Dukla Banská Bystrica bezpochyby už desaťročia patrí medzi kolísky futbalu na Slovensku. Po hlbokom páde do tretej najvyššej súťaže sa pozviechala a dnes sa snaží o návrat medzi ligovú elitu. Futbaloví nadšenci a jej fanúšikovia však veľmi radi spomínajú na časy, kedy pod Urpínom hrali veľké európske tímy. V sérii našich článkov si tieto zápasy v pohárovej Európe pripomíname.

Po dvojzápase s Groclinom Grodzisk nastalo päťročné čakanie na ďalšie účinkovanie Dukly Banská Bystrica v európskych súťažiach. V sezóne 2009/10 sa podarilo našim hráčom obsadiť v Corgoň lige tretie miesto za Žilinou a Slovanom Bratislava. V rovnakej sezóne sa Pohár UEFA premenoval na Európsku ligu UEFA a v nasledujúcej sezóne v tomto pohári čakala premiéra aj celok spod Urpína.

Gruzínske sklamanie

Žreb Dukle v druhom predkole prisúdil nie príliš atraktívneho súpera, účastníka najvyššej gruzínskej súťaže, FC Zestafoni. Klub založený v roku 2004 už síce skúsenosti s pohárovou Európou mal, no jeho najväčším dovtedajším úspechom bolo vyradenie severoírskeho celku Lisburn. Vojaci boli teda jednoznačným favoritom na postup.

Štadión Davida Abashidzeho v meste Zestafoni bol takmer vypredaný, voľných ostalo len pár posledných miest. Úvod zápasu v Gruzinsku sa niesol v réžii domáceho mužstva, ktoré si vypracovalo viacero sľubných príležitostí. V 24. minúte sa hráči Zestafoni ujali vedenia – po rohu futbalistov spod Urpína sa z protiútoku presadil zakončovateľ Jaba Dvali. O desať minút mohol vyrovnať Tomáš Hučko, ale domáceho gólmana neprekonal. Gruzínsky celok potvrdil svoju hernú prevahu aj po zmene strán, keď sa v 48. minúte presadil Dzaria. O sedemnásť minút neskôr zaznamenal svoj druhý gól v stretnutí Dvali, ktorý dorazil Borošom „vyboxovaný“ priamy kop Grigašviliho. Futbalisti Dukly si výraznejšiu šancu na skórovanie v ďalšom priebehu zápasu už nevytvorili, prehrali preto zaslúžene 3:0.

Pod Urpínom zavládlo sklamanie. Banskobystrická Dukla nielen prehrala, no nedokázala von ani skórovať, čo je pri pohárovej matematike veľmi dôležité. Dať doma štyri góly nie je jednoduché ani v lige, o to ťažšie je to proti súperovi, o ktorom naši tréneri nemali veľa informácií. V prvom zápase ich takticky prekvapil a predčil takmer vo všetkých herných činnostiach. Ostávalo teda veriť v malý futbalový zázrak, ktorému mohla výrazne pomôcť domáca kulisa.

Výjazd v Gruzínsku mal trpký koniec aj pre fanúšikov

„Zestafoni ako súper bol pre nás veľkým sklamaním,“ vysvetľuje fanúšik Dukly Michal Jasenčák. „Gruzínsky celok bol geograficky veľmi vzdialený a bolo pre nás takmer nemožné zorganizovať uprostred týždňa výjazd do Gruzínska,“ približuje. „Skúsili sme teda zrealizovať cestu spolu s hráčskou výpravou, čo sa podarilo trom z nás. Výlet bol síce fantastický, no jeho vyvrcholenie malo pre nás veľmi trpkú príchuť, najmä po vyhláseniach nášho trénera, že Gruzínci nemajú čím prekvapiť. Dukla dostala trojgólovú nádielku a jej výkon bol viac ako rozpačitý. Výsledok bol ako zlý sen, pretože naše šance na postup spadli už len do teoretickej roviny,“ spomína na výjazd do Gruzínska Jasenčák.

FC Zestafoni – Dukla Banská Bystrica 3:0 (1:0), 4000 divákov

Góly: 24. a 65. Dvali, 48. Dzaria. ŽK: 61. Gelašvili, 90.+ Daušvili – 8. S. Savič, 37. Brašeň, 61. Michal Ďuriš.

Zestafoni: Kvašvadze – Benašvili, Oniani, Daušvili, Chidešeli – Dzaria, Eliava, Babunašvili (30. Apciauri), Grigašvili (79. Pipia) – Gelašvili, Dvali (79. Aladašvili).

Dukla: Boroš – Brašeň, Adámik, Poljovka, S. Savič – Považanec, Pleva – M. Pančík, V. Gajdoš (77. Peter Ďurica), T. Hučko (66. Pich) – Michal Ďuriš.

Posledný výstrel Dukly

Divákov však na Štiavničky prišlo v odvete najmenej zo všetkých zápasov v pohárovej Európe vôbec. Napriek nie príliš lichotivému výkonu Dukly v prvom polčase sa odchádzalo do šatní za celkom priaznivého stavu. Bránku trafili vojaci len jediný raz, no strelili gól a priblížili sa svojmu súperovi z Gruzínska na dva. V 28. minúte, po Savičovom prudkom centri zľava k bližšej žrdi, Ďuriš hlavou prekonal Kvaškvadzeho a zapálil iskru nádeje na postup. Na hre domácich sa však len ťažko hľadali väčšie pozitíva. Aj keď sa pripravovali na veľkú ofenzívu, výraznejší tlak si nevytvorili. Dukla mohla po polčase viesť aj o dva góly. V 41. minúte po nepresnej prihrávke Onianiho Gajdoš vysunul Ďuriša a jeho pokus odkopol obranca Chidešeli. Bohužiaľ kanonier Dukly si poslal loptu na dlhú nohu a brankár Kvaškvadze mu optimálne zmenšil strelecký uhol.

Po zmene strán zaujala väčšia ofenzíva Dukly a naháňanie času, ktorý neúprosne odratúval účinkovanie v Európskej lige. V 51. minúte po ďalšom kikse obrany hostí mieril Ďuriš len tesne vedľa ľavej žrde. Dukla sa zjavne začala viac ponáhľať, iniciatívny bol strelecky najmä Ďuriš, no o pár minút neskôr opäť bez presnejšieho zakončenia. Škoda, že pri centroch i štandardných situáciách hľadali prihrávky často adresáta len márne a Gruzíncom sa tak ľahšie dýchalo. Zbožne sa čakalo na druhý gól, ktorý mohol padnúť aj po Gajdošovej strele z tridsiatich metrov do žrde.

Postupom času sa aktivita Dukly čoraz viac vytrácala, nepomohli ani striedania, a tak sa pozornosť sústredila na každým očakávaný záverečný nápor. Ten nakoniec neprišiel, domáci si už žiadnu šancu nevypracovali a s pohárovou Európou sa Štiavničky definitívne rozlúčili. Dukla vypadla a na ďalšie účinkovanie v nej čaká dodnes…

Dukla Banská Bystrica – FC Zestafoni 1:0 (1:0), 2880 divákov

Gól: 28. Michal Ďuriš. ŽK: 49. P. Vajda, 71. Pich, 87. Adámik – 79. Eliava.

Dukla: Boroš – Brašeň (65. Pich), Adámik, Poljovka, Savič – Pančík, Gajdoš (75. Ďurica), Vajda (68. Pleva), Hučko – Ďuriš, Seye.

Zestafoni: Kvaškvadze – Benašvili (56. Aladašvili), Oniani, Chidešeli, Eliava – Apcauri (83. Pipia), Dzaria, Gorgiašvili (56. Babunašvili), Grigalašvili – Gelašvili, Dvali.