S príchodom decembra začínajú vábiť obyvateľov Banskej Bystrice a jej okolia najmä vianočné trhy, najmenší sa môžu tešiť na prvé stretnutia s Mikulášom. Milovníci živej hudby si prídu na svoje vďaka niekoľkým podujatiam, z ktorých najviac rezonuje Martin Geišberg & Richard Autner Band a ich koncert v Robotníckom dome.

Piatok 2. december

DJ-ing workshop v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 14.00 h

Chceli by ste sa dozvedieť viac o umení DJ-ingu? Aké ďalšie zručnosti, okrem tvorivosti a nadšenia, potrebuje DJ alebo DJ-ka k tomu, aby „dobre zahrali“? Okrem networkingu a výmeny skúseností, tipov a trikov, ako ľudí na párty udržať na parkete, bude cieľom workshopu zoznámiť sa so základmi a pravidlami DJ-ingu, štruktúrou elektronickej tanečnej hudby a hudobnou teóriou. Pod vedením niekoľkých lektorov sa začiatočníci i pokročilí zoznámia s DJ hardware-om Pioneer DJ a aplikáciou Rekordbox. K dispozícii budú aj konzoly a mixážne pulty pre pravú „hands-on experience“ pre všetkých.

Fončorďácke palacinkové komunitné hody

KC Fončorda, Banská Bystrica – 15.00 h

Tradičné komunitné podujatie, kde to bude rozvoniavať až sa vám budú slinky zbiehať! Okrem toho, že budete ochutnávať hotové palacinky, môžete sa ich naučiť aj sami pripravovať v škole pečenia, naučíte sa ako ich krásne nadekorovať, dozviete sa aj malé cukrárske tajomstvá a nezabudne sa ani na celiatikov. Nebude chýbať súťaž o najkrajšiu palacinku a tvorenie z palacinkového cesta. Viac informácií na tomto odkaze.

Xmas edition “Meet yaa in da Garden”!

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 16.00 h

Po krátkej pauze je tu opäť komunitné podujatie, ktoré nadväzuje na sériu stretnutí venovaných nielen ukrajinskej komunite žijúcej v Banskej Bystrici. Tentokrát bude podujatie zamerané na handmade výrobu malých darčekov, ktoré potešia blízkych, priateľov, alebo si ich necháte sami pre seba. Budete môcť pracovať s filcom, nažehlovačkami, textilnými farbami a inými srandami potrebnými na výrobu darčekov. Z praktických dôvodov je vhodné nahlásiť účasť na kristina.chmelikova@gmail.com.

Adventný koncert Pink Harmony 2022

Námestie SNP, Zvolen – 17.00 h

V rámci sérii podujatí pod názvom Zvolenská zima 2022 sa bude v piatok 2. decembra vo Vianočnej dedine konať Adventný koncert Pink Harmony. Začiatok je o 17.00 h a vstup je voľný.

Mikulášska rozprávková Wrangler jazda

Mníchov dvor, Slovenská Ľupča – 17.00 h (smer Banská Bystrica)

Stalo sa už tradíciou a milým zvykom, že ľupčianski wrangleristi v tomto adventnom čase roznášajú sviatočnú náladu do domovov obyvateľov Slovenskej Ľupče, ale aj do susedných obcí a do mesta pod Urpínom. Svetielkujúci konvoj pätnástich áut smerom na Banskú Bystricu vyrazí v piatok o 17. hodine z Mníchovho dvora a postupne sa ukáže na viacerých miestach v meste pod Urpínom. Krátke zastávky sa očakávajú v Sásovej na parkovisku nad Tatranskou ulicou, následne aj Námestí SNP (pri obelisku) a na Uhlisku.

Vianočná vernisáž

Kaviareň Dúšok, Banská Bystrica – 18.00 h

Kaviareň Dúšok pozýva nadšencov umenia na slávnostne otvorenie výstavy umeleckých diel od autora Lukáša Pecka. Okrem toho sa môžete tešiť aj na ochutnávku vín, rôzne druhy občerstvenia a chýbať nebude bohatá tombola s hlavou cenou – obrazom od Lukáša Pecka. Rezervácia miest na tel. čísle 0908 249 030.

GROOVEBOX

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

V piatok 2. decembra sa v banskobystrickom Ministry of Fun uskutoční ďalšia akcia s názvom GROOVEBOX. Ide o pravidelnú akciu s 12-ročnou tradíciou, v rámci ktorej je ústrednou postavou jeden z najznámejších slovenských DJ-ov, nitriansky DJ EKG. O support sa tentokrát postarajú Martin Cehelsky a Anndy. Brány Ministry of Fun sa otvoria o 21. hodine, vstupenky sú už teraz dostupné na tomto mieste.

Sobota 3. december

Mikuláš v Radvani

Radvanská záhrada (za Aulou SZU), Banská Bystrica – 10.00 h

Zdobenie stromčeka, ochutnávka kapustnice a teplý punč budú súčasťou podujatia pre deti a ich rodičov, ktoré sa uskutoční v sobotu 3. decembra o 10. hodine v Radvanskej záhrade, za Aulou SZU. Príde aj Mikuláš s vrecom, plným sladkostí a pripravený je aj zaujímavý mikulášsky program.

Mikulášske venčenie 2022

KS Zvolen (Unionka) – 10.00 h

Nenechajte si ujsť ďalší ročník tradičného Mikulášskeho venčenia. Staňte sa pre útulkáčov Mikulášom, ktorý im spraví radosť prechádzkou, pohladením a milým slovom. Milovníkov štvornohých miláčikov pozýva Karanténna stanica mesta Banská Bystrica so sídlom vo Zvolene na Mikulášske venčenie, ktoré sa uskutoční v sobotu 3. decembra 2022 v čase od 10.00 do 14.00 h.

Rozprávka pre Mikuláša

DK ŽSR Zvolen – 13.00 h

Divadelná rozprávka „Zázračné zrkadlo“ je o dvoch dobrých čarodejniciach, ktorých nevinná hádka zmení život celého kráľovstva. Príďte sa pozrieť cez Zázračné zrkadlo a zistiť „Či je dôležitejšie to, ako vyzeráš, alebo ako konáš?“ Chýbať nebude Mikuláš a sladké potešenie pre všetky zúčastnené deti. Pre veľký záujem pribudol termín na sobotu 3. decembra o 13.00 h a vstupenky si môžete zakúpiť na tomto odkaze.

Mikuláš na koči ťahanom koňmi

Rakytovce (+ ďalšie miesta) – od 14.00 h

Poslanci mesta BB spolu s Občianskymi radami volebného obvodu č. 7 pozývajú na mikulášsku akciu, ktorá sa uskutoční vo viacerých lokalitách. Začiatok je o 14. hodine v Rakytovciach, o hodinu neskôr sa Mikuláš ukáže v Kremničke a o 16. hodine v Iliaši. Odtiaľ poputuje vo svojom koči na Podháj, kde pri vianočnom stromčeku poteší ďalšie deti. Na závej svojej túry poputuje aj na Pršiansku terasu (parkovisko na Medenej ul.).

Vianočná ozdoba

Tihányiovský kaštieľ, Banská Bystrica – 14.00 h / 15.00 h (sobota + nedeľa)

V príjemnej atmosfére kaštieľa si budete môcť vytvoriť vianočné ozdoby z rôznych materiálov, ktorými si následne budete môcť skrášliť vaše domovy. Tento mikulášsky workshop prebehne počas víkendu v štyroch termínoch – v sobotu 3. decembra a v nedeľu 4. decembra o 14.00 a 15.00 h.

Pokračovanie rozprávkovej Wrangler jazdy

Slovenská Ľupča (+ ďalšie obce) – od 16.00 h

Druhý deň Mikulášskej rozprávkovej Wrangler jazdy, v sobotu 3. decembra, rozžiari oči a poteší srdiečka detí v Slovenskej Ľupči, Lučatíne, Medzibrode, Ľubietovej a Hiadli. Doma, v Slovenskej Ľupči, prejde konvoj námestím aj ďalšími ulicami v čase od 16.00 do 16.50 h. V Lučatíne na námestí by mal byť od 17.00 do 17.20 h a v Medzibrode pri Caffe bar U mňa od 17.30 do 17.45 h. V Ľubietovej na námestí postojí od 18.05 do 18.35 h a v Hiadli privítajú wrangleristov o 19.00 h pri Kultúrnom dome.

O Zvonárovi Končekovi

Divadlo pod balkónom, Banská Bystrica – 17.00 h (v nedeľu 10.30 h)

Krehký rozprávkový príbeh s pesničkami odohrávajúci sa počas Vianoc v jednom malom mestečku, na jednom malom námestí, kde záhadne prestane zvoniť zvon. Všetko to má na svedomí Vianočná Škriatka, ktorá chce, aby deti Adamko a Evička pochopili, aká je dôležitá vzájomná pomoc. VIanočná rozprávka O Zvonárovi Končekovi uvidíte v sásovskom Divadle pod balkónom v sobotu o 17.00 h a v nedeľu o 10.30 h.

Lucie Bílá

Evanjelický kostol (Lazovná ul.), Banská Bystrica – 18.00 h

Lucie Bílá sa vďaka svojmu mimoriadnemu talentu, humoru, bezprostrednému vystupovaniu, ale aj zmyslu pre pomoc tým, ktorí ju naozaj potrebujú, radí medzi najpopulárnejšie a najobľúbenejšie osobnosti tejto krajiny. Dôkazom toho je aj skutočnosť, že jej koncert v Evanjelickom kostole v Banskej Bystrici je momentálne vypredaný.

Martin Geišberg & Richard Autner Band

Robotnícky dom, Banská Bystrica – 20.00 h

Hudobná spolupráca Martina Geišberga a Richarda Autnera visela vo vzduchu už dlhšie. Obaja sa po prvýkrát stretli práve na divadelných doskách. Umelci si veľmi rýchlo sadli nie len ľudsky, ale aj hudobne, o čom sa budete môcť presvedčiť na vlastné oči a uši už v sobotu 3. decembra. Organizátorom podujatia je síce Hogo Fogo Jazz & Art Club, no pre veľký záujem sa koncert uskutoční v Robotníckom dome, od 20.00 h. Vstupenky v hodnote 25 eur môžete mať zaistené v predstihu, a to prostredníctvom online predpredaja v sieti TicketLive.

DJ Show Leoš Mareš

Ministry of Fun, Banská Bystrica – 21.00 h

Zažite výnimočnú disco show s populárnym Leošom Marešom v klube Ministry of Fun. Skvelá hudba, svetelné efekty, samozrejme samotný Leoš zaručuje kvalitný zážitok. Populárny český moderátor, spevák a DJ zavíta do banskobystrického Ministry of Fun už v sobotu 3. decembra. Príďte sa zabaviť a vytancovať, vstupenky si môžete zabezpečiť aj z pohodlia domova, a to na tomto odkaze.

Dokonalé Vianoce s Filipom Jančíkom

Evanjelický kostol sv. Trojice, Zvolen – 21.00 h

Filip Jančík prináša sériu exkluzívnych vianočných koncertov s názvom “Dokonalé Vianoce“. Po mimoriadnom úspechu koncertu na Dunaji a neutíchajúcom dopyte fanúšikov sa uskutoční tretie kolo akustického filmového turné po Slovensku. Tentokrát sa však bude niesť v znamení Vianoc, vďaka čomu sa v sobotu 3. decembra predstaví Filip Jančík vo zvolenskom Evanjelickom kostole sv. Trojice. Koncert začína o 21. hodine a vstupenky môžete nájsť na tomto odkaze.

Nedeľa 4. december

Mikuláš v Podlaviciach

Kultúrny dom Podlavice, Banská Bystrica – 10.00 h

Pošepkajte Mikulášovi do uška svoje tajné želanie. Tešiť sa môžete na tvorivé dielne „Zdravé Vianočné pečenie“. Pripraviť si budete môcť nepečené vianočné guličky s tajnou prísadou. Pre viac informácii odporúčame odkaz, ktorý nájdete tu.

Vianočný trh v Záhrade

Záhrada CNK, Banská Bystrica – 10.00 h

Komunitné centrum Záhrada v Banskej Bystrici pozýva na svoj zimný, predvianočný trh. Tentokrát bude venovaný originálnym nápadom a výrobkom malých i zabehnutých slovenských hand-made a design výrobcov. Bude sa konať v interiérovej časti Záhrady a pokiaľ by ste chceli vedieť čo všetko tam budete môcť vidieť a zažiť, sledujte oficiálnu udalosť na Facebooku. Začína sa o 10. hodine a potrvá do 18.00 h.

Zavíta do Matejovho domu Mikuláš?

Matejov dom, Banská Bystrica – 14.00 a 15.30 h

Nechajte deti zistiť viac o Mikulášovi prostredníctvom pripravených hravých úloh, ktorých riešenie je spojené práve s jeho osobou. Za každú zvládnutú úlohu získajú sladkú odmenu. Pýtate sa kedy? V nedeľu 4. decembra v banskobystrickom Matejovom dome, aj tentokrát  v dvoch vstupoch – prvý o 14. hodine a následne o 15.30 h.

Stretnutie s Mikulášom v Hronseku

Záhrada barokového kaštieľa v Hronseku – 15.00 h

Obec Hronsek pozýva všetky deti a rodičov na stretnutie s Mikulášom, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. decembra 2022 o 15.00 h v záhrade barokového kaštieľa. Čaká na Vás Mikulášske divadielko, Mikulášsky punč, hudba a Vianočné pečivo.

Mikuláš v Sásovej

Ihrisko pod oporným múrom, Sásová – Banská Bystrica – 15.30 h

Štedrosť má prednosť. Príďte sa pozdraviť s Mikulášom a pochutnať si na vianočnej kapustnici, lokšiach, medovníkoch či punči. Na Ihrisku pod oporným múrom v Sásovej nájdete aj vianočné charitatívne trhy, a tak môžete urobiť radosť hneď dvakrát, sebe aj tým, ktorým sa bude pomáhať.

O malej sove, ktorá sa bála tmy

Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica – 16.00 h

Kto sa bojí, musí do lesa. Čarovná cesta, na ktorej svietia sovie oči. V tme sa dobre sníva. V tme sa dobre rozprávajú rozprávky. Tma má veľa farieb… rozprávka, ktorá je múdrou metaforou o poznávaní sveta a prekonávaní strachu. Predstavenie z dielne Bábkového divadla na Rázcestí budete môcť vidieť v nedeľu 4. decembra o 16. hodine. Viac informácií nájdete na stránke divadla.

1. Svätobarborský charitatívny punč

Námestie SNP, Zvolen – 16.00 h

Blíži sa deň, kedy si pripomíname sviatok Svätej Barbory, patrónky baníkov a Barborskej cesty. A práve v tento deň môžete prísť ochutnať skvelý svätobarborský punč, pripravený v spolupráci s Priaznivcami Pustého hradu, do zvolenskej Vianočnej dedinky. Pripravená je tiež krátka prezentácia všetkého, čo sa tento rok na Barborskej ceste podarilo. Výťažok z predaja punču bude použitý na ďalší rozvoj projektu Barborská cesta a údržbu pútnickej Barborskej cesty. Viac informácií nájdete aj na Facebooku.

Mikuláš na Masarykovom dvore

Jazdecký a športovo – rekreačný areál Masarykov dvor, Vígľaš-Pstruša –  16.00 h

Aj tento rok sa na Masarykov dvor opäť chystá ujo Mikuláš so svojimi pomocníkmi anjelom a čertom, aby spoločne s vami privítali adventný čas a odmenili všetky dobré deti. Podujatie sa uskutoční už v nedeľu 4. decembra o 16.00 h na Masarykovom dvore. Okrem iného si budete môcť pozrieť aj detskú divadelnú rozprávku, previezť sa s Mikulášom na koči, či zahriať sa pri vianočnom punči. Rozsvieti sa vianočný stromček a zapáli sa druhá adventná sviečka.

HC ’05 Banská Bystrica – HK GROTTO Spišská Nová Ves

Tipsport Aréna, Banská Bystrica – 16.30 h

Hokejisti Banskej Bystrice si v nedeľnom 23. kole zmerajú sily s pomerne atraktívnym protivníkom, ktorým budú hráči Spišskej Novej Vsi. Hostia pricestujú z pozície tímu elitnej šestky, čo je zárukou kvalitného hokeja s dávkou emócií. Zverenci trénera Sheddena potrebujú domáce bod ako soľ a spoliehať sa budú aj na podporu banskobystrických tribún. Preto neváhajte a zaistite si v predstihu výhodné miesta – priamo prostredníctvom predpredaja.