Hokejisti Banskej Bystrice nastúpili na duel 18. kola hokejovej Tipos extraligy na vlastnom ľade a ich súperom bola trenčianska Dukla. V súboji tabuľkových susedov sa opäť zrodila pomerne presvedčivá výhra Trenčanov.

V bráne Dukly sa po druhýkrát v kariére predstavil iba 18-ročný Matej Vereš a v úvodnom dejstve veľa práce nemal. Ako prvý pohrozil hosťujúci Sloboda, ktorý na konci 4. minúty mieril do Rahma, na opačnej strane sa prezentoval šancou novic v drese Banskej Bystrice, Patrick Watling. V 13. minúte vystrašil banskobystrických priaznivcov domáci brankár Rahm, ktorý v snahe rozohrať puk za vlastnou bránou takmer vyrobil veľkú chybu, Trenčania to však nedokázali potrestať. „Barani“ mali od 15. minúty presilovú hru, no vážnejšiu šancu si počas nej nevypracovali a do kabín sa tak odchádzalo za bezgólového stavu.

Prostredná časť hry priniesla odlišný priebeh, duel sa rozbehol po vylúčení Hlaváča, z ktorého pramenil úvodný presný zásah v stretnutí. O ten sa postarali Banskobystričania, ktorý v početnej výhode dokázali prekonať Vereša – na konci gólovej akcie bol Jendek, ktorý tečoval puk Watlinga. V 28. minúte sa pustil do Čacha domáci útočník Kabáč, ktorý si vyslúžil za svoje počínanie rozdielový trest a Trenčín si tak zahral presilovú hru. V nej sa im podarilo vyrovnať na 1:1, keď po dlhom tlaku hostí zakončoval tvrdou ranou Pietroniro.

Už o niekoľko sekúnd sa však hráčom HC 05 podarilo dostať do vedenia, svoje umenie ukázal reprezentačný útočník Alex Tamáši, ktorý po individuálnej akcii rozvlnil sieť. Vedenie vydržalo domácim necelých päť minút, Trenčania opäť dokázali zúžitkovať početnú výhodu po vylúčení Jendeka. V 39. minúte mali domáci veľkú šancu, no krátko po nej sa dopustil nedovoleného zákroku Bíreš a putoval tak na trestnú lavicu. Hráči Dukly sa opäť usadili v útočnom pásme a odmenou im bol vedúci presný zásah, o ktorý sa postaral desať sekúnd pred sirénou Sloboda.

V záverečnom dejstve sa očakávalo vzopretie domácich a snaha o obrat, ale opak bol realitou. Hosťujúci celok si v rozmedzí 45.-46. minúty poistili vedenie dvomi gólmi a zrazu ich bol plný ľad. Do streleckej listiny pribudli Flick a po ňom pridal druhý gól v stretnutí Sloboda. V 55. minúte ešte pridali hráči Dukly aj šiesty presný zásah, o ktorý sa postaral Valach a Trenčania tak po druhýkrát v sezóne dokázali nastrieľať „baranom“ šesť gólov. Po stretnutí sa tak Banskobystričania prepadli na predposlednú, jedenástu priečku.

Rudolf Jendek, hlavný tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Z našej strany nie je čo hodnotiť, v podstate od začiatku sme neplnili to, čo sme si predsavzali. Tak isto v presilovkách súpera sme nezvládli situácie tak, ako sme si predstavovali. Neblokovali sme strely… Ešte sa to dalo zachrániť, no v tej tretej tretine prišiel neskutočný výpadok. Niektorí hráči pomaly vyskakujú, aby ich puk netrafil. Poviem to jednoducho, niektorí hráči si naozaj nezaslúžia hrať za tento tím, keď nie sú ochotní obetovať sa. Ten hokej bolí, každý kto hral, ten veľmi dobre vie, že to bolí. To bol ten najväčší rozdiel, súper šiel do všetkého naplno. Skúsili sme dať legionárov dohromady, ale nemalo to v podstate žiadny efekt. Boli neustále zavretí v pásme, sami sa vyhadzovali z útočnej tretiny. V tom by som však nehľadal chybu…“

Róbert Döme, hlavný tréner Dukly Trenčín: „Určite sme spokojní s výhrou, však nie je ľahké tu vyhrať. Zápas bol, si myslím, dosť vyrovnaný od začiatku. My sme vedeli s čím pôjde Bystrica na nás a dneska nám to vyšlo, za čo sme samozrejme radi. Som rád, že sme dnes mali takú podporu, podobne ako v Nových Zámkoch. Chalani sú za to radi, hneď si to v šatni povedia. Neviem či nám Bystrica sedí-nesedí, je to veľmi ťažký súper, silový. Myslím si, že máme mužstvo, ktoré je dynamické a ktoré vie hrať takéto zápasy. Momentálne už tak tri-štyri zápasy hráme dobre a podľa nejakých mojich predstáv. Samozrejme, vždy to môžeme zlepšiť. Ja som už po prehrách vravel, že pokiaľ tá hra bude vyzerať v našich očiach (s kolegom Milanom Bartovičom) dobre, tak tie výhry prídu a momentálne sa to deje.“

Alex Tamáši, útočník HC ’05 Banská Bystrica: „Je to už nejaká tá frustrácia, lebo… takto odohrať zápas, to neexistuje. My sme si niečo povedali v šatni, ako chceme hrať a aký systém chceme držať a vôbec sme sa toho nedržali. Zase zbytočné vylúčenia. V oslabeniach sme si tiež vraveli, že si musíme držať ich strelcov, majú tam výborné one-timery (zakončenia z prvej), ale zase sme si nechali streliť zbytočné góly. Nie je to o tom, že nám nesedí súper. Je to náš tabuľkový sused a proste musíme začať vyhrávať takéto zápasy ak sa chceme posunúť vyššie. Tých mítingov sme už mali dosť, stále si hovoríme tie isté veci a stále sa to nedodržiava, takže každý by si mal vstúpiť do svedomia.“

Marek Sloboda, útočník Dukly Trenčín: „Sme spokojní, bojovali sme a plnili sme tie naše veci a vyšlo nám to a sme radi, že sme tu vyhrali. Presilovky rozhodujú zápasy a sme radi, že nám to vyšlo. Snažíme sa to hrať jednoducho, tlačiť sa do brány a dnes nám to tam napadalo. Samozrejme, poteší to (dva strelené góly), ale prvoradý je tímový úspech. Myslím si, že dnes sme si za tým išli viac a zaslúžili sme si to. Ako som povedal, robili sme správne tie dôležité veci a snažíme sa ísť stále naplno.“

Tipos extraliga – 18. kolo – piatok 18.11.2022 – Tipsport aréna Banská Bystrica

HC ’05 Banská Bystrica – HK Dukla Trenčín 2:6 (0:0, 2:3, 0:3)

Góly: 24. Jendek (Watling, Troock), 29. Tamáši – 29. Pietroniro (Petráš, Thelin), 34. Pietroniro (Petráš), 40. Sloboda (Valach), 45. Flick (Ulrych), 46. Sloboda (Ozols, Petráš), 55. Valach (Flick). Rozhodovali: Výleta, Fridrich – Tvrdoň, Jedlička, vylúčení na dve min.: 4:5, presilovky: 1:3, oslabenia: 0:0, 1997 divákov

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bačik, Pavlin – Ďatelinka, Björkung – Holenda, Kojo – Frídel – Watling, Tamáši, Troock – Urbánek, Kontos, Gašpar – Kabáč, Bíreš, Gabor – Jendek, Sukeľ, Výhonský

Zostava HK Dukla Trenčín: Vereš (Fürsten) – Starosta, Ozols – Ulrych, Pietroniro – Nemčík, Hlaváč – Miklovič; – Sloboda, Čacho, Petráš – Valach, Flick, Thelin – Jurík, Sojčík, Krajčovič – Gaťár, Ferenyi, Stahoň

12 HC MV TRANSPORT Prešov 18 3 2 0 4 9 43:63 17

Najbližšie stretnutie odohrajú hokejisti Banskej Bystrice už v nedeľu 20. novembra, kedy sa predstavia na ľade Liptovského Mikuláša. Stretnutie začína o 17. hodine.