Dukla Banská Bystrica bezpochyby už desaťročia patrí medzi kolísky futbalu na Slovensku. Po hlbokom páde do tretej najvyššej súťaže sa pozviechala a dnes sa snaží o návrat medzi ligovú elitu. Futbaloví nadšenci a jej fanúšikovia však veľmi radi spomínajú na časy, kedy pod Urpínom hrali veľké európske tímy. V sérii našich článkov si tieto zápasy v pohárovej Európe pripomíname.

V sezóne 2003/04 boli vojaci v pozícii nováčika najväčším prekvapením ligy. Nebyť zakopnutia v predposlednom kole v Ružomberku, boli by Majstrami. Nakoniec sa však museli uspokojiť s druhým miestom, ktoré obsadili len za o skóre prvou Žilinou a kvalifikovali sa do Pohára UEFA (predchodca súčasnej Európskej ligy UEFA). Aj napriek tomu sa jednalo o najväčší úspech banskobystrického futbalu v jeho novodobej histórii od vzniku samostatnej futbalovej ligy po rozpade Československa.

Karabach sme doma zdolali rozdielom triedy

Futbalisti slovenského vicemajstra zvíťazili v prvom zápase 1. predkola Pohára UEFA nad azerbajdžanským FK Karabach 3:0. Tím, ktorý reprezentuje mesto Agdam, od roku 1993 hrával svoje zápasy v hlavnom meste Baku kvôli vojne o Náhorný Karabach. Zápas na Štiavničkách bol špecifický aj tým, že pre nariadenia UEFA bol uzavretý sektor na státie. Fanúšikovské jadro sa tak presunulo o sektor vedľa na nekrytú tribúnu (Sektor X). Červenobieli ukázali svoju dominanciu už v prvom polčase, no šance Miroslava Soviča, Ľubomíra Vyskoča, či Róberta Semeníka ostali nevyužité. Favorizovaní Banskobystričania sa dokázali proti húževnatému súperovi presadiť síce až v druhom polčase, no po zásahoch Róberta Semeníka, Martina Svinteka a Viktora Pečovského bolo o postupujúcom prakticky rozhodnuté už po zápase na domácej pôde.

Dukla Banská Bystrica – FK Karabach Baku 3:0 (0:0), 6050 divákov

Góly: 50. Semeník, 64. Svintek, 76. Pečovský. ŽK: 26. Abbasov.

Dukla: Zajac – Tóth, Kentoš, Dzúrik, Vyskoč – Pečovský, M. Sovič, Svintek, Leintner – Jakubko, Semeník (79. Krivjančin).

Karabach: Mechtijev – Abbasov, Junisov, Ibrahimov, Džabbarov – Ismajlov, Kerimov, I. Mammadov (33. A. Mammadov), R. Musajev (90. Hasanov), Imamaljev – S. Musajev (56. Vasiljev).

Víťazný vstup do sezóny Vojakom vyšiel, no tréner Dukly Ladislav Molnár nechcel podceniť súpera ani pred odvetou. „Sezóna sa nám týmto zápasom iba začala, z tohto pohľadu náš výkon nebol najhorší. Vypracovali sme si dostatočný počet šancí, z ktorých sme tri úspešne realizovali. Výsledok mohol byť aj krajší, napriek tomu 3:0 beriem ako dobré východisko pred odvetou. Prvý polčas je za nami,  po prvom ligovom kole sa musíme pripraviť na odvetu, aby sme splnili jeden z cieľov, ktorý sme si dali – postup. Nebude to však jednoduché, súper sa v Banskej Bystrici neukázal v takej sile, v akej nás čaká doma“.

Odveta v ťažkých podmienkach, víťazstvo potešilo

Odveta sa odohrala na štadióne Safa v Baku, ktorý bol vtedy pomerne nový. Postavený bol v roku 2001 pre potrebu organizovaia menších športových akcií v hlavnom meste Azerbajdžanu. Domáci sa od začiatku snažili vypracovať si tlak, ale ich akcie sa pre veľkú nepresnosť končili ešte pred pokutovým územím Dukly. Hostia, ktorí nastúpili so Semeníkom na poste stopéra a jediným vysunutým útočníkom Jakubkom, sa spoliehali hlavne na brejky. Aj keď mal častejšie loptu na kopačkách Azerbajdžanský tím, väčšie príležitosti si vypracovala Dukla. V prvom polčase prekonal Mehdijeva po Sovičovom priamom kope Kunzo, no gól pre ofsajd neplatil. Po prvom polčase tak hráči odchádzali do šatní za bezgólového stavu. V druhom dejstve domáci čoraz viac strácali nádej. Ich šancu na postup definitívne zmaril v 61. minúte Džabbarov. Ten po Svintekovom centri napálil loptu priamo do vlastnej siete. Domáci mali ešte v závere zápasu dve sľubné šance, no ani v druhom zápase proti Banskobystričanom sa im skórovať nepodarilo. To pre Duklu znamenalo hladký postup do druhého predkola.

FK Karabach Agdam – Dukla Banská Bystrica 0:1 (0:0), 4500 divákov

Gól: 61. Džabbarov (vlastný). ŽK: 59. Nadirov – 67. Pečovský.

Karabach: Mehdijev – Orujov, Junisov, Ibrahimov, Džabbarov – Imamalijev, Karimov, A. Mammadov, I. Mammadov (58. Nadirov) – S. Musajev (69. R. Musajev), Vasiljev.

Dukla: Zajac – Ľ. Vyskoč, Dzúrik, Semeník, Leitner – Pečovský (81. Kulík), F. Kunzo, Svintek, Penov – M. Sovič – Jakubko.

V odvete sa k húževnatému súperovi pridalo aj nepríjemné teplo. Teplota na ortuti teplomera sa šplhala na 35 stupňov. „Súper už v prvom zápase ukázal svoju kvalitu. K tomu sa dnes pridalo aj veľké teplo, takže sme to nemali jednoduché. Veľa mojich spoluhráčov ešte nemá skúsenosti s takýmito náročnými duelmi, o to je naše víťazstvo cennejšie,“ zhodnotil po zápase stredopoliar Dukly Miroslav Sovič.

Domáci obrat proti Švajčiarskemu druholigistovi

V druhom predkole banskobystrickým Vojakom žreb prisúdil víťaza švajčiarskeho pohára. Bol ním pomerne malý a neznámy klub FC Wil 1900. Tím pochádzajúci zo 17-tisícového mestečka na severo-východe Švajčiarska sa dostal do európskych súťaží prvýkrát vo viac ako storčnej histórii. V predošlej sezóne sa im vo finále pohára podarilo poraziť Grasshoppers 3:2.

Bystričania z troch tutoviek v prvom polčase nepremenili žiadnu. Po prestávke sa dlho hľadali. Hneď po zmene strán mal Wil výhodu rohového kopu a Dzúrik si takmer strelil vlastný gól. Slovenskému zástupcovi sa naďalej hra nedarila a k ligovým výkonom sa nepriblížili. Až gól vo vlastnej sieti ich konečne nakopol. Zrazu bola na ihrisku Dukla známa z domácej súťaže a banskobystrickí fanúšikovia, dovtedy mĺkvo trpiaci, ovládli celý štadión. Švajčiari sa nestačili čudovať. Nevedeli kde skôr skočiť, Semeníka bolo plné ihrisko. V 75. minúte, po Kulíkovom rohu, sa konečne dočkal domáci kanonier a hlavičkou vyrovnal skóre. Semeníkove veľké chvíle týmto zákrokom nekončili. O tri minúty sa dostal do vyloženej šance, no hosťujúci Dzombic ho v pokutovom území zozadu stiahol, za čo videl červenú kartu. Nakoniec to bol sám faulovaný hráč, ktorý dostal z penalty Duklu do vedenia.

,,Do 70. minúty sme sa trochu trápili, Švačiari hrali dobre takticky a jeden na jedného. Bolo to ťažké a som rád, že sme sa po inkasovanom góle prebudili a otočili výsledok. Wil treba pochváliť za ich hru, s ktorou sme sa nevedeli vysporiadať. Vedeli sme, že po vyrovnávajúcom góle musíme dať ešte jeden, našťastie padli dva. Penalty sa mi v predchádzajúcich zápasoch darili a bol som rozhodnutý ich kopať,“ pochválil oba tímy Róbert Semeník.

Vojaci si v predošlom ročníku ligy vyslúžili, za schopnosť drieť do posledných sekúnd a rozhodovať zápasy, manchesterský prívlastok. Celkom trinásť gólov strelili po 85. minúte, z toho sám Semeník päť. ,,Môjmu mužstvu verím stále a vôbec nie je náhoda, že sme otočili zápas. Tím má svoju silu a pokiaľ vydá zo seba všetko čo je nám vlastné, tak je schopné vyhrať takýmto spôsobom. Z hľadiska nasadenia sa chlapcom nedá nič vyčítať, na doraz išli všetci. Podobné zápasy si to vyžadujú. Robo bol finálny produkt, čo od neho všetci čakajú,“ dodal Molnár.

Zo Semeníkovej eufórie v závere vyťažil aj Martin Jakubko, keď sa postavil na správne miesto a usmernil prudkú nahrávku ekvilibristicky priamo do siete. ,,Potrebovali sme dať ďalší gól, lebo sme doma inkasovali a v pohárovom zápase to nie je veľmi dobré. Som rád, že sa mi to podarilo, nepremenených šancí bolo dosť,“ povedal Jakubko, ktorý dúfal, že gólom odčinil svoje zaváhanie za nevyužitú šancu v závere polčasu. Na margo odvety dodal: ,,Odveta bude ťažká, ale keď dáme aj my gól na súperovom ihrisku, tak už to bude jednoduchšie a mali by sme byť už jednou nohou v ďalšom kole.“

Mladý švajčiarsky druholigista pôsobil ako skúsenosťami nabitý tím. Jednoduchým futbalom podporeným taktickou disciplínou robil poriadny vietor v radoch domácich. ,,Súper sa predstavil v takom svetle, ako som osobne očakával a na čo som hráčov pripravoval. Ničím ma neprekvapil a ich hra mala zmysel,“ povedal Ladislav Molnár.

Tento špičkový európsky zápas si naplno užilo aj banskobystrické publikum. Pred koncom zápasu celý štadión štyrikrát obehla mexická vlna. Po záverečnom hvizde si hráči Dukly vyslúžili potlesk takmer vypredaných Štiavničiek. Domáci fanúšikovia mali veľkú nádej, že ak Bystričania zvládnu odvetu, mohlo by pod Urpín zavítať naozaj zvučné futbalové meno.

Dukla Banská Bystrica – FC 1900 Wil 3:1 (0:0), 6210 divákov

Góly: 75. a 79. (z penalty) Semeník, 90.+ Jakubko – 72. A. Nushi. ŽK: Pečovský, Tóth, Penov – Dzombič, Hammerli, Previtali, Oberli. ČK: 87. Kulík (po faule na Previtaliho) – 75. Dzombič (po faule na Semeníka).

Dukla: Zajac – Vyskoč, Dzúrik, Kunzo, Tóth (56. Kulík) – Pečovský (64. Penov), Svintek, Sovič (80. Libič), Leitner – Semeník, Jakubko.

Wil: Lopar – Schoneberger, Dzombič, Ivelj, Hammerli – K. Nushi, Previtali, Savič (82. Gsell), Oberli, Wiederkehr (58. A. Nushi) – Mordeku (76. Egli).

Dukla po Zurichu stále neporazená

Kedže Wil nemal štadión vyhovujúci kritériam UEFA, Bystričania cestovali do Zurichu, kde sa na bývalom štadióne Grasshoppers mala odohrať odveta. Štadión Hardturm, ako to už v takýchto prípadoch býva, bol takmer prázdny. Duklu prišla podporiť početná enkláva fanúšikov zo Slovenska, ktorí mali možnosť vidieť ako Dukla ani vo svojom štvrtom zápase v Pohári UEFA neprehrala. Čo však bolo skutočne podstatné, postúpila do hlavnej súťaže pohára.

Na výjazd do Švajčiarska si pre náš portál zaspomínali niekoľkí jeho účastníci: „Na zápas do Švajčiarska sme sa tešili už dlho vopred. Na zraz sme si doniesli viac fliaš alkoholu, ako bolo ľudí v autobuse. Boli sme totiž dohodnutí so Švajčiarmi, že ich vymeníme za franky a za tie si na mieste kúpime lístky,“ vysvetľujú.

Wil nevyužil obrovskú výhodu, keď hneď na začiatku zápasu nepremenil pokutový kop Savič, ktorý narazil na výborne chytajúceho Zajaca. Dukle zavaril v 40. minúte Urgela keď ho hlavný arbitér poslal predčasne pod sprchy. Dukle citeľne chýbal v strede poľa aj zranený Sovič a musela odolávať úvodnému obrovskému tlaku domácich.

Po zmene strán sa oslabená Dukla úspešne bránila. V 61. minúte prišla Semeníkova veľká chvíľa, keď svoj prienik zakončil presnou strelou a priniesol bystrickým obrancom vytúžený oddych. V prvom polčase sa Vojakom zranil Martin Jakubko, no dokonale ho strelecky nahradil jeho kolega z útoku Semeník, ktorý otvoril skóre zápasu. O pár minút neskôr síce Zverotič vyrovnal, no Švajčiari vytúžený kontaktný gól nestrelili. Dojem z dobre predvedenej hry pokazila druhá žltá karta v závere pre Róberta Semeníka, ktorý oslabil Duklu do ďalších bojov po postupe do prvého kola hlavnej súťaže Pohára UEFA.

„Sme šťastní, získať v predkolách desať z dvanástich možných bodov je určite úspech. V Zürichu to bola typická pohárová odveta. Domáci museli útočiť, nám sa darilo ich tlak eliminovať. Po vylúčení Urgelu sa však situácia zmenila. Našťastie sme do prestávky udržali bezgólový stav. Hráčom som počas prestávky prízvukoval, že hrať o desiatich nemusí byť naša nevýhoda. To sa aj potvrdilo. Mrzí ma len zbytočná červená karta pre Semeníka. Bude nám v ďalších bojoch chýbať,“ zhodnotil úspešné ťaženie v predkolách tréner Dukly Ladislav Molnár.

Po zápase čakala dlhá cesta domov nielen hráčov, ale aj fanúšikov. „Našich hráčov sme vytlieskali pri nástupe do autobusu a Laco (Molnár – tréner, pozn. redakcie) sa dokonca vyklonil a potlesk nám opätoval. Potom sme sa už len natlačíli unavení do busu, kde sme zaspali plní vyčerpávajúcich zážitkov,“ vysvetľuje účastník výjazdu v Zurichu Michal Jasenčák.

FC Wil – Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:0), 1200 divákov

Góly: 68. Zverotič – 61. Semeník. ŽK: Wiederkehr, Savič, Previtali – Kunzo, Dzúrik, Urgela, Vyskoč. ČK: 40. Urgela (po druhej ŽK), 90. Semeník.

Wil: Lopar – Schönenberger, Ivelj, Previtali, Hämmerli – K. Nushi (52. Zverotič), Oberli, Wiederkehr, A. Nushi (63. Egli) – Savič – Mordeku (66. Gsell).

Dukla: Zajac – Vyskoč, Dzúrik, Kentoš, Leitner – Pečovský (76. Libič), Kunzo, Svintek, Urgela – Jakubko (16. Fabuš, 90. Penov), Semeník.