Dukla Banská Bystrica bezpochyby už desaťročia patrí medzi kolísky futbalu na Slovensku. Po hlbokom páde do tretej najvyššej súťaže sa pozviechala a dnes sa snaží o návrat medzi ligovú elitu. Futbaloví nadšenci a jej fanúšikovia však veľmi radi spomínajú na časy, kedy pod Urpínom hrali európske tímy. V sérii našich článkov si tieto zápasy v pohárovej Európe pripomíname.

V sezóne 2004/05 futbalisti banskobystrickej Dukly zaznamenali svoj doteraz najväčší úspech v novodobej histórii klubu. Po druhom mieste v predchádzajúcom ročníku Corgoň ligy (tak sa v tom čase volala najvyššia futbalová súťaž – pozn. redakcie) sa cez Michalovce, Prievidzu, bratislavský Inter a Žilinu prebojovali až do finále Slovenského pohára. Na štadión v Nitre prišlo v deň zápasu Duklu podporiť veľké množstvo fanúšikov. Tí videli Banskobystričanov prvýkrát zdvihnúť nad hlavu Slovenský pohár. Po góloch Viktora Pečovského a Martina Jakubka zdolala Banská Bystrica Artmediu Petržalka 2:1. Zverenci trénera Václava Daněka si tak zabezpečili miestenku do Pohára UEFA pre nasledujúcu sezónu.

Žreb Vojakom prisúdil poľský celok Groclin Grodzisk. Ak patríte medzi mladšie ročníky a názov tohto klubu počujete prvýkrát, je to pochopiteľné. Klub totiž v roku 2008 po fúzii s Poloniou Varšava prakticky zanikol. Jeho nástupca Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski hrá šiestu najvyššiu súťaž – Okresnú ligu za región Poznaň – západ. V tej dobe Groclin patril k poľskej špičke. Rok pred súbojom s Duklou vyradili Poliaci z Pohára UEFA napríklad aj Manchester City. Za Anglický celok vtedy hrávali mená ako David Seaman, Robbie Fowler, či Steve McManaman. Aj napriek tomu, že sa Groclin v tom čase radil medzi najlepšie poľské tímy, o tradičný klub sa nejednalo.

V Grodzisku by ste desaťtisícové davy na štadióne hľadali márne. Tím zo západného Poľska mal skromný, no pekne zrekonštruovaný štadión pre 5600 divákov. Zaujímavosťou je,  že tím v tom čase viedol slovenský tréner Dušan Radolský a pôsobilo v ňom aj viacero našich hráčov vrátane Andreja Porázika, či Dušana Sninského. Červeno-bielych vycestovala podporiť aj skupina fanúšikov spod Urpína. Výjazd začínal už deň pred zápasom a návrat na Štiavničky bol očakávaný deň po zápase v dopoludňajších hodinách. Toto boli presne tie zážitky, ktoré banskobystrickým fanúšikom v dnešnej dobe tak veľmi chýbajú.

Debakel na periférii Poznane

Domáci mohli už v prvom polčase rozhodnúť nielen o svojom víťazstve, ale aj postupe do ďalšieho kola. Zverenci trénera Dušana Radolského síce nemali výrazný tlak, či územnú prevahu, avšak každá ich šanca zaváňala gólom. V zahadzovaní tutoviek sa predbiehali najmä mimoriadne aktívny Piechniak a slovenský stredopoliar Porázik. Len v úvodnej 12-minútovke mal prvý menovaný tri veľké príležitosti, dvakrát bránku netrafil a v treťom prípade jeho hlavičku vyškriabal spod brvna banskobystrický gólman Zajac. V 18. minúte dala o sebe vedieť aj Dukla. Jakubko sa predral do šestnástky, jeho pokus Przyrowski vyrazil a Bažík vzápätí trafil len ľavú žrď.

Druhé dejstvo sa začalo šťastne pre poľského vicemajstra. Nehralo sa ešte ani minútu, keď sa na ľavom krídle presadil Rocki a krížnou strelou dostal svoj tím do vedenia. Pár minút na to unikol po pravej strane opäť Rocki, jeho tečovaný pokus stihol Zajac vyraziť, no Wozniak si napálil loptu do vlastnej siete – 2:0. V 66. minúte už mohol byť rozdiel trojgólový, ale Zajac sa zaskvel po hlavičke Šlusarského. Čo nevyšlo jemu, dokázal o pár sekúnd Porázik, ktorý bol na konci krásnej akcie na jeden dotyk a pohodlne pridal tretí zásah Groclinu. Banskú Bystricu mohol vrátiť do zápasu v 72. minúte Leitner, bez prípravy však vypálil privysoko. Čoskoro bol úspešnejší Bažík, ktorý si najprv položil na zem Mynářa a bombou pod brvno znížil na 3:1. Dukla mala po závare v šestnástke domácich blízko aj k druhému gólu, tešil sa však Grodzisk. V 82. min sa po chybe obrany slovenského mužstva objavil sám pred Zajacom Šlusarski a s prehľadom upravil na konečných 4:1.

Groclin Grodzisk – Dukla Banská Bystrica 4:1 (0:0), 2500 divákov

Góly: 46. Rocki, 57. Wozniak (vlastný), 67. Porázik, 82. Šlusarski – 73. Bažík. ŽK: 37. Kumbev, 64. Goliňski, 80. Mynář – 83. V. Veselý.

Groclin: Przyrowski – Sokolowski, Mynář, Kumbev, M. Vranješ – Piechniak, Porázik (77. Lasocki), Goliňski (88. Sablik), Sedláček – Rocki (87. Sikora), Šlusarski.

Dukla: Zajac – Svintek (68. Bukač), Wozniak, Páleník, M. Pančík ml. – Ľ. Vyskoč, V. Veselý, Pečovský, Leitner – Bažík – Jakubko.

Nezáživná bezgólová odveta

V odvetnom zápase potreboval tím spod Urpína na postup zvíťaziť minimálne 3:0. Väčšine prítomných divákov bolo jasné, že cez Poliakov Dukla zrejme nepostúpi, no aj napriek tomu si fanúšikovia červeno-bielych na Štiavničky našli cestu v hojnom počte.

Vyše štyri tisícky ľudí videli ako Dukla začala od úvodu aktívne a nakopávanými loptami sa snažila prekvapiť hostí. Už po pár minútach sa pokúsil preniknúť do šestnástky Pečovský, no prienik zakončil slabou strelou. V 15. minúte vyrobil chybu Páleník a skórovať mohol Šlusarski, Duklu však zachránil brankár Zajac. V tej istej minúte mohli Bystričania ťažiť z kontry, keď Jakubko z pravej strany prihral na nabiehajúceho Semeníka, ten však z metra neprekonal gólmana hostí. Po polhodine hry mohla Dukla skórovať z priameho kopu, no Bažík z vyše 20 metrov iba natiahol brankára hostí a potom ešte pred polčasom Pančík centrom našiel Semeníka, ktorý hlavou mieril pod brvno.

V druhom polčase sa Dukla snažila zachytiť rozohrávku hostí na ich polovici, čo sa jej veľmi nedarilo. V 47. minúte Bažík pálil z 30 metrov k pravej žrdi, opäť sa však zaskvel brankár Przyrowski. Domáci sa snažili dostať do šancí, strieľali aj z väčších vzdialeností. V 62. minúte Bažík z pravej strany zahrával priamy kop a jeho center do pokutového územia mohol zužitkovať Fabuš, no hlavou mieril iba do brvna. Pri útočnej snahe zverencov trénera Daněka sa Grodzisku naskytol väčší priestor a Poliaci mohli využiť niekoľko brejkových situácií. Do šancí sa dostal najmä Rocki, najvážnejšiu spálil v 68. minúte, keď sa dobrým zákrokom predviedol Zajac. S pribúdajúcimi minútami hostia čoraz viac kontrolovali priebeh zápasu. Víťazstvo Dukly mal na kopačke Jakubko, no v 86. minúte po centri nepochopiteľne prekopol, a tak ostal stav na svetelnej tabuli na konci zápasu bezgólový.

Dukla Banská Bystrica – Groclin Grodzisk 0:0 (0:0), 4150 divákov

ŽK: 19. Pečovský, 31. Páleník, 36. Veselý – 29. Vranješ, 39. Rocki.

Dukla: Zajac – Ľ. Vyskoč, Wozniak (56. Fabuš), Páleník, Pančík ml. – Pečovský (82. Libič), V. Veselý, Bažík, Leitner – Semeník, Jakubko (87. Gibala).

Groclin: Przyrowski – Sokolowski, Mynář (54. Lasocki), Sablik, M. Vranješ – Piechniak, Porázik (72. Sniský), Kumbev, Sedláček -Šlusarski, Rocki (83. Sikora).

Celú sériu doteraz vydaných článkov Dukla v Európe nájdete tu…