Hokejistov Banskej Bystrice čakal v 22. kole hokejovej Tipos extraligy náročný chlebík, popasovať sa museli s Košičanmi, ktorí na svojom ľade v aktuálnom ročníku dominujú. To sa potvrdilo aj v dueli proti „baranom“, ktorí odchádzajú s ďalším „tenisovým“ výsledkom.

Úvodné minúty priniesli snahu domácich a časté zakázané uvoľnenia v podaní Banskobystričanov. Zhruba do začiatku ôsmej minúty sledovali diváci v košickej Steel Aréne skôr minimum šancí, no potom všetkých prítomných vystrašil Janus. V snahe rozohrať puk za jeho vlastnou bránou dobre zapracoval Bíreš, ktorý naservíroval prihrávku Gašparovi, ten však vo veľkej šanci nepotrestal zaváhanie košického brankára. Janus však následne viackrát podržal svoj tím, a to aj počas presilovej hry „baranov“, keď sa snažili o vyrovnanie Šoltés či Tamáši. V poslednej minúte prvej tretiny sa previnil voči pravidlám Výhonský a jeho trest dokázali Košičania premeniť na otvárací gól v stretnutí – v presilovej hre sa do streleckej pozície dostal Jääskeläinen a bývalý hráč Bystrice sa nemýlil.

Podobný scenár sa opakoval aj v úvode prostrednej časti hry. Približne po minúte a pol putoval na trestnú lavicu Luža a „oceliarom“ stačilo 40 sekúnd, aby navýšili svoje vedenie. Chovan vyzval na teč Leskinena, ktorý v optimálnej vzdialenosti pred Rahmom usmenil puk do siete, čím zaistil Košiciam dvojgólové vedenie. V 25. minúte mohol pribudnúť do streleckej listiny aj Paršin, no v dobrej pozícii mieril tesne nad bránu. Na opačnej strane ohrozil Janusa švédsky obranca Björkung, ktorého dobrá strela nenašla cestu za chrbát slovenského brankára.

V 29. minúte udreli po tretíkrát hráči Košíc, keď sa tvrdou a presnou ranou pod hornú konštrukciu Rahmovej brány prezentoval Romančík. Krátko na to mali mať „oceliari“ ďalšiu presilovú hru, no ešte počas výhody, pri hre v šestici, prekonali Banskobystričanov aj štvrtýkrát. O presný zásah sa postaral Colin Campbell, no tento gól napokon musel odsúhlasiť až videorozhodca. Hostia mali od 32. minúty k dispozícii početnú výhodu, no žiadne väčšie nebezpečenstvo nevytvorili a koncom druhej časti hry boli v opačnom garde po vylúčeniach Bačika a Ďatelinku. V úplnom závere ešte mohol zvýšiť na 5:0 domáci kapitán Chovan, no vo veľkej príležitosti sa mu vrhol do zakončenia Rahm.

Aby tých vylúčení na strane hostí nebolo málo, hneď po 18 sekundách tretej tretiny oslabil svoj tím Jendek. Počas toho, ako sledoval dianie z trestnej lavice, mal gól na hokejke Campbell, no jeho pokus napokon zastavila tyč za brankárom Banskej Bystrice. Rahm sa vyznamenal v úvode 43. minúty pri šanci Paršina, na opačnej strane sa rysovala príležitosť pre „baranov“, keď Kabáč poslal puk na Výhonského, ktorý však minul priestor brány. Následne na krátko prevzali iniciatívu zverenci trénera Sheddena, no gól padol opäť do siete jeho celku. V 48. minúte zvyšoval na rozdiel triedy druhým gólom v stretnutí Jääskeläinen. V 53. minúte mal gól na hokejke Troock, lenže Janus ukázal prečo bol počas kariéry tak ceneným brankárom. Uplynulo len niekoľko sekúnd a diváci v Steel Aréne videli ďalší gól v sieti Banskej Bystrice, o ktorý sa postaral Rogoň a jeho strela spoza brániaceho hráča. V 59. minúte mohol zaznamenať čestný úspech hostí Gabor, no napokon sa to podarilo až Holendovi, ktorý uzavrel skóre zápasu na konečných 6:1.

Matúš Holenda, obranca Banskej Bystrice: „Ťažko sa mi to komentuje, keďže výsledok je, aký je. Musíme pokračovať v robote a veriť, že to nejako zlomíme a snažiť sa ostať pozitívni, aj keď v našej situácii to nie je jednoduché. Nestrelili sme góly a naopak sme inkasovali, potom sme inkasovali ďalšie góly a takto to dopadlo… Nerád by som špecifikoval v čom je problém, na to sú tu iní ľudia. Ja len budem robiť to, čo sa mi povie a budeme, verím, všetci makať na tom, aby sme to zlomili a aby sme otočili túto zlú sériu a preklopili to na našu stranu. Pre trénera je veľmi ťažké, aby od zápasu k zápasu zmenil všetko, čo chce. Treba na to postupné kroky a musíme len veriť, nič iné nám neostáva, že je to tá správna cesta. Budeme robiť na tom, aby sme to zlomili. Pred nami je kopec zápasov a neostáva nám nič iné, ako bojovať. Každý športovec vie, že keď sa nedarí, je to ako sa hovorí na kečeňu… Ale mali by sme byť všetci profesionáli a ísť do každého zápasu na sto percent. Ťažko povedať, ale veľa je toho aj o psychike a o hlave…“

Doug Shedden, tréner Banskej Bystrice: „Verte alebo nie, ale v rovnovážnom počte sme hrali lepšie, než v niektorých predchádzajúcich vystúpeniach. Mali sme niekoľko dobrých šancí, no ukázalo sa, že máme problém so strieľaním gólov a aj so špeciálnymi tímami. Dvakrát sme inkasovali v oslabení, raz pri signalizovanom vylúčení a hre šiestich proti piatim, v našich presilovkách sme potom vyšli naprázdno. Sme v pozícii, v ktorej nám neostáva nič iné, než makať, ale vidím maličké svetielko na konci tunela, a to aj napriek zlému výsledku. Gratulujem Košiciam k víťazstvu.“

Tipos extraliga – 22. kolo – piatok 02.12.2022 – Steel Aréna

HC Košice – HC ’05 Banská Bystrica 6:1 (1:0, 3:0, 2:1)

Góly: 20. Jääskeläien (Leskinen, Southorn), 23. Leskinen (Chovan, Southorn), 29. Romančík (Chovan), 31. Campbell (Šedivý), 49. Jääskeläinen (Paršin, Deyl), 54. Rogoň (Romančík, Ferenc) – 59. Holenda (Frídel). Rozhodovali: J. Konc ml., Rojík – Junek, Stanzel, vylúčení: 2:6 na 2 min., presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, Diváci: 2796

Zostava HC Košice: Janus (Riečický) – Deyl, Olsson, Southorn, Romančík, Šedivý, Ferenc, Bartoš – Jääskeläinen, Campbell, Leskinen – Paršin, Chovan, Bartánus – Rogoň, M. Slovák, Tybor – Havrila, Linet, Jokeľ

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Bačik, Luža, Kojo, Holenda, Ďatelinka, Björkung, Frídel – Urbánek, Tamáši, Troock – Jendek, Kontos, Šoltés – Kabáč, Gabor, Výhonský – Gašpar, Bíreš, J. Sukeľ

12 HK Nitra 21 6 1 0 1 13 48:72 21

Šancu na prelomenie negatívnych výsledkov budú mať hráči Banskej Bystrice už v nedeľu 4. decembra, kedy v „mikulášskom“ zápase privítajú pred zrakmi svojich divákov hokejistov Spišskej Novej Vsi. Duel sa začne o 16.30 h.