Komunálne voľby v Banskej Bystrici už poznajú nielen svojich víťazov, ale aj porazených.

Výsledky sobotňajších volieb v Banskej Bystrici do značnej miery potvrdili celoslovenský trend vo voľbách, v ktorých sa volí väčšinovým systémom a kde nie je nutná stranícka príslušnosť, t. j. „nezávislí“ kandidáti vo voľbách bodujú na úkor tých, ktorí kandidujú v straníckom tričku.

Ján Nosko ako jasný a jednoznačný víťaz volieb

Ján Nosko ako kandidát na primátora v sobotu presvedčivo prevalcoval svojho politického súpera Igora Kašpera. Dôvod? Ako nedávno v televízii povedal jeden z najdlhšie slúžiacich starostov na Slovenku,  najlepšou volebnou kampaňou pre politika sú výsledky jeho práce za uplynulé štyri roky. V prípade Jána Noska sa táto veta do bodky naplnila. Ján Nosko nepotreboval žiadnu bombastickú a preexponovanú kampaň, ktorá by mohla voličov skôr odradiť. Noskova kampaň bola vecná, do popredia nedával seba ako osobu, ale snažil sa prezentovať skôr cez výsledky svojej štvorročnej práce pre mesto. A urobil správne. Vyhýbal sa aj zbytočnej konfrontácii s  Igorom Kašperom a keď sa ním aj náhodou zaoberal, tak to bola len vecná reakcia na Kašperovu kritiku jeho osoby alebo jeho primátorskej práce.

Dobrým ťahom bolo aj zostavenie „tímu Nosko“, teda kandidátov na mestských poslancov, ktorí verejne deklarovali svoju podporu súčasnému primátorovi a on ich verejnosti prezentoval ako ľudí, s ktorými chce ako primátor v Mestskom zastupiteľstve spolupracovať počas najbližších štyroch rokov.

Takže, aby som to zhrnula: Noskova kampaň bola bezchybná hlavne preto, lebo mala pevný základ, na ktorom mohla byť postavená, t.j. Noskove uplynulé štyri roky vo funkcii primátora, ktoré neboli rozhodne premrhanou príležitosťou.

Kašperove fiasko

Igor Kašper sa dostal vo volebnej kampani do úlohy toho, kto sa teda v podstate „obetoval“ a svojou primátorskou kandidatúrou zachraňoval politickú opozíciu v našom meste, aby ona chúďa neostala v krajskom meste bez vlastného kandidáta na primátora.

Kašperova kandidatúra bola od začiatku odsúdená na prehru, lebo:

 1. Igor Kašper ako komunálny politik, ktorý je už 8 rokov vo funkcii mestského poslanca sa pred voličmi nemal v podstate čím odprezentovať, doteraz som nevidela odpočet jeho poslaneckej práce za uplynulých osem rokov. A aj väčšinu tém svojej predvolebnej kampane si osvojil až vtedy, keď sa rozhodol kandidovať na primátora. Napríklad petíciu za zákaz hazardu v meste mohol iniciovať a doviesť do zdarného konca už pred niekoľkými rokmi, čo by mu v primátorskej kandidatúre len pomohlo.

 2. Igor Kašper počas kampane postupne strácal na dôveryhodnosti – klamstvo s jeho prihláškou do Smeru-SD či Kašperovo vytrvalé zapieranie úzkej spolupráce s touto politickou stranou, jeho kritika platu primátora, ktorý mu pritom on sám pred niekoľkými rokmi na Mestskom zastupiteľstve navrhol, kritika odpredaja mestských nájomných bytov, o ktorom on údajne ako člen a predseda Dozornej rady mestského podniku nevedel. Kašper sa pasoval do úlohy bojovníka proti vizuálnemu smogu a pritom to bol on, kto z dvojice relevantných kandidátov na primátora zamoril doslova celé mesto svojimi bilbordami a svetelnými reklamami. Naproti tomu Ján Nosko sa svojich predvolebných bilbordov v meste na začiatku volebnej kampane dobrovoľne vzdal s cieľom eliminovať vizuálny smog.

 3. Politická prelietavosť Igora Kašpera mu na imidži dôveryhodného politika určite nepridala, skôr naopak. Malá rekapitulácia politickej kariéry Igora Kašpera:

 • 2010 – Igor Kašper kandiduje do Mestského zastupiteľstva ako nezávislý

 • 2014 – Igor Kašper kandiduje do Mestského zastupiteľstva ako stranícky kandidát koalície Smer-SD, SNS, SDKÚ-DS

 • 2017 – Igor Kašper kandiduje v župných voľbách opäť ako nezávislý a odmieta podporu politických strán

 • 2018 – Igor Kašper kandiduje do Mestského zastupiteľstva a aj na post primátora ako stranícky kandidát koalície SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina a PS

S výraznou politickou prelietavosťou je úzko spojená aj istá nevypočítateľnosť daného kandidáta, čo u voličov môže vyvolať vysokú mieru nedôvery, čo sa do bodky potvrdilo aj v Kašperovom prípade.

Igor Kašper si je však na druhej strane veľmi dobre vedomý svojich limitov a vždy, keď kandidoval na významný politický post, či už župana alebo primátora, tak zároveň v obidvoch prípadoch kandidoval aj na radového poslanca. Jednoducho v každých voľbách chcel mať istotu zisku aspoň nejakej politickej funkcie, čo sa v jeho prípade zakaždým ukázalo ako vysoko prezieravé.

Jednu vec však Igorovi Kašperovi nemožno uprieť. A to jeho neutíchajúca vytrvalosť s akou sa snaží už od roku 2016 získať významný politický post.

V tejto súvislosti po Banskej Bystrici kolujú o Igorovi Kašperovi už aj vtipy, ako napríklad:

V ktorých voľbách bude Igor Kašper najbližšie kandidovať? No predsa v každých, ktoré sa budú konať, aby náhodou nevyšiel z cviku.

Ale teraz vážne. V blížiacich sa prezidentských voľbách Kašper kandidovať nemôže, aj keby chcel, lebo nespĺňa vekový limit 40 rokov (ušlo mu to doslova o jeden rok).

Zo zdroja blízkeho Igorovi Kašperovi mám informáciu, že po prehratých primátorských voľbách sa nechal počuť, že o štyri roky údajne opätovne plánuje skúsiť šťastie vo voľbách na post predsedu samosprávneho kraja…

Opozícia v Banskej Bystrici prehrala na plnej čiare

Čo sa týka relevantných opozičných politických strán, tak v komunálnych voľbách v Banskej Bystrici kandidovali tieto opozičné politické subjekty či zoskupenia:

 • SPOLU – táto politická strana išla do volieb samostatne, pričom postavila do politického súboja 6 kandidátov na mestských poslancov. Ani jeden kandidát strany SPOLU zvolený do Mestského zastupiteľstva nebol.

 • Kotleba -ĽSNS – farby tejto politickej strany hájilo vo voľbách 5 kandidátov. Neuspel ani jeden z nich.

 • SaS, OĽaNO, KDH, Sme rodina a PS – táto veľká opozičná koalícia postavila vo voľbách 12 kandidátov na mestských poslancov, vrátane kandidáta na primátora Igora Kašpera. Z dvanástich uspeli len traja:

 1. Martin Klus – ten sa neúnavne vezie na vlne svojej mediálnej známosti u širokej verejnosti, hoci dokonca kandidoval v obvode, kde ani nebýva a v Banskej Bystrici trávi ako poslanec NR SR a expert SaS na zahraničnú politiku minimum času.

 2. Igor Kašper – ako kandidát na primátora, ktorý svojou kampaňou doslova zahltil celé mesto sa logicky dopracoval ku kreslu mestského poslanca. Ale nedá mi nepripomenúť, že v jeho volebnom obvode ho ako kandidáta na mestského poslanca predbehol Milan Smädo, ktorý získal o 280 voličských hlasov viac ako samotný Kašper

 3. Jozef Baláž – tu si dovolím povedať, že pánovi Balážovi pomohol do značnej miery jeho lekársky titul, ktorý u ľudí vyvoláva pocit vzdelanosti, ochoty pomáhať ľuďom, rozvahy atď.

Ostatní členovia tejto podivnej koalície zvolení neboli a dokonca poslanec NR SR za SaS Miroslav Ivan skončil vo svojom volebnom obvode ako 7. náhradník pod čiarou. Víťazom, ak sa dá toto spojenie v súvislosti s volebnými výsledkami opozície v našom meste vôbec použiť, sa stalo mimoparlamentné KDH so ziskom jedného poslaneckého mandátu. Mudr. Jozef Baláž je totiž členom KDH. Martin Klus, ak sa nemýlim, dodnes nie je oficiálne členom SaS. Otázkou zostáva, konkrétne ktorú politickú stranu reprezentuje v Mestskom zastupiteľstve Igor Kašper.

Kam sa podeje v Mestskom zastupiteľstve podnikateľka Erika Karová?

Podnikateľke Erike Karovej jej vytrvalosť, v snahe o zisk politickej funkcie, konečne priniesla sladké ovocie víťazstva až v tretích voľbách, v ktorých kandidovala.

Blog, ktorý som uverejnila pred voľbami a bol venovaný podnikateľke Erike Karovej, jej podnikateľským aktivitám v meste Handlová a aj spolupráci Karovej s primátorom mesta Rudolfom Podobom (Smer-SD) mal vysokú čítanosť najmä v Handlovej, odkiaľ mi po voľbách prišiel takýto mail:

Dobrý deň pani Súlovcová,

aj vďaka Vášmu poslednému blogu sme v Handlovej výrazne porazili SMER na čele s primátorom Podobom !!!! Prvýkrát v histórii bude primátorkou Handlovej žena a dokonca bude mať v Mestskom zastupiteľstve väčšinu. Karovci tu nemajú žiadnu podporu!!! Ďakujeme.“

Tento mail mi napísal človek, ktorý ma asi pred pol rokom kontaktoval v súvislosti s podnikateľkou Erikou Karovou a ktorý pozorne sledoval a sleduje jej podnikateľské aktivity v meste Handlová a verejne na ne opakovane kriticky upozorňoval nielen obyvateľov mesta, ale aj mestských poslancov.

Podľa mojich informácií, bol už v súvislosti s podnikateľkou Erikou Karovou a jej aktivitami kontaktovaný aj šéf investigatívneho tímu v redakcii portálu Aktuality.sk, Marek Vagovič. Je preto dosť možné, že budeme o našej novopečenej mestskej poslankyni ešte počuť a to na celoslovenskej úrovni.

Bude zaujímavé sledovať, ktorý poslanecký klub v novozvolenom Mestskom zastupiteľstve príjme do svojich radov podnikateľku Eriku Karovú. Najväčšie šance má Karová uspieť u Klusa s Kašperom, ktorí sa s podnikateľkou osobne dobre poznajú a obidvaja podporovali jej vstup do politiky. Pre Martina Klusa však úzka spolupráca s Karovou môže predstavovať vážne riziko a to nielen pre neho samotného ako poslanca NR SR, ale aj pre celú SaS. A to v prípade, že sa o Karovej v médiách začne nahlas hovoriť a to nie v práve pozitívnych súvislostiach. Parlamentné voľby sa nezadržateľne blížia a spájanie mena Erika Karová s politickou značkou SaS môže tejto strane odobrať cenné voličské hlasy vo voľbách.

Podnikateľka Erika Karová ako mestská poslankyňa by mala byť pod prísnom drobnohľadom ostatných mestských poslancov, ale aj verejnosti či médií, lebo vzhľadom na zameranie jej podnikateľských aktivít sa môže dostať do ostrého konfliktu záujmov.

Samozrejme bude treba pozorne sledovať aj Karovej potenciálnych spojencov v Mestskom zastupiteľstve – poslancov Martina Klusa a Igora Kašpera a ich spoločné aktivity či hlasovania s podnikateľkou Karovou, a to nielen v rámci komisií Mestského zastupiteľstva, ale  aj v samotnom mestskom parlamente.

A ako sa k spolupráci s Karovou postaví Banskobystrická alternatíva?

Nielen tejto otázke, ale aj možným príčinám volebnej prehry BBA v sobotňajších komunálnych voľbách sa budem venovať v samostatnom blogu.

Autor blogu:

Andrea Súlovcová

Narodila som sa a vyrastala v Žiline. Študovala som politológiu a medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálnych vied Univerzity Karlovej v Prahe a na Universidad Complutense v Madride. Od roku 2003 s manželom žijeme v Banskej Bystrici, kde spolu vychovávame naše štyri deti. Profesne pôsobím v mimovládnom sektore, momentálne pôsobím v projekte zameranom na sociálnu oblasť. Celý život sa zaujímam o veci verejné. Chcela by som, aby moje deti vyrastali v slušnej a dobre spravovanej spoločnosti.