Uplynulé dni boli z pohľadu banskobystrických hokejistov neľahké a po dvoch prehrách proti Trenčínu a Liptovskému Mikulášu prišli náhle zmeny. Tie najviac zasiahli pozície hlavného trénera a športového manažéra tímu, ktorí prišli o svoje funkcie.

Dnes už bývalý kormidelník HC ’05 (Antti Karhula), za ním jeho asistent Tomáš Surový

V pondelok 10. októbra informovalo vedenie HC ’05 Banská Bystrica prostredníctvom krátkej tlačovej správy o ukončení spolupráce s dvojicou Antti Karhula a Michal Hudec. Mužstvo tak do konca sezóny povedie Karhulov asistent Rudolf Jendek a stolička po Hudecovi nateraz nepripadla nikomu. Dočasne bude toto miesto zastávať súčasný riaditeľ klubu, Lukáš Opáth.

Zmeny nastali už po ôsmom kole aktuálnej sezóny, po ktorom patrí „baranom“ hrozivo vyzerajúca desiata priečka. Navyše, z ôsmich duelov odohrali Banskobystričania až sedem v domácom prostredí a rozhodne sa tak očakávalo v storočnicovej sezóne lepšie postavenie v tabuľke pravdy.

Zlepšiť všetko a hlavne presilovky, hovorí Rastislav Gašpar

O zmenách v tíme sa pre BBonline.sk rozhovoril po štvrtkovom tréningu Rastislav Gašpar „Povedali sme si v čom sme horeli a začali sme sa tomu venovať na tréningoch. Tie vyzerali lepšie po rýchlostnej stránke, aj po všetkých stránkach. Verím, že to bude pozitívna zmena,“ hovorí banskobystrický rodák.

Zhodou okolností vo štvrtok 13. októbra oslávil Gašpar svoje 28. narodeniny. Odchovanec Banskej Bystrice prišiel do tímu pred aktuálnou sezónou a v doterajších ôsmich dueloch zaznamenal štyri body (2+2). Je dôležitým členom presilovkovej formácie a práve tie by sa podľa Gašpara mali zlepšiť najviac. „Budeme chcieť hrať jednoduchšie, niekedy sme si to zbytočne komplikovali. Musíme dať góly, za posledné dva zápasy sme dali iba jeden, navyše doma, čo je fakt zlé. Musíme sa zlepšiť vo všetkom, špeciálne v presilovkách. Verím, že budeme bodovať a začneme vyhrávať a hrať našu hru, ktorá sa tu v Bystrici hrávala. Mužstva sa sem v podstate báli chodiť, čakala ich tvrdá hra.“

Björkung: Vždy máme šancu zvíťaziť

Medzi lídrov tímu sa radí aj obranca Victor Björkung. Ten strávil na ľadovej ploche doposiaľ najviac času spomedzi všetkých hráčov Banskej Bystrice. Na nedávne zmeny však pozerá optimisticky. „Je to tak, ako to je… začiatok nebol dobrý. Je to však príležitosť na nový začiatok, predsa len máme za sebou osem zápasov a mám pocit, že môžeme hrať omnoho lepšie. Začíname s čistým štítom, čo je pre všetkých pozitívne. Verím, že to sa to prejaví,“ zaznelo z úst rodáka zo švédskeho Štokholmu.

Banskobystričanov čakajú v priebehu piatich dní až tri stretnutia. Okrem tradičného piatkového a nedeľného termínu ich čaká v utorok 18. októbra predohrávka 11. kola proti Košiciam. Tipsport arénu totiž čaká čoskoro podujatie DFN 8, pre ktoré „barani“ nebudú môcť na krátko využiť ľadovú plochu zimného štadióna. Björkung verí, že blížiace sa duely môžu dopadnúť dobre. „Nezáleží na tom proti komu hráme, pretože máme vždy šancu zvíťaziť nad každým. Bez ohľadu na to, či hráme doma, pred našimi fanúšikmi alebo hráme u súpera. Musíme sa sústrediť na nás, na našu hru a určite by padlo vhod, keby sme robili tvrdo makali a ostali pozitívne naladení. To je to, čo vieme ovplyvniť my sami,“ povedal pre BBonline.sk.

Spomínanú sériu troch stretnutí odštartujú zverenci trénera Jendeka už v piatok (14.10. o 18.00 h) na ľade Nových Zámkov. Tie patria k príjemným prekvapeniam doterajšieho priebehu sezóny. Björkung prezradil v krátkosti aj to, či bolo vôbec možné za krátky čas pod vedením nového trénera niečo zlepšiť. „Nastali drobné zmeny v systéme a zároveň sme si hovorili o ďalších veciach, ktoré by sme mohli spolu zmeniť. Chcem veriť tomu, že niektoré z tých vecí uvidíme už v piatkovom zápase,“ zakončil svoje rozprávanie obranca, ktorý pôsobí pod Urpínom od decembra 2021.

Domáci duel čaká na hráčov Banskej Bystrice v nedeľu 16. októbra, kedy v „rohatom derby“ privítajú „kamzíkov“ z Popradu. Stretnutie sa začne o 16.30 h a vstupenky si môžete zaistiť v predstihu na tomto odkaze.