Dukla Banská Bystrica bezpochyby už desaťročia patrí medzi kolísky futbalu na Slovensku. Po hlbokom páde do tretej najvyššej súťaže sa pozviechala a dnes sa snaží o návrat medzi ligovú elitu.

Futbaloví nadšenci a jej fanúšikovia však veľmi radi spomínajú na časy, kedy pod Urpínom hrali veľké európske tímy. V sérii našich článkov si tieto zápasy v pohárovej Európe pripomenieme.

V sezóne 1983/84 bola banskobystrická Dukla vo federálnej lige v, pozícii nováčika, najlepším slovenským tímom. Umiestnila sa na štvrtom mieste, čo jej zaručilo miestenku do Pohára UEFA. V tabuľke pred Banskobystričanmi skončili len pražské celky Sparta, Dukla a Bohemians. Za sebou v tom ročníku nechala ostravský Baník, Inter Bratislava, Spartak Trnava, ale aj Lokomotívu Košice. Tréner Jozef Adamec mal v kádri takých hráčov ako kanonierov Milana Nemca či Pavla Diňu, účastníkov MS 1990 v Taliansku Petra Fiebera a Jána Kociana, ale aj výborného záložníka Karla Kulu a Miroslava Miškufa.

Prvýkrát v pohárovej Európe, hneď proti Nemcom

Vojaci spod Urpína boli dovtedy v európskom futbale naozajstnou neznámou. Dukla do roku 1984 v nijakej medzinárodnej súťaži neštartovala. Na druhej strane Borussia Mönchengladbach bola v tom čase dvojnásobný Majster Nemeckej spolkovej republiky a rovnako dvojnásobný víťaz Pohára UEFA. V zápase však papierový rozdiel zanikol, domáca Dukla dostávala Nemcov do situácií, o ktorých sa Heynckes po zápase vyjadril, že „v nich stálo na našej strane (na strane Borussie) športové šťastie“. Na zápas sa prišlo pozrieť takmer 14-tisíc divákov. Neoľutovali. Dukla síce vstúpila do svojho historicky prvého zápasu v pohárovej Európe prehrou, no domácich priaznivcov svojim herným prejavom potešila. Dôkazom bolo, že ukončení zápasu proti nemeckému tímu, tlieskali celé zaplnené Štiavničky.

Vojaci privítali svojho súpera vo vysokom tempe. Až sa chvíľami mohlo zdať, že domáci súpera zaskočili. Hostia sa však mohli spoľahnúť na neomyľného stopéra Brunsa a v útoku mali neúnavné tykadlo v podobe Lienena. V úvode zápasu prekvapivo a tvrdo vystrelil z tridsiatich metrov Dušan Vrťo a lopta opečiatkovala ľavú žrď Sudeho brány. O chvíľu na to si Milan Nemec narazil loptu s Mariánom Takáčom, no jeho strela presná nebola. Avšak do vedenia šla Borussia. V 24. minúte po Kraussovom centri otvoril hlavou skóre Christian Hochstätter. Dukla sa ale prekvapiť nenechala. Vedenie vydržalo hosťom iba šesť minút, keď po nádhernom sóle, a následnej strele z vyše 25 metrov, vymietol pavučinu v nemeckej bráne domáci ostrostrelec Milan Nemec. Na Štiavničkách zavládla futbalová eufória akú v Banskej Bystrici doteraz ľudia nepoznali. Po prvom polčase bol stav medzi Banskobystričanmi a Borussiou vyrovnaný.

Do druhého polčasu vybehla Dukla odhodlaná pobiť sa o víťazstvo. Majzlíkova strela z uhla mala dobré parametre, no brankár hostí ju zneškodnil. O pár minút na to Lienena vychytal skvelý Miroslav Mentel v domácej bráne. Potom sa dlhší čas nič nedialo, až kým neprišiel rohový kop hostí. Ten ešte Dukla ubránila, no z následného centru najlepšieho hráča Borussie, Ewalda Lienena za obranu, sa podarilo skórovať Criensovi. Borussia tak už druhýkrát v zápase viedla.

Vojaci na svoju odpoveď nenechali banskobystrické publikum dlho čakať. Domáci vrhli všetky sily do útoku. Tri minúty na to sa podarilo Takáčovi vyhrať súboj jeden na jedného a prihrať loptu Diňovi. Toho bola nemecká obrana nútená faulovať a nasledovala penalta. Loptu si na biely bod postavil Nemec a strážcu nemeckej svätyne poslal na opačnú stranu ako loptu. Banskobystrický kanonier teda z pokutového kopu vyrovnal na 2:2. Dlho sa však z remízového stavu Banská Bystrica netešila. O pár minút totiž obrana Vojakov zabudla na Lienena, ktorý po krásnom sóle rozhodol v prospech hosťujúceho tímu. Borussia Mönchengladbach si tak do odvety odvážala výhru 3:2.

Prehra bola pre Duklu možno krutá, veď prestrieľala súpera v pomere 13:6, no skóre na ukazovateli hovorilo jasnou rečou. Tréner Borussie, Jupp Heynckes, na pozápasovej tlačovej konferencii Banskobystričanov pochválil, keď povedal, že sa im oplatilo dôsledne pripraviť na neznámeho súpera, pretože Dukla bola „dobrá a nepríjemná“. Pochvalu mu oplatil aj jeho trénerský náprotivok Jozef Adamec: „Takých rutinovaných hráčov, akí boli v mužstve Borussie, sme my nemali, preto vyhrali hostia“.

Dukla B. Bystrica – Borussia Mönchengladbach 2:3 (1:1), 13 923 divákov

Góly: 30. a 75. Nemec – 24. Hochstätter, 71. Criens, 79. Lienen.

Dukla: Mentel – Kinier, Oboril, Bagin, Targoš (79. Lackovič) – Takáč, Kocian (31. Diňa), Vrťo – Majzlík, Miškuf, Nemec.

Borussia: Sude – Krauss, Borowka, Bruns, Dressen (38. Frontzeck) – Herbst, Hochstätter, Rahn – Lienen, Mill (82. Krisp), Criens.

Odveta zaostala za prvým zápasom

Odveta sa hrala v 1300 kilometrov vzdialenom nemeckom meste Mönchengladbach na štadióne Bőkelberg. Vzhľadom na výsledok prvého zápasu bolo na zápase prítomných vyše 10-tisíc divákov, ktorí zaplnili štadión približne do tretiny. Dnes by ste v Mönchengladbachu tento štadión už hľadali márne, v roku 2006 ho nahradila moderná aréna Borussia-Park s kapacitou takmer 55-tisíc miest na sedenie. Starý štadión Bőkelberg bol zrovnaný so zemou, dnes na jeho mieste stoja bytové domy. Dukla prišla do Nemecka s cieľom nespraviť si hanbu a odovzdať na ihrisku srdce. „Sotva kto dúfa, že stratené si vynahradí proti favoritovi v odvete, no jej priaznivci veria, že nestratí elán, s akým hrala v stredu (v prvom zápase – pozn. redakcie),“ písal pred odvetou športový redaktor Ivan Ďurišin v banskobystrickom Priekopníku.

Prvý polčas bola Banská Bystrica domáacej Borussii vyrovnaným partnerom. V úvode zápasu sa dostávala do šancí, ale strelecká šťastena na kopačkách Dukly nebola prítomná. Do vedenia tak rovnako, ako v prvom zápase, šli Nemci. V 28. minúte sa podarilo presadiť Thomasovi Herbstovi, na ktorého bol Magdolen v bráne Vojakov krátky. Do polčasovej prestávky sa potom žiadnemu z tímov skórovať nepodarilo.

Po zmene strán však prišli chvíle nemeckého kanoniera Uweho Rahna. V priebehu niekoľkých sekúnd sa mu na začiatku druhého polčasu podarilo dvakrát skórovať. V 52. minúte teda Dukla prehrávala rozdielom triedy 3:0. Onedlho na jeho presné zásahy dokázal reagovať Miloš Targoš. Kontaktným gólom vykresal iskierku nádeje na dobrý výsledok pre banskobystrickú Duklu. Ďalší gól sa hosťujúcim hráčom už bohužiaľ streliť nepodarilo, naopak svoj hetrik skompletizoval Rahn. Banská Bystrica zaostala za výkonom z prvého zápasu na slovenskej pôde a z Pohára UEFA po dvojzápase s Borussiou Mönchengladbach vypadla.

Borussia Mönchengladbach – Dukla Banská Bystrica 4:1 (1:0), 10 000 divákov

Góly: 51., 52. a 66. Rahn, 28. Herbst – 54. Targoš.

Borussia: Sude – Krauss, Frontzeck (69. Borowka), Hannes, Herlovsen – Herbst, Bruns, Lienen Hochstätter (62. Veh) – Rahn, Criens.

Dukla: Magdolen – Lackovič, Bagin, Oboril, Kinier – Targoš (87. Sivý), Kocian (79. Diňa), Takáč – Majzlík, Miškuf, Nemec.