Hokejisti Banskej Bystrice po turbulentnom týždni vycestovali v rámci 9. kola do Nových Zámkov. Tamojšiemu HC patrila pred stretnutím druhá priečka tabuľky a do stretnutia proti „baranom“ vstupovali s päťzápasovou víťaznou sériou. Banskobystričania už pod vedením nového trénera Jendeka potrebovali zareagovať na negatívnu sériu a po bojovnom výkone dokázali na juhozápase Slovenska zvíťaziť.

Už po niekoľkých sekundách videli diváci náznaky príležitostí, v 2. minúte musel podržať hostí brankár Rahm pri zakončení Jacksona. V polovici tretiny sa črtala šanca Novozámčanov pri snahe Farleyho, ktorého zakončenie stroskotalo na zákroku švédskeho brankára Rahma. V 11. minúte pohrozil Kabáč, ktorý v rýchlej kontre posielal puk do bránkoviska, situáciu si však postrážil Kantor.

Kapitán hostí Kabáč mal prsty aj v ďalšej veľkej príležitosti na otvorenie skóre, keď v 15. minúte bol zoči-voči Kantorovi, brankár v službách Zámčanov však vytiahol kvalitný zákrok. Napokon sa diváci dočkali gólu ešte počas prvej tretiny, keď dobrú formu z úvodu sezóny potvrdil Tamáši. Ten poslal Banskobystričanov do vedenia po individuálnom prieniku a rýchlom zakončení – 0:1. Už o niekoľko sekúnd mohol zvýšiť náskok hostí Kabáč, vo veľkej šanci však nevyužil prihrávku od Kontosa.

Český brankár Nových Zámkov predviedol svoje umenie aj v úvode druhej tretiny pri šanci Sukeľa a na začiatku 24. minúte aj pri pohotovej strele Bíreša. Dobre zasahoval aj v 26. minúte po delovke Ďatelinku, na opačnej strane sa musel mať Rahm na pozore pri šanciach Šišovského s Ondrušekom. „Barani“ si dokázali vypracovať aj ďalšie šance a najmä Urbánek sa tlačil do gólovej situácie, viackrát si ale vylámali zuby na spomínanom Kantorovi. Zlom prišiel v 37. minúte, kedy prihrávku Gašpara pretavil do druhého gólu hostí Sukeľ – 0:2. Zhruba dve minúty pred sirénou podržala Banskobystričanov žrď Rahmovej brány, a to pri pokuse Farleyho.

V 42. minúte sa ocitol v šanci Tamáši, ktorý nechal vyniknúť Kantora a krátko na to udreli domáci. O zníženie sa postaral Ondrušek, ktorý strelou z ľavej strany poslal puk do siete – 1:2. Blízko vyrovnania bol v 48. minúte Jackson a ten istý hráč ponúkol v 54. minúte gól na podnose Johnsonovi, Rahm však podržal svoj tím. Už 137 sekúnd pred koncom sa Novozámčania odhodlali k úplnému vabanku a pri prerušenej hre odvolali brankára, pri hre v šestici sa však nechal vylúčiť Johnson. Ten tak zmaril posledné nádeje svojho tímu na zvrat v stretnutí, keďže jeho spoluhráči čelili oslabeniu. Počas neho ešte v záverečnej snahe skúsili opätovne hru bez brankára, v pätici však inkasovali – na konečných 1:3 upravoval Bíreš.

Alex Tamáši, autor úvodného gólu pre hc05.sk: „Atmosféra v kabíne bola výborná, na zápas sme sa naladili so všetkým, čo k tomu patrí. Mali sme výborné tréningy, čo nám predtým trochu chýbalo a ozaj sme do toho zápasu dali všetko. Vyšli nám veci, hrali sme podľa systému, ktorý sme si povedali. Snažili sme sa hrať jednoducho, predtým sme hrali veľa s pukom, no povedali sme si, že toto nám nejde. Musíme sa vrátiť k jednoduchým veciam a dať aj škaredé góly a časom sa môžeme vrátiť k tej hre, ktorú sme hrali predtým. Pokiaľ budeme hrať takto – či vonku, či doma, tak myslím si, že budeme určite úspešní. V prvej tretine sme Zámkom nedali takmer vôbec žiadnu šancu. Snažili sme sa držať systém – tlačili sme sa do brány, dohrávali sme ich a strieľali sme veľa na bránu, čo nám chýbalo.“

Rudolf Jendek, tréner HC ’05 Banská Bystrica: „Vedeli sme, že nás čaká veľmi ťažký súper. Mali sme napozerané zápasy a tá hra vyzerá fantasticky, je vidieť, že sú tí chlapci zohratí a urobil sa kus roboty. Myslím si, že od prvého momentu naši hráči vstúpili do toho tak, ako Bystricu poznáme a dodržali všetky pokyny, ktoré sme si povedali. Samozrejme jeden inkasovaný gól nám trochu roztriasol ruky, ale chalani bojovali do poslednej chvíle a to nám zabezpečilo dnes víťazstvo. V bráne bol fantastický Robin Rahm a všetci hráči od prvého do posledného podali zodpovedný výkon.“

Tipos extraliga – 9. kolo – piatok 14.10.2022 – Zimný štadión Nové Zámky

HC Nové Zámky – HC ’05 Banská Bystrica 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

Góly: 43. Ondrušek – 18. Tamáši (Ďatelinka), 37. J. Sukeľ (Gašpar, Urbánek), 60. Bíreš. Rozhodovali: Goga, Fridrich – Synek, Junek – Beniač, vylúčení: 4:4, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0.

Zostava HC Nové Zámky: Kantor (Ovečka) – Hatala, Lee, M. Chovan, Kozák, Ligas, Mich. Roman, Knižka, Babeliak – Števuliak, J. Mikúš, T. Mikúš – Jackson, Johnson, Farley – Mišiak, Ondrušek, Šišovský – Faith, Barto, Klempa

Zostava HC ’05 Banská Bystrica: Rahm (Belányi) – Pavlin, Bačik, Björkung, Luža, Holenda, Ďatelinka, Frídel – Bíreš, Kontos, Kabáč – Výhonský, Tamáši, Jendek – J. Sukeľ, Urbánek, R. Gašpar – M. Bača, Sojka, Gabor

12 HK DUKLA Trenčín 9 2 1 0 0 7 21:33 8

Najbližší zápas odohrajú hráči Banskej Bystrice už v nedeľu 16. októbra, kedy privítajú na vlastnom ľade tím z Popradu. Úvodné buly nedeľného duelu 10. kola je naplánované na 16.30 h.