráca kanadských hráčov slávila úspech. Záver duelu spestrila bitkárska vložka, o ktorú sa postarali Bačik a Duke a keďže sa následne už nič zaujímavé neudialo, tri body ostali tentokrát pod Urpínom.

Gilbert Gabor, útočník Banskej Bystrice: „Myslím, že dnes sme odohrali solídny domáci duel. Vedeli sme, že pre nás to bude dôležitý zápas, keďže sme teraz prehrali pár zápasov po sebe. Doma chceme hrať atraktívne a hoci ten začiatok bol taký, aký bol, no potom sme hrali čím ďalej, tým lepšie. Celkovo, ak mám hodnotiť celých 60 minút, som spokojný. Čo sa týka môjho gólu, myslím si, že puk išiel do brány a až potom prišiel kontakt s brankárom. Nič by to nezmenilo a neviem, či ma potkol ich hráč, ale taký je hokej. Vidíme to všade, v NHL, aj teraz počas majstrovstiev, že niekedy je to gól a niekedy nie. Myslím si, že to bol gól a som rád, že to uznali. Bol to dôležitý gól, ale prvý gól v takomto zápase je vždy kľúčový… Sú to pre nás dôležité body, som rád, že mi to tam padlo. Nedávam veľa gólov, mohol by som ich mať trošku viac a aj preto som rád, že som mal dnes trošku šťastia. Myslím, že môžeme hrať lepšie ako posledné dva týždne. Vieme, že liga je tento rok vyrovnaná a mali sme aj sériu šiestich výhier, ale rovnako tak aj štyri prehry v rade. Keď zlepšíme tie veci, ktoré nám prízvukuje tréner, budeme vyhrávať. Myslím, že máme na to, aby sme boli v tej TOP 6.“

Libor Kašík, brankár Nitry: „Musím povedať, že do prvého gólu som sa cítil skvele a práve ten prvý gól ovplyvnil celý zápas. Musím sa na to pozrieť… neviem ako to je tu (na Slovensku), asi nesmiem k smerom rozhodcom povedať nič. Nechcem byť zlý, možno som zbytočne ukrivdený, musím sa na to pozrieť, ale za mňa ten hráč do mňa narazil (Gilbert Gabor, pri pvom góle) a dal by som mu za to dve minúty. Naozaj však neviem… Chcem to riešiť s čo najchladnejšou hlavou. Myslím, že to ovplyvnilo zápas a smerovanie druhej tretiny. Trochu ma to mrzí, ale potom už Banská Bystrica bola na tom herne lepšie, majú väčšiu pohodu a ťažko sa už doťahovalo. Ťažko by som našiel situácie, ktoré by nám pomohli to zvrátiť.“

Andrej Bíreš, útočník Banskej Bystrice: „Sme spokojní, konečne po štyroch prehrách sme vyhrali zápas. Myslím si, že sme hrali celkom slušne. Tú prvú tretinu to bol vyrovnaný hokej, ale ako sme už dali góly, tak si myslím, že sme už dominovali v tom zápase. Tie dva góly boli zlepené, to bol aj dôležitý moment pre nás. Odrazili sme sa, predsa len je lepšie keď máte dvojgólový náskok a začalo sa nám potom hrať trochu lepšie. V druhej tretine sme zvýšili tempo, zatlačili sme Nitru v útočnom pásme a z toho sme ťažili pri góloch, ktoré sme dali. Istotne to bolo dôležité víťazstvo pre nás, tá liga je strašne vyrovnaná, každý s každým môže vyhrať a každé tri body sú dobré. Chceme sa stále posúvať hore v tabuľke. Možno sme pár zápasov nešťastne prehrali po individuálnych chybách, ale už proti Zvolenu sme odohrali celkom slušný zápas, podržal nás brankár. Aj dnes si myslím, že to bol z našej strany slušný zápas.“

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: „Prvých dvadsať minút bolo dobrých, zápas sa zlomil, keď sme v presilovke dostali gól. Na tú pauzu medzi prvými dvomi gólmi sa nemôžeme sťažovať… bolo to dlhé skúmanie, ja sa rád pozriem na tie zábery, ktoré mali rozhodcovia. Pre obidva tímy bola tá pauza rovnako dlhá. Zábery sme nemali k dispozícii, bolo to pocitové. Ale ak nevyhráte, nemôžete byť spokojní. Pozitívom ostáva prvých dvadsať minút, tie boli solídne, ale potom sa ten obraz hry zmenil a domáci vyhrali zaslúžene.“

Tipos extraliga – 26. kolo – piatok 06.01.2023 – Tipsport Aréna

HC ’05 Banská Bystrica – HK Nitra 4:1 (0:0, 3:0, 1:1)

Góly: 33. Gabor (Bíreš, Ďatelinka), 33. Bíreš (Jendek), 39. Kontos (Watling, Holenda), 54. Troock (Watling, Tamáši) – 53. Čederle (Pekarčík, Gajdoš). Rozhodovali: Štefik, M. Novák – Bogdaň, Kacej, vylúčení na 2 min: 8:6, vyššie tresty: Bačík – Duke obaja 5 + DKZ za bitku, presilovky: 0:0, oslabenia: 1:0. Diváci: 2262.

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Sedláček (Belányi) – Luža, Bačik, Björkung, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Frídel, Bača – Watling, Tamáši, Troock – Gašpar, Bíreš, Sukeľ – Šoltés, Kontos, Jendek – Gabor, Urbánek, Kabáč

Zostava HK Nitra: Kašík (Šebo) – Bodák, Donaghey, Green, Gajdoš, Vitaloš, Pupák, Lacka – Krivošík, Buncis, Baláž – Elmer, Gill, Knies – Duke, Hrnka, Tvrdoň – Pekarčík, Čederle, Drábek

Najbližší duel čaká hráčov Banskej Bystrice už v nedeľu 8. januára a opäť na domácom ľade. Pod Urpín pricestuje aktuálne posledný celok tabuľky, tím HC MV TRANSPORT Prešov, stretnutie začína o 16.30 h.