Senzácia je na svete. Basketbalistky banskobystrickej Slávie vyradili v kvalifikácii EuroCupu grécky tím Eleftheria Moschatou, keď v Aténach vyhrali o tri body. Bystrické pumy tak priviedli pod Urpín európsky basketbal, a to minimálne na ďalšie tri zápasy.

Zdroj foto: FIBA

Hráčky Slávie vstúpili do zápasu dvomi trojkami, ale domáce následne otočili priebežný stav na 13:8. V tom si tréner púm Miloslav Michálik zobral time-out, po ktorom už jeho zverenkyne nedovolili súperkám do konca prvej štvrtiny skórovať. Pumy predviedli 9-bodovú šnúru a po 10-tich minútach viedli o 4 body.

V druhej štvrtine sa hráčky Slávie udržali vo vedení, pričom svoj náskok navýšili do polčasovej prestávky na 7 bodov. Eleftheria mala dobrý vstup do druhej polovice zápasu a zakrátko skresala manko na 2 body. Pumy však vyrovnanie stavu nepripustili a hoci tretiu štvrtinu tesne prehrali, pred záverečnou 10-minútovkou naďalej viedli (39:42).

Zdroj foto: FIBA

Posledné dejstvo prinieslo poriadnu drámu. Domácim stačilo aj remizovať, poprípade prehrať o bod, aby doviedli zápas aspoň do predĺženia. Basketbalistky gréckeho tímu štyri a pol minúty pred koncom znížili na rozdiel jediného bodu, no následne úradovala Iggy Allen, po ktorej troch košoch viedli Bystričanky 8-bodovým rozdielom. Domáce si dvomi trojkami v záverečnej stovke sekúnd vykresali iskierku nádeje, ale pumy potrebný víťazný náskok doslova ubojovali.

V prvom zápase prehrali pumy doma len o bod, a výhra o tri body tak na postup stačila. Slávia Banská Bystrica sa v základnej skupine stretne s Galatasarayom Istanbul, poľským Gorzówom a v slovenskom derby s Piešťanskými Čajkami.

Zdroj foto: FIBA

Družstvo Slávie predviedlo bojovný a aktívny výkon. Hostky mali navrch v podkošovom priestore, keď mali na konte o 11 doskokov viac ako domáce. Pumy boli zároveň presnejšie v streľbe spoza perimetra, no vybuchli na trestných hodoch, keď z 24 premenili len 8. Na strane Eleftherie Moschatou bola opäť výrazná KeKe Calloway, ktorá pridala k 19 bodom aj 6 asistencií. Spomedzi spoluhráčok jej so 16 bodmi a 15 doskokmi sekundovala Brittany Brewer.

Spomedzi púm sa opäť presadzovala najmä Iggy Allen, ktorá si pripísala až 28 bodov a 13 doskokov. Ďalšie legionárky Slávie Jovana Mandić a Milica Deura zaznamenali zhodne po 11 bodov. Chorvátska pivotka Mandić pridala aj 11 doskokov, rozohrávačka reprezentácie Bosny a Hercegoviny Deura sa zas prezentovala aj 10 asistenciami. K prevahe pod košom pomohla 10 doskokmi 18-ročná odchovankyňa bystrického klubu Nina Janštová, ktorá odohrala v tak mladom veku ďalších, veľmi cenných, 30 minút na európskom fóre.

Zdroj foto: FIBA

Miloslav Michálik, tréner Slávie: „Sme veľmi radi za postup, nerodil sa jednoducho, ale dievčatám patrí veľký obdiv za to, čo predviedli. V situáciách, ktoré boli pre nás zložité, sa vždycky dokázali postaviť. Keby sme si viac pomohli trestnými hodmi, tak by to pre nás bolo jednoduchšie, ale to je momentálne jedno. Myslím si, že rozhodlo kolektívne poňatie hry v obrane, za to sme veľmi radi. Baby odovzdali naozaj kus energie, kus srdiečka, ukázali charakter. Môžem byť len spokojný s postupom. Chcel by som týmto dievčatám pogratulovať.“

Zdroj foto: FIBA

Iggy Allen, krídelníčka Slávie, 21 bodov a 13 doskokov: „Odviedli sme skvelú prácu. V príprave na zápase sme prišli na to, čo musíme robiť, aby sme zastavili súpera a vyhrali dvojzápas. Celý tím výborne previedol na ihrisko náš plán. Pridali sme nové útoky a rozohrávky spod koša, na čo neboli súperky pripravené. Po celý zápas sme boli dobre nastavené, a aj keď niektoré rozhodnutia nešli na našu stranu, tak sme to zvládli ako profesionáli. Boli sme pripravené na všetko, čo na nás skúsia, pretože sme mali dobrý koučing a plán. Fanúšikovia boli extrémne hluční, ale držali sme spolu a v náročných momentoch sme to zvládli.“

Laura van Dalen, kapitánka Slávie: „V prvom rade sme veľmi šťastní, že sa nám podarilo vyhrať. Po tom, čo sme odohrali veľmi kvalitný zápas v Banskej Bystrici, si odnášame veľmi cenné víťazstvo. Postupujeme do ďalších bojov, je to pre nás určite veľký úspech. Som nesmierne rada, že sa nám podarilo odohrať zápas veľmi dobre aj po taktickej stránke, za to ďakujeme celému realizačnému tímu, aj všetkým babám. Odohrali sme veľmi energický zápas s koncom, aký sme si predstavovali. Ďakujeme všetkým fanúšikom, ktorí nám na Slovensku držali palce. Tešíme sa na ďalšie výzvy v skupine, budeme robiť to najlepšie, čo vieme.“

Nina Janštová, pivotka Slávie, 4 body a 10 doskokov: „Od začiatku sme hrali s energiou a odhodlaním. Bojovali sme o každú loptu aj za cenu faulov. Aj napriek gréckej tribúne a ich nátlaku sme sa dokázali plne sústrediť na hru, a vybojovali sme to do šťastného konca. Teším sa z dnešnej výhry, ale náš boj ešte nekončí. Budeme bojovať naďalej.“

Erika Holíková, krídelníčka Slávie: „Do Grécka sme išli s tým, že je všetko otvorené. Vedeli sme, že to bude, podobne ako doma, náročný zápas. Do začiatku sme však vstúpili oveľa lepšie. Už od prvých minút sme si postupne budovali náskok, a to hlavne dobrou obranou. Koniec zápasu sa síce Grékyniam podarilo zdramatizovať, ale no teším sa, že sme vyhrali a postúpili ďalej. V skupine sa budeme snažiť o čo najlepšie výsledky.“

FIBA EuroCup Women – kvalifikácia – odveta – štvrtok 13.10.2022 – Atény

Eleftheria Moschatou – Slávia Banská Bystrica 58:61 (13:17, 25:32, 39:42)

Štvrtiny: 13:17, 12:15, 14:10, 19:19. Rozhodovali: Zupancic (SVN), Ivanovic (SER), Radinovic (MON). Skóre dvojzápasu: 130:132

Zostava Eleftheria Moschatou a body: Calloway 19, Brewer 16, Karakasidou 10, Stoupa 0, Stamati 0 (Zelivanski 6, Mylonaki 4, Natskou 2, Bajrovic 1)
Tréner: M. Despotakis

Zostava Slávia Banská Bystrica a body: Allen 28, Deura 11, Mandić 11, Janštová 4, Grigerová 3 (Neuschlová 2, van Dalen 1, Holíková 1)
Tréner: M. Michálik

TH: 4/7 – 8/24, trojky: 4/23 – 5/13, fauly: 24 – 15, doskoky: 38 – 49, asistencie: 18 – 17, zisky: 9 – 7, straty: 12 – 18, bloky: 2 – 3, streľba z poľa: 25/68 (37 %) – 24/60 (40 %). Kompletný štatistický prehľad nájdete tu.

Bystrické pumy sa najbližšie predstavia v domácej hale na Štiavničkách, kde v nedeľu 16. okóbra o 14.00 h privítajú v rámci 3. kola Niké Extraligy žien v metskom derby sovičky z BK ŠK UMB Banská Bystrica.